REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy bez e-SAD

Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy bez e-SAD
Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy bez e-SAD
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 13 lutego 2023 r. wprowadzone zostaną doniosłe zmiany polegające na rozpoczęciu stosowania dokumentów e-SAD. Warto wiedzieć, że nowe przepisy i wymogi nie będą obejmować wszystkich wyrobów akcyzowych dostarczanych i nabywanych wewnątrzwspólnotowo. Dokumenty e-SAD stosować należy dla przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym realizowanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Zajmijmy się sytuacji polskiej Spółki R, która poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy nabywa wewnątrzwspólnotowo preparaty smarowe objęte pozycją CN 3403, którą nie stanowią smarów plastycznych. Spółka R ma wątpliwość, czy od 13 lutego 2023 r. konieczne będzie stosowanie e-SAD dla nabyć wewnątrzwspólnotowych preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403.

REKLAMA

Autopromocja

Wyroby energetyczne jako wyroby akcyzowe

W myśl ustawowej definicji wyrobów akcyzowych, pod tym pojęciem należy rozumieć wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Do zakresu wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym zalicza się wyroby objęte pozycją CN 3403. Jest to szczególna kategoria wyrobów, na które polski ustawodawca nałożył podatek akcyzowy, choć za granicą produkty tego rodzaju nie są opodatkowane akcyzą.

Wyroby objęte pozycją CN 3403 ujęte zostały pod pozycją 37 załącznika nr 1. Wyroby objęte pozycją CN 3403 nie zostały jednak wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym.

Stawka akcyzy dla preparatów smarowych

Stawka akcyzy dla preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją określona została w wysokości 1180,00 zł/1000 litrów.

Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy - czy trzeba stosować e-SAD

REKLAMA

Spółka R wskazała, że nabywa wewnątrzwspólnotowo nienależące do kategorii smarów plastycznych wyroby objętych kodem CN 3403. Oznacza to, że w ramach prowadzonej działalności Spółka R dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmiotem dokonywanych przez Spółkę R transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego są wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa. Wyroby te nie są nabywane w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy.

W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, która określa obowiązki jakie Spółka R powinna spełnić w związku z wykonywaniem opisanych powyżej czynności.

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że począwszy od 13 lutego 2023 r. w życie wchodzą przepisy nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym z dnia 9 grudnia 2021 r. (dalej jako: „nowelizacja”). I tak, na podstawie art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, w brzmieniu nadanym nowelizacją, w przypadku, gdy podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej, jest obowiązany:

  1. przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
  2. złożyć zabezpieczenie akcyzowe;
  3. bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację uproszczoną, o której mowa w ust. 1 pkt 3 (w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego), oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na terytorium kraju w sposób i terminie określonych w tym przepisie (w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego).

Należy przy tym mieć na uwadze, że od 13 lutego 2022 r. obowiązywać będzie nowy wzór zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, który stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1764).

Ponadto w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów o kodzie 3403 nadal konieczne będzie prowadzenie przez Spółkę R ewidencji dla nabyć wewnątrzwspólnotowych, o której mowa w art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym. 

Tak więc zakres obowiązków ciążących na Spółce R w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów o kodzie CN 3403 niebędących smarami plastycznymi nie ulegnie istotniej zmianie od 13 lutego 2023 r.

Zmieni się tylko:

  • rodzaj składanego zabezpieczenia akcyzowego dla tego rodzaju transakcji: począwszy od 13 lutego 2023 r. będzie ono składane z zasady jako zabezpieczenie generalne lub ryczałtowe,
  • wzór formularza zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym.

Należy podkreślić, że preparaty smarowe o kodzie CN 3403 nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Tak więc dla przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych preparatów smarowych o kodzie CN 3403 nie będzie mieć zastosowania dokument e-SAD, nawet jeżeli przemieszczenia te odbywać się będą poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Zatem wskazana na wstępie Spółka R w stanie prawnym obowiązującym od 13 lutego 2023 r., dla dokonywanych nabyć wewnątrzwspólnotowych preparatów smarowych o kodzie CN 3403 nie będzie stosować dokumentu e-SAD.

Piotr Paszek, doradca podatkowy, Dyrektor Działu Podatków Pośrednich, Partner w Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA