REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Półprofesjonalny przywóz wyrobów akcyzowych z UE – e-SAD - zmiany w 2023 roku. Dokumentacja, obowiązek podatkowy i inne nowości

Mirosław Siwiński
Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923
Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Półprofesjonalny przywóz wyrobów akcyzowych z UE – e-SAD - zmiany w 2023 roku. Dokumentacja, obowiązek podatkowy i inne nowości
Półprofesjonalny przywóz wyrobów akcyzowych z UE – e-SAD - zmiany w 2023 roku. Dokumentacja, obowiązek podatkowy i inne nowości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie zmiany przepisów weszły w życie w 2023 roku w zakresie półprofesjonalnego przywozu wyrobów akcyzowych do Polski z innych państw Unii Europejskiej? Co wynika z tych zmian dla praktyki obrotu towarowego? Wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia.

Wyroby akcyzowe są przedmiotem obrotu zarówno przedsiębiorców zajmujących się głównie ich obrotem, takich jak np. składy podatkowe, co wiąże się ze spełnieniem dużych wymogów przy zakładaniu i prowadzeniu takiej działalności. Dlatego też podmioty zajmujące się sprowadzaniem wyrobów akcyzowych wprawdzie na potrzeby działalności gospodarczej, ale tylko w jakiejś części swojej działalności, korzystają z 2 innych opcji: albo korzystają z usług ww. podmiotów sprowadzających dla nich wyroby w procedurze zawieszenia poboru akcyzy albo, jeżeli wyroby są sprowadzane z UE, korzystają z procedury uproszczonej. Odpowiednio dnia 1 stycznia i 13 lutego 2023 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o akcyzie wprowadzająca nowe zasady półprofesjonalnego przywozu wyrobów akcyzowych (ustawa z dnia 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2021 r., poz. 2427).

REKLAMA

Autopromocja

Przywóz wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenie poboru akcyzy

W związku z tym, że omawiana procedura, szczególnie przed nowelizacja, oznacza się znacznymi uproszczeniami w stosunku do procedury zawieszenia poboru akcyzy, dotyczy ona wyłącznie jednej opodatkowanej czynności i tylko niektórych wyrobów. Po pierwsze wyroby mogą być w tej procedurze wyłącznie sprowadzane wewnątrzwspólnotowo do Polski. Po drugie wyroby sprowadzane są z już zapłaconą akcyzą w państwie wysyłki. Chociaż bowiem procedura ta wymaga złożenia zabezpieczenia akcyzowego, to jednak z uwagi na mniejsze wymogi odnośnie podmiotów uprawnionych do jej stosowania, nadal objęta jest ona zabezpieczeniem akcyzowym. Zabezpieczenie ma bowiem zabezpieczyć możliwe do powstania zobowiązanie podatkowe. 

Zobowiązanie takie powstaje przy tym w Polsce, mimo że mamy do czynienia z wyrobem opodatkowanym już akcyzą, z kilku powodów:

  • Opodatkowanie powinno nastąpić w państwie członkowskim konsumpcji wyrobu,
  • W państwie dostawy wewnątrzwspólnotowej co do zasady przysługuje zwrot akcyzy, a zatem
  • Nie powoduje to naruszenia zasady jednokrotności opodatkowania akcyzą.

Nadal podatek płatny jest w krótszym zaledwie 10-dniowym terminie od dnia powstania obowiązku podatkowego, jak i utrzymano deklarację uproszczoną, składaną w tym samym terminie. Nie da się ukryć, iż elementem uproszczenia było również był sposób dokumentowania przemieszczania wyrobów akcyzowych, za pomocą papierowych uproszczonych dokumentów towarzyszących, których obieg był analogiczny jak dokumentów CMR. 

Zmiana sposobu dokumentowania przemieszczania wyrobów akcyzowych

Prawdopodobnie najważniejszym elementem omawianej nowelizacji jest zmiana sposobu dokumentowania przemieszczania wyrobów akcyzowych. Oto bowiem podmioty gospodarcze, które dotychczas posługiwały się papierowymi dokumentami UDT, muszą się zarejestrować w PUESC w określonym charakterze i dokumentować przemieszczenie wyrobów poprzez System, czyli obecnie platformę EMCS. Wg nowych przepisów rejestracja tak będzie bowiem obowiązkowa aby móc zarówno odbierać wyroby z zapłaconą akcyzą, czyli występować jako tzw. uprawniony odbiorca odbierający wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą lub uprawniony wysyłający – jeżeli chcemy uzyskać zwrot akcyzy z uwagi na wysyłkę wyrobów z dokumentem e-SAD.

Sam przemieszczanie wyrobów akcyzowych odbywać się musi na analogicznych zasadach, jak przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy (dokumenty e-AD) czy przy dokumentach e-DD. Czyli, w dużym uproszczeniu, najpierw wprowadzamy e-SAD do sytemu, jest on potwierdzany i nadawany jest mu numer referencyjny, następuje obciążenie zabezpieczenia akcyzowego, a następnie zaczyna się transport. Po jego zakończeniu uprawniony odbiorca wprowadza odpowiednie komunikaty (dokument odpowiadający raportowi odbioru) do sytemu swojego kraju odnośnie tego dokumentu e-SAD i zabezpieczenie akcyzowe jest zwalniane. Odrębny wariantem tych procedur jest stosowanie papierowych „dokumentów zastępujących” dokumenty elektroniczne. Ta opcja jednak nie różni się w sposób zasadniczy od posługiwania się dokumentami UDT (poza koniecznością wprowadzenia danych, gdy System będzie dostępny). 

Podobnie jak w poprzedniej procedurze mamy tu do czynienia z deklarację uproszczoną, składaną w terminie 14 dni od dary powstania obowiązku podatkowego, która to data się jednak zmieniła.

Zmiana w zakresie obowiązku podatkowego

Ten, do 12 lutego 2023 r. następował z dniem otrzymania wyrobów przez podmiot jej sprowadzający, nie później niż 7 dnia od ich wysyłki. Obecnie ma to być moment wprowadzenia wyrobów do miejsca odbioru wskazanego w e-SAD. W stosunku do pozostałych wyrobów utrzymano zasadę, iż obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z wyłączeniem wyrobów węglowych i wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 4a, powstaje z dniem otrzymania tych wyrobów przez podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmioty

  • Uprawniony odbiorca – jest to podmiot posiadający numer akcyzowy, który odbiera w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego wyroby akcyzowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie e-SAD albo dokumentu zastępującego e-SAD, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowanego odbiorcę.
  • Uprawniony wysyłający – jest to podmiot posiadający numer akcyzowy, który wysyła w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej wyroby akcyzowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie e-SAD albo dokumentu zastępującego e-SAD, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowanego wysyłającego Zabezpieczenie akcyzowe
  • Składane przez uprawnionego odbiorcę (co do zasady),
  • Jeśli wyroby przemieszczane są opodatkowane stawką akcyzy inną niż zerowa istnieje obowiązek złożenia
  • Istnieje możliwość złożenia jako zabezpieczenie generalne lub ryczałtowe w formie depozytu, gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, czeku, weksla własnego, hipoteki na nieruchomości lub innego dokumentu mającego wartość płatniczą.

Zakres wyrobów objętych procedurą i co z pozostałymi

To co jest istotne, to fakt, że nie wszystkie wyroby akcyzowe objęte są dokumentami e-SAD, a tylko te wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. W istocie w pozostałych wypadkach powstaje istotna wątpliwość, jak dokumentować ich przemieszczenie pomiędzy Polską a państwami członkowskimi. Przepisy wskazują bowiem jedynie, iż: w przypadku gdy podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w art. 40 ust. 7, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej, jest obowiązany:

1) przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
2) złożyć zabezpieczenie akcyzowe;
3) bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację uproszczoną, o której mowa w ust. 1 pkt 3, oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na terytorium kraju w sposób i terminie określonych w tym przepisie.

Co do dokumentów przywozowych dla tej sytuacji to ustawa wprost milczy. Pewną jednak wskazówką mogą być jednak przepisy o zwrocie akcyzy w wywozie odnoszące się do dokumentowania wywozu takich wyrobów, które nie są objęte e-SAD. Wraz z wnioskiem o zwrot akcyzy podatnik lub podmiot, o których mowa w art. 82 ust. 1 pkt 1 i 2, po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, lub wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy dostarczonych wewnątrzwspólnotowo osobie fizycznej, nie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, są obowiązani przedłożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego:

a) dokumenty towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych,
b) potwierdzenie otrzymania wyrobów akcyzowych przez odbiorcę z państwa członkowskiego Unii Europejskiej na dokumencie handlowym,
c) dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub złożenie deklaracji w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub złożenie zabezpieczenia albo dokument potwierdzający, że akcyza w tym państwie nie jest wymagana,
d) dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju.

Na zasadzie wykładni systemowej wewnętrznej ustawy o akcyzie przyjąć zatem należy, iż także we wwozie takich wyrobów dokumentami potwierdzającymi przemieszczenie będą dokumenty przewozowe towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych.

Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!

REKLAMA

Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

REKLAMA

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

Leasing samochodu lub maszyny. Operacyjny, finansowy czy zwrotny? Dlaczego warto skonsultować z księgową

Posiadanie firmowego samochodu, nowoczesnych urządzeń, sprzętów czy też maszyn może być albo koniecznością biznesową albo nawet źródłem przewag konkurencyjnych. Tym bardziej