REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektronizacja obrotu wewnątrzwspólnotowego poza zawieszeniem poboru akcyzy od 2023 r.

Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych 2023. Co się zmieni? Jak się przygotować?
Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych 2023. Co się zmieni? Jak się przygotować?
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych od 2023 roku. Co się zmieni? Jak przygotować się do nowych przepisów?

Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych od 2023 roku - na czym polegają zmiany?

13 lutego 2023 r. w całej Unii Europejskiej wejdą w życie przepisy wprowadzające elektronizację przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych, które odbywają się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Autopromocja

Z tym dniem dostawy i nabycia wewnątrzwspólnotowe „unijnych” wyrobów akcyzowych, a więc wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, wykonywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, będą musiały być dokonane zawsze z wykorzystaniem systemu EMCS, niezależnie od tego, czy będzie się to odbywa ło w zawieszeniu poboru akcyzy (jak dotychczas) czy też poza tą procedurą.

Przemieszczania w zawieszeniu poboru akcyzy w ramach EMCS nadal będą odbywać się z wykorzystaniem dokumentów e-AD. Natomiast dla celów przemieszczeń wyrobów poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wdrożone zostaną elektroniczne dokumenty e-SAD.

Dodatkowo podmioty zamierzające dokonywać tego obrotu będą musiały uzyskać u właściwego naczelnika urzędu skarbowego status uprawnionego odbiorcy (przy nabyciach) lub uprawnionego wysyłającego (przy dostawach) wraz ze stosownym numerem akcyzo wym. Umożliwiono także podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy i zarejestrowane mu wysyłającemu pełnienie funkcji uprawnionego wysyłającego oraz analogicznie prowadzącemu skład podatkowy i zarejestrowanemu odbiorcy – uprawnionego odbiorcy.

Wprowadzenie wskazanych zmian wymagało doprecyzowania lub nowego określenia wielu definicji i zapisów ustawy o podatku akcyzowym, w tym przepisów dotyczących mo mentu powstania obowiązku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o definicje, to po pierwsze wprowadzono, omawiane już w pkt 6, nowe na zwy/statusy podmiotów uczestniczących w tym przewozie, tj. pojęcia uprawnionego od biorcy i uprawnionego wysyłającego oraz wysyłającego podmiotu zagranicznego. W dalszej kolejności zdefiniowano elektroniczny dokument stosowany przy tych przewozach, czyli elektroniczny uproszczony dokument administracyjny e-SAD, i dokument zastępujący e-SAD, czyli papier stosowany podczas awarii systemu EMCS. Konsekwencją po wyższego było także wskazanie, że system EMCS służy również do obsługi dokumentów e-SAD a podmiotami wysyłającymi i odbierającymi e-SAD w EMCS są uprawniony wysy łający i uprawniony odbierający.

Zmiany definicji skutkowały również określeniem, że obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, dokonanego przez uprawnionego odbiorcę, powstaje z dniem, w którym wyroby akcyzowe zostały wprowadzone do miejsca odbioru wskazanego w e- -SAD, na podstawie którego wyroby zostały przemieszczone. Z kolei dla przemieszczeń „niezelektryfikowanych” wskazano, że obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrz wspólnotowego wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia po boru akcyzy, o którym mowa w art. 79 ustawy o podatku akcyzowym, powstaje z dniem odbioru dostarczonych wyrobów akcyzowych przez odbiorcę na terytorium kraju.

Aby umożliwić płynne wdrożenie przepisów, wprowadzona będzie dodatkowa zmiana umożliwiająca szybsze wejście w życie niektórych z nich, które omówione zostały w pkt 6. Nadawanie numeru akcyzowego i statusu uprawnionego odbiorcy oraz uprawnionego wysyłającego i w pkt 11. Składanie zabezpieczeń akcyzowych przez uprawnionych odbiorców, jak też przez tzw. wysyłające podmioty zagraniczne.

Elektroniczne ewidencje akcyzowe - przygotowanie do zmian

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierzamy kontynuować od 13 lutego 2023 r. lub rozpocząć od tej daty dokonywanie nabyć lub dostaw wewnątrz wspólnotowych wyrobów akcyzowych poza zawieszeniem poboru akcyzy (tj. wyrobów z załącznika nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym), musimy jak najszybciej wystąpić o na danie nam odpowiedniego numeru akcyzowego oraz (w przypadku nabyć) złożyć stosowne zabezpieczenie akcyzowe. Dodatkowo musimy dopełnić formalności niezbędnych do korzystania z systemu EMCS („zdobyć” loginy dla użytkowników). Jeżeli nie będziemy posiadać właściwego numeru akcyzowego, to nasz kontrahent z inne go kraju UE nie będzie mógł nam sprzedać tych wyrobów lub kupić ich od nas.

Więcej na ten temat znajdziesz w publikacji „Jak przygotować się do zmian w 2023 r. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA