REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy bez e-SAD

Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy bez e-SAD
Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy bez e-SAD
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 13 lutego 2023 r. wprowadzone zostaną doniosłe zmiany polegające na rozpoczęciu stosowania dokumentów e-SAD. Warto wiedzieć, że nowe przepisy i wymogi nie będą obejmować wszystkich wyrobów akcyzowych dostarczanych i nabywanych wewnątrzwspólnotowo. Dokumenty e-SAD stosować należy dla przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym realizowanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Zajmijmy się sytuacji polskiej Spółki R, która poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy nabywa wewnątrzwspólnotowo preparaty smarowe objęte pozycją CN 3403, którą nie stanowią smarów plastycznych. Spółka R ma wątpliwość, czy od 13 lutego 2023 r. konieczne będzie stosowanie e-SAD dla nabyć wewnątrzwspólnotowych preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403.

Autopromocja

Wyroby energetyczne jako wyroby akcyzowe

W myśl ustawowej definicji wyrobów akcyzowych, pod tym pojęciem należy rozumieć wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Do zakresu wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym zalicza się wyroby objęte pozycją CN 3403. Jest to szczególna kategoria wyrobów, na które polski ustawodawca nałożył podatek akcyzowy, choć za granicą produkty tego rodzaju nie są opodatkowane akcyzą.

Wyroby objęte pozycją CN 3403 ujęte zostały pod pozycją 37 załącznika nr 1. Wyroby objęte pozycją CN 3403 nie zostały jednak wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym.

Stawka akcyzy dla preparatów smarowych

Stawka akcyzy dla preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją określona została w wysokości 1180,00 zł/1000 litrów.

Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy - czy trzeba stosować e-SAD

Spółka R wskazała, że nabywa wewnątrzwspólnotowo nienależące do kategorii smarów plastycznych wyroby objętych kodem CN 3403. Oznacza to, że w ramach prowadzonej działalności Spółka R dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmiotem dokonywanych przez Spółkę R transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego są wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa. Wyroby te nie są nabywane w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy.

W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, która określa obowiązki jakie Spółka R powinna spełnić w związku z wykonywaniem opisanych powyżej czynności.

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że począwszy od 13 lutego 2023 r. w życie wchodzą przepisy nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym z dnia 9 grudnia 2021 r. (dalej jako: „nowelizacja”). I tak, na podstawie art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, w brzmieniu nadanym nowelizacją, w przypadku, gdy podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej, jest obowiązany:

  1. przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
  2. złożyć zabezpieczenie akcyzowe;
  3. bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację uproszczoną, o której mowa w ust. 1 pkt 3 (w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego), oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na terytorium kraju w sposób i terminie określonych w tym przepisie (w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego).

Należy przy tym mieć na uwadze, że od 13 lutego 2022 r. obowiązywać będzie nowy wzór zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, który stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1764).

Ponadto w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów o kodzie 3403 nadal konieczne będzie prowadzenie przez Spółkę R ewidencji dla nabyć wewnątrzwspólnotowych, o której mowa w art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym. 

Tak więc zakres obowiązków ciążących na Spółce R w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów o kodzie CN 3403 niebędących smarami plastycznymi nie ulegnie istotniej zmianie od 13 lutego 2023 r.

Zmieni się tylko:

  • rodzaj składanego zabezpieczenia akcyzowego dla tego rodzaju transakcji: począwszy od 13 lutego 2023 r. będzie ono składane z zasady jako zabezpieczenie generalne lub ryczałtowe,
  • wzór formularza zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym.

Należy podkreślić, że preparaty smarowe o kodzie CN 3403 nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Tak więc dla przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych preparatów smarowych o kodzie CN 3403 nie będzie mieć zastosowania dokument e-SAD, nawet jeżeli przemieszczenia te odbywać się będą poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Zatem wskazana na wstępie Spółka R w stanie prawnym obowiązującym od 13 lutego 2023 r., dla dokonywanych nabyć wewnątrzwspólnotowych preparatów smarowych o kodzie CN 3403 nie będzie stosować dokumentu e-SAD.

Piotr Paszek, doradca podatkowy, Dyrektor Działu Podatków Pośrednich, Partner w Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA