Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy bez e-SAD
REKLAMA
REKLAMA
Zajmijmy się sytuacji polskiej Spółki R, która poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy nabywa wewnątrzwspólnotowo preparaty smarowe objęte pozycją CN 3403, którą nie stanowią smarów plastycznych. Spółka R ma wątpliwość, czy od 13 lutego 2023 r. konieczne będzie stosowanie e-SAD dla nabyć wewnątrzwspólnotowych preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403.
REKLAMA
Wyroby energetyczne jako wyroby akcyzowe
W myśl ustawowej definicji wyrobów akcyzowych, pod tym pojęciem należy rozumieć wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.
Do zakresu wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym zalicza się wyroby objęte pozycją CN 3403. Jest to szczególna kategoria wyrobów, na które polski ustawodawca nałożył podatek akcyzowy, choć za granicą produkty tego rodzaju nie są opodatkowane akcyzą.
Wyroby objęte pozycją CN 3403 ujęte zostały pod pozycją 37 załącznika nr 1. Wyroby objęte pozycją CN 3403 nie zostały jednak wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym.
Stawka akcyzy dla preparatów smarowych
Stawka akcyzy dla preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją określona została w wysokości 1180,00 zł/1000 litrów.
Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy - czy trzeba stosować e-SAD
REKLAMA
Spółka R wskazała, że nabywa wewnątrzwspólnotowo nienależące do kategorii smarów plastycznych wyroby objętych kodem CN 3403. Oznacza to, że w ramach prowadzonej działalności Spółka R dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych.
Przedmiotem dokonywanych przez Spółkę R transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego są wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa. Wyroby te nie są nabywane w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy.
W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, która określa obowiązki jakie Spółka R powinna spełnić w związku z wykonywaniem opisanych powyżej czynności.
W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że począwszy od 13 lutego 2023 r. w życie wchodzą przepisy nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym z dnia 9 grudnia 2021 r. (dalej jako: „nowelizacja”). I tak, na podstawie art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, w brzmieniu nadanym nowelizacją, w przypadku, gdy podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej, jest obowiązany:
- przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
- złożyć zabezpieczenie akcyzowe;
- bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację uproszczoną, o której mowa w ust. 1 pkt 3 (w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego), oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na terytorium kraju w sposób i terminie określonych w tym przepisie (w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego).
Należy przy tym mieć na uwadze, że od 13 lutego 2022 r. obowiązywać będzie nowy wzór zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, który stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1764).
Ponadto w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów o kodzie 3403 nadal konieczne będzie prowadzenie przez Spółkę R ewidencji dla nabyć wewnątrzwspólnotowych, o której mowa w art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym.
Tak więc zakres obowiązków ciążących na Spółce R w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów o kodzie CN 3403 niebędących smarami plastycznymi nie ulegnie istotniej zmianie od 13 lutego 2023 r.
Zmieni się tylko:
- rodzaj składanego zabezpieczenia akcyzowego dla tego rodzaju transakcji: począwszy od 13 lutego 2023 r. będzie ono składane z zasady jako zabezpieczenie generalne lub ryczałtowe,
- wzór formularza zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym.
Należy podkreślić, że preparaty smarowe o kodzie CN 3403 nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Tak więc dla przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych preparatów smarowych o kodzie CN 3403 nie będzie mieć zastosowania dokument e-SAD, nawet jeżeli przemieszczenia te odbywać się będą poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Zatem wskazana na wstępie Spółka R w stanie prawnym obowiązującym od 13 lutego 2023 r., dla dokonywanych nabyć wewnątrzwspólnotowych preparatów smarowych o kodzie CN 3403 nie będzie stosować dokumentu e-SAD.
Piotr Paszek, doradca podatkowy, Dyrektor Działu Podatków Pośrednich, Partner w Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp. k.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat