Wyjaśnienie wykonawcy treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia
REKLAMA
Barbara Wysocka
REKLAMA
Należy potraktować pytanie wykonawcy jako wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, o ile prośba o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynęła do zamawiającego na co najmniej 6 dni przed terminem składania ofert, a w przypadku przetargu ograniczonego oraz negocjacji z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia - na mniej niż 4 dni przed terminem składania ofert (wymóg taki określa art. 38 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, dalej: upzp).
W takim przypadku zamawiający przesyła do wykonawcy odpowiedź na jego pytanie, zawierając w niej wyjaśnienie kwestii wymaganych dokumentów. Ponadto analogiczne wyjaśnienie wraz z pytaniem zamawiający przekazuje wykonawcom, którym przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia, bez ujawniania źródła zapytania (tzn. bez podawania danych pytającego wykonawcy). Dodatkowo, jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, pytanie i wyjaśnienie zamawiający zamieszcza również na tej stronie (bez podawania danych pytającego wykonawcy).
W wyniku pytania wykonawcy zamawiający może także zmodyfikować treść specyfikacji.
Zapamiętaj!
REKLAMA
Modyfikacja treści specyfikacji wiąże się z koniecznością przedłużenia terminu składania ofert, o ile wprowadzone zmiany powodują, że niezbędny jest dodatkowy czas na wprowadzenie zmian w ofertach. W postępowaniach, w których wartość przekracza tzw. progi unijne, termin na wprowadzenie tych zmian wynosi co najmniej 7 dni.
Dokonanie w specyfikacji zmian jest możliwe w każdym czasie, ale przed upływem terminu składania ofert i nie może dotyczyć kryteriów oceny ofert, warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu oceny ich spełniania. Dokonaną w ten sposób modyfikację zamawiający przekazuje niezwłocznie wszystkim wykonawcom, którym przekazano specyfikację, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza także na tej stronie.
Podstawa prawna
• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 560)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat