reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu - nowy wzór dokumentu od 1 marca 2020 r.

Potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu - nowy wzór dokumentu od 1 marca 2020 r.

Przesunięty został termin, z 1 stycznia 2020 r. na 1 marca 2020 r., wejścia w życie nowego wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy.

Nowy dokument potwierdzający zapłatę akcyzy

Wyjaśnijmy, że w Dziennik Ustaw z 14 października 2019 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 3 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1954).

Rozporządzenie określa nowy wzór dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy. Miał on obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., termin ten jednak został przesunięty na 1 marca 2020 r.

A mianowicie, do wydania dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju w przypadku samochodów osobowych, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego powstał przed dniem 1 marca 2020 r., stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, tzn. w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy (Dz.U. poz. 2481). Rozporządzenie wprowadzające nowy wzór dokumentu wchodzi w życie z dniem 1 marca 2020 r. - zgodnie z § 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2019 r. Te dwie zmiany wynikające z rozporządzenia (z dnia 19 grudnia 2019 r.) weszły w życie 24 grudnia 2019 r.

W związku z powyższym do końca lutego 2020 r. nadal ma zastosowanie dotychczas obowiązujący wzór dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju określony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy (Dz. U. z 2019 r. poz. 887).

Wzór dokumentu obowiązującego od 1 marca 2020 r.

Wzór dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 3 października 2019 r.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

infoRgrafika

Zobacz: Formularze podatkowe

Podstawa prawna:

- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW, INWESTYCJI I ROZWOJU z dnia 3 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy - Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1954

- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy - Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2481.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu - nowy wzór dokumentu od 1 marca 2020 r. /fot. Shutterstock
Potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu - nowy wzór dokumentu od 1 marca 2020 r. /fot. Shutterstock

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych996.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama