Półprofesjonalny przywóz wyrobów akcyzowych z UE – e-SAD - zmiany w 2023 roku. Dokumentacja, obowiązek podatkowy i inne nowości

Jakie zmiany przepisów weszły w życie w 2023 roku w zakresie półprofesjonalnego przywozu wyrobów akcyzowych do Polski z innych państw Unii Europejskiej? Co wynika z tych zmian dla praktyki obrotu towarowego? Wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia.
Wyroby akcyzowe są przedmiotem obrotu zarówno przedsiębiorców zajmujących się głównie ich obrotem, takich jak np. składy podatkowe, co wiąże się ze spełnieniem dużych wymogów przy zakładaniu i prowadzeniu takiej działalności. Dlatego też podmioty zajmujące się sprowadzaniem wyrobów akcyzowych wprawdzie na potrzeby działalności gospodarczej, ale tylko w jakiejś części swojej działalności, korzystają z 2 innych opcji: albo korzystają z usług ww. podmiotów sprowadzających dla nich wyroby w procedurze zawieszenia poboru akcyzy albo, jeżeli wyroby są sprowadzane z UE, korzystają z procedury uproszczonej. Odpowiednio dnia 1 stycznia i 13 lutego 2023 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o akcyzie wprowadzająca nowe zasady półprofesjonalnego przywozu wyrobów akcyzowych (ustawa z dnia 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2021 r., poz. 2427).
Przywóz wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenie poboru akcyzy
W związku z tym, że omawiana procedura, szczególnie przed nowelizacja, oznacza się znacznymi uproszczeniami w stosunku do procedury zawieszenia poboru akcyzy, dotyczy ona wyłącznie jednej opodatkowanej czynności i tylko niektórych wyrobów. Po pierwsze wyroby mogą być w tej procedurze wyłącznie sprowadzane wewnątrzwspólnotowo do Polski. Po drugie wyroby sprowadzane są z już zapłaconą akcyzą w państwie wysyłki. Chociaż bowiem procedura ta wymaga złożenia zabezpieczenia akcyzowego, to jednak z uwagi na mniejsze wymogi odnośnie podmiotów uprawnionych do jej stosowania, nadal objęta jest ona zabezpieczeniem akcyzowym. Zabezpieczenie ma bowiem zabezpieczyć możliwe do powstania zobowiązanie podatkowe.
Zobowiązanie takie powstaje przy tym w Polsce, mimo że mamy do czynienia z wyrobem opodatkowanym już akcyzą, z kilku powodów:
- Opodatkowanie powinno nastąpić w państwie członkowskim konsumpcji wyrobu,
- W państwie dostawy wewnątrzwspólnotowej co do zasady przysługuje zwrot akcyzy, a zatem
- Nie powoduje to naruszenia zasady jednokrotności opodatkowania akcyzą.
Nadal podatek płatny jest w krótszym zaledwie 10-dniowym terminie od dnia powstania obowiązku podatkowego, jak i utrzymano deklarację uproszczoną, składaną w tym samym terminie. Nie da się ukryć, iż elementem uproszczenia było również był sposób dokumentowania przemieszczania wyrobów akcyzowych, za pomocą papierowych uproszczonych dokumentów towarzyszących, których obieg był analogiczny jak dokumentów CMR.
Zmiana sposobu dokumentowania przemieszczania wyrobów akcyzowych
Prawdopodobnie najważniejszym elementem omawianej nowelizacji jest zmiana sposobu dokumentowania przemieszczania wyrobów akcyzowych. Oto bowiem podmioty gospodarcze, które dotychczas posługiwały się papierowymi dokumentami UDT, muszą się zarejestrować w PUESC w określonym charakterze i dokumentować przemieszczenie wyrobów poprzez System, czyli obecnie platformę EMCS. Wg nowych przepisów rejestracja tak będzie bowiem obowiązkowa aby móc zarówno odbierać wyroby z zapłaconą akcyzą, czyli występować jako tzw. uprawniony odbiorca odbierający wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą lub uprawniony wysyłający – jeżeli chcemy uzyskać zwrot akcyzy z uwagi na wysyłkę wyrobów z dokumentem e-SAD.
