Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wygrana w zakładach bukmacherskich a rozliczenie podatku

 • Artykuł sponsorowany
Każdy gracz, który korzysta z oferty bukmacherów online, marzy o wysokich wygranych. Często, gdy uda się osiągnąć cel, a kwota trafionego kuponu zachwyca, pojawia się pytanie — co z podatkami. Poniższy artykuł wyjaśnia kwestie fiskalne związane z rozliczaniem wygranych zakładów.

Bukmacherzy w Polsce a kwestie podatkowe

Temat podatków w zakładach bukmacherskich szczegółowo reguluje Ustawa Hazardowa, której podstawowe założenia w tej kwestii omawiamy nieco niżej. Niemniej kwestie podatkowe są bardzo przejrzyste w przypadku zakładów, które oferuje każdy polski bukmacher. 

Aby wyjaśnić działanie podatku (nie tylko od wygranych) podczas obstawiania zakładów u bukmacherów online, warto zobrazować to konkretnym przykładem. 

Gracz obstawia zakłady za kwotę 10 zł. Od tej kwoty jest pobierany tzw. podatek od wkładu w wysokości 12% — a więc na etapie typowania wyników gracz płaci 1.20 zł w omawianym przypadku. Zwróćmy uwagę na to, że ten podatek nie jest podatkiem od wygranej — płaci go każda osoba, która typuje kupon u bukmachera online — bez względu na rezultat obstawionych spotkań.

Jeśli uda się szczęśliwie wytypować wszystkie wyniki, a kwota do wygrania nie przekroczy  progu 2280 zł, wtedy gracz nie musi się martwić o podatek dochodowy od wygranej. Sumy poniżej tej granicy są zwolnione z odprowadzania podatku. 

Jeśli zaś kwota planowanej wygranej na kuponie przekracza wspomniane 2280 zł, wtedy jest ona pomniejszana o kwotę 10%, którą stanowi podatek dochodowy. Ale znowu — klient nie musi podejmować żadnych działań. To na bukmacherach w Polsce spoczywa obowiązek odprowadzenia kwoty podatku od wygranej do urzędu skarbowego.

Więcej na temat kwestii podatkowych w kontekście tego, co oferują najlepsi bukmacherzy online, można przeczytać na stronie Oszustwo.info — znaleźć tam też można najważniejsze informacje o każdej z firm oferującej zakłady, ważne aktualności na temat bonusów, jak również szeroko pojęte niusy ze świata bukmacherki.

Najlepsi bukmacherzy online oferują grę bez podatku

Od razu chcemy wyjaśnić, że ten rodzaj gry ma tylko w swojej nazwie brak podatku. Oczywiście każdy podatek musi zostać rozliczony w urzędzie skarbowym, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z prezentem, jaki oferują bukmacherzy online swoim graczom. Zwyczajnie ciężar fiskalny w ramach promocji bukmacher przenosi na siebie, zwalniając tym samym gracza z konieczności opłacenia podatku. 

Hasło zakład bez podatku jest tylko i wyłącznie marketingową zachętą dla nowych klientów — pełni dokładnie tę samą funkcję, co inne promocje powitalne w stylu: zakład bez depozytu, zakład bez depozytu czy freebet. 

Jak w rzeczywistości działa zakład bez podatku?

Kolejny raz najlepiej będzie posłużyć się przykładem — gracz obstawia mecze za kwotę 10 zł. Gdyby bukmacher online nie oferował gry w ramach promocji zakład bez podatku, wtedy już na starcie wartość zakładu zostałaby pomniejszona o sumę 1.20 zł. 

Jako że mamy do czynienia z zakładem bez podatku, najlepsi bukmacherzy w Polsce opłacają kwotę 1.20 zł, tym samym gracz typuje za pełną sumę 10 złotych. Jak łatwo się domyślić, dzięki temu w momencie, gdy uda mu się trafić kupon, jego wygrana będzie większa. Przy kwotach z powyższego przykładu różnice nie będą znaczące, ale w momencie, gdy postawi mecze za 100 zł, wtedy już różnica będzie odczuwalna w portfelu. 

Polscy bukmacherzy a optymalizacja podatkowa. Czy to możliwe?

Na pewno wiele osób, które czytają ten artykuł, pomyślało o ewentualnych możliwościach zmniejszenia kwoty podatku od wygranej u bukmachera online. Niestety nie mamy tutaj dobrych wieści — takowa optymalizacja nie jest możliwa. Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich nie stwarza furtki do żadnych działań optymalizacyjnych. Tak samo, jak w przypadku totolotka, wygrana jest opodatkowana — gracz musi zadowolić się sumą wygranej pomniejszoną o 10% podatku

Jedyną możliwością pomniejszenia podatku — i tak tylko pozorną — jest możliwość pomniejszenia podatku od wkładu. Jak już wspomnieliśmy, bukmacherzy online biorą tę daninę na siebie, traktując ją jako marketingowy wabik zachęcający graczy do skorzystania z ich oferty. 

Ustawa hazardowa — akt regulujący kwestie podatkowe w zakładach

Jak już wyżej wspomnieliśmy, aktem normatywnym, który szczegółowo reguluje rynek legalnych zakładów bukmacherskich w naszym kraju, jest Ustawa hazardowa — dokument, który wszedł w życie w 2010 roku i zapoczątkował prawdziwą rewolucję całej branży bukmacherskiej w Polsce. 

Ważnym terminem wprowadzonym na mocy ustawy hazardowej jest tzw. podatek od gier — są nim objęte również zakłady bukmacherskie. 

Bukmacherzy online faktycznie oferujący zakład bez podatku

Może się okazać, że któraś z firm, u których będziemy chcieli postawić zakład bukmacherski, faktycznie oferuje zakład bez podatku. Trzeba wiedzieć, że udział w takiej grze jest przestępstwem. Jeśli firma nie odprowadza podatku od zakładu, to na pewno działa nielegalnie. Oznacza to, że jako jej klient popełniamy przestępstwo. Zachowanie takie jest też mocno wątpliwe etycznie. Każdy najlepszy bukmacher online płaci sporą koncesję do Skarbu Państwa, zatem grając u nielegalnych bukmacherów, powinniśmy się czuć podwójnie nieuczciwie. Zachowujemy się nie fair wobec tych firm, które ponoszą duże koszty związane z działalnością. 

Sugerujemy korzystać z usług firm, które są uznawane w środowisku zakładów jako najlepszy polski bukmacher. Jeśli ktoś się zastanawia, które to firmy, zasada jest tu prosta — są to firmy najbardziej popularne na rynku zakładów. 

Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu kwestie podatkowe w kontekście wygranych u bukmacherów, nie mają już tajemnic. Jednakowo, wiadomo, że podatki są bolesne — są sporym obciążeniem, które ponoszą bukmacherzy online i ich klienci. Niestety nie pozostaje nic innego, jak tylko je zaakceptować.

Autopromocja
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Znafca
  2023-11-11 07:58:21
  "Trzeba wiedzieć, że udział w takiej grze jest przestępstwem. Jeśli firma nie odprowadza podatku od zakładu, to na pewno działa nielegalnie. Oznacza to, że jako jej klient popełniamy przestępstwo. Zachowanie takie jest też mocno wątpliwe etycznie." Czyżby Marsjanin popełniał przestępstwo bez względu na prawo na Marsie w swoim regionie?I gdzie dowody na to że ta firma działa nielegalnie?No i mnie nie obchodzi że wy popełniacie takie przestępstwo jeżeli przez to zarobię.A zachowanie takie może być bardzo etyczne gdyby ktoś grał nielegalnie w gry hazardowe i dużo wygrywał a później wspomagał za to Polskę!
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.