Sam przemieszczanie wyrobów akcyzowych odbywać się musi na analogicznych zasadach, jak przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy (dokumenty e-AD) czy przy dokumentach e-DD. Czyli, w dużym uproszczeniu, najpierw wprowadzamy e-SAD do sytemu, jest on potwierdzany i nadawany jest mu numer referencyjny, następuje obciążenie zabezpieczenia akcyzowego, a następnie zaczyna się transport. Po jego zakończeniu uprawniony odbiorca wprowadza odpowiednie komunikaty (dokument odpowiadający raportowi odbioru) do sytemu swojego kraju odnośnie tego dokumentu e-SAD i zabezpieczenie akcyzowe jest zwalniane. Odrębny wariantem tych procedur jest stosowanie papierowych „dokumentów zastępujących” dokumenty elektroniczne. Ta opcja jednak nie różni się w sposób zasadniczy od posługiwania się dokumentami UDT (poza koniecznością wprowadzenia danych, gdy System będzie dostępny).
Podobnie jak w poprzedniej procedurze mamy tu do czynienia z deklarację uproszczoną, składaną w terminie 14 dni od dary powstania obowiązku podatkowego, która to data się jednak zmieniła.
Zmiana w zakresie obowiązku podatkowego
Ten, do 12 lutego 2023 r. następował z dniem otrzymania wyrobów przez podmiot jej sprowadzający, nie później niż 7 dnia od ich wysyłki. Obecnie ma to być moment wprowadzenia wyrobów do miejsca odbioru wskazanego w e-SAD. W stosunku do pozostałych wyrobów utrzymano zasadę, iż obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z wyłączeniem wyrobów węglowych i wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 4a, powstaje z dniem otrzymania tych wyrobów przez podatnika.
Podmioty
- Uprawniony odbiorca – jest to podmiot posiadający numer akcyzowy, który odbiera w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego wyroby akcyzowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie e-SAD albo dokumentu zastępującego e-SAD, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowanego odbiorcę.
- Uprawniony wysyłający – jest to podmiot posiadający numer akcyzowy, który wysyła w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej wyroby akcyzowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie e-SAD albo dokumentu zastępującego e-SAD, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowanego wysyłającego Zabezpieczenie akcyzowe
- Składane przez uprawnionego odbiorcę (co do zasady),
- Jeśli wyroby przemieszczane są opodatkowane stawką akcyzy inną niż zerowa istnieje obowiązek złożenia
- Istnieje możliwość złożenia jako zabezpieczenie generalne lub ryczałtowe w formie depozytu, gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, czeku, weksla własnego, hipoteki na nieruchomości lub innego dokumentu mającego wartość płatniczą.
Zakres wyrobów objętych procedurą i co z pozostałymi
To co jest istotne, to fakt, że nie wszystkie wyroby akcyzowe objęte są dokumentami e-SAD, a tylko te wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. W istocie w pozostałych wypadkach powstaje istotna wątpliwość, jak dokumentować ich przemieszczenie pomiędzy Polską a państwami członkowskimi. Przepisy wskazują bowiem jedynie, iż: w przypadku gdy podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w art. 40 ust. 7, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej, jest obowiązany:
1) przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
2) złożyć zabezpieczenie akcyzowe;
3) bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację uproszczoną, o której mowa w ust. 1 pkt 3, oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na terytorium kraju w sposób i terminie określonych w tym przepisie.
Co do dokumentów przywozowych dla tej sytuacji to ustawa wprost milczy. Pewną jednak wskazówką mogą być jednak przepisy o zwrocie akcyzy w wywozie odnoszące się do dokumentowania wywozu takich wyrobów, które nie są objęte e-SAD. Wraz z wnioskiem o zwrot akcyzy podatnik lub podmiot, o których mowa w art. 82 ust. 1 pkt 1 i 2, po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, lub wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy dostarczonych wewnątrzwspólnotowo osobie fizycznej, nie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, są obowiązani przedłożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego:
a) dokumenty towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych,
b) potwierdzenie otrzymania wyrobów akcyzowych przez odbiorcę z państwa członkowskiego Unii Europejskiej na dokumencie handlowym,
c) dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub złożenie deklaracji w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub złożenie zabezpieczenia albo dokument potwierdzający, że akcyza w tym państwie nie jest wymagana,
d) dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju.
Na zasadzie wykładni systemowej wewnętrznej ustawy o akcyzie przyjąć zatem należy, iż także we wwozie takich wyrobów dokumentami potwierdzającymi przemieszczenie będą dokumenty przewozowe towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych.
Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?
Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.
Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT – podała kancelaria prezydenta. Ustawa wprowadza pakiet Slim VAT 3, który ma uprosić rozliczanie tego podatku.
Zakładam, że projekt ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu, byśmy zdążyli przepracować ją w Sejmie w czerwcu i lipcu - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.
Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje jej zwrot. Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia (RZS-R) został wydłużony do 5 czerwca 2023 r.
Napiwek przypisany konkretnej osobie nie jest dochodem spółki gastronomicznej, a spółka nie zapłaci podatku dochodowego. Podatek dochodowy za napiwek obciąża jednak osobę, która otrzymała napiwek.
Do obliczenia podatku od zysku wypłaconego komplementariuszowi konieczne jest poznanie wysokości podatku należnego od spółki. Skoro PIT od zysku komplementariusza pomniejszany jest o proporcjonalną część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową, to pierwszy z wymienionych podatków będzie mógł zostać wyliczony i pobrany dopiero po złożeniu przez spółkę rocznego zeznania i podjęciu przez wspólników uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku. Spółka, jako płatnik, nie ma więc obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego przy wypłacie komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku. Wyrok z 2 lutego 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 394/22).
31 maja 2023 r. ZUS poinformował, że udostępnił aktualizację aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniony został wygląd aplikacji i rozbudowano ją o kolejne funkcje.
Do 5 czerwca 2023 r. prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku RZS-R o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne wynikającej z rocznego rozliczenia. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – poinformował 1 czerwca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aż 79% Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę poza obowiązującymi składkami, a 62,5% nie odkłada regularnie żadnej kwoty na żaden cel. Jednocześnie dochód rozporządzalny na 1 osobę w Polsce w 2022 roku wyniósł 2 249,79 zł. Czy daje to możliwość odłożenia miliona złotych na emeryturę?
Mały ZUS Plus będzie wydłużony o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tej preferencji (ulgi) w 2023 roku. Poinformowało o tym 31 maja 2023 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wskutek tego przedłużenia przedsiębiorcy ci zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Obniżony VAT na odzież dziecięcą. W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie wykluczają, że temat powróci w najbliższej kampanii wyborczej. Na czym polega problem?
Dokonanie wpisu oraz rejestracja zmian danych ujawnionych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki handlowej. Zgodnie z przepisami, wniosek o wpis lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS powinien być złożony do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia, w którym zdarzenie uzasadniające zmianę miało miejsce. Praktyka pokazuje, że wielu przedsiębiorców zaniedbuje ten obowiązek i zgłasza zmiany za późno lub nie robi tego wcale.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to ważne narzędzie pomagające w zwalczaniu oszustw podatkowych. Elektroniczny proces wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur ułatwia walkę z nieuczciwymi praktykami. Czy obowiązkowe wprowadzenie systemu zapewni skuteczne środki kontroli i wyeliminuje tzw. szarą strefę? Jakie korzyści przyniesie firmom?
Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla niektórych branż nie jest przesądzone - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że nad rozwiązaniami pracuje resort klimatu.
Pakiet e-commerce, który wprowadził szereg zmian oraz nowych pojęć głównie w ustawie o podatku od towarów i usług obowiązuje od 20 maja 2021 r. Szczególnie ciekawe były zmiany, które „uporządkowały” kwestię platform ułatwiających sprzedaż wysyłkową dla konsumentów z UE (B2C). Mowa jest tutaj głównie o interfejsach elektronicznych takich jak chociażby Amazon. Co istotne, adres siedziby dla takich platform nie ma żadnego znaczenia w rozwiązaniu, o którym będzie mowa, o ile ułatwiają one określone dostawy towarów.
W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano oświadczenie majątkowe prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wynika z niego, że prezydent zarobił ponad 250 tys. zł w 2022 roku. To o nieco ponad 107 tys. zł więcej niż w 2021 roku.
Od 1 lipca przyszłego roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Obecnie jest to dobrowolne, a oficjalne dane Ministerstwa Finansów pokazują, jakie jest podejście podatników do tego tematu. Jak to wygląda?
Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie.
Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.
Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie.
Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.
Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?
Komentarze(0)
Pokaż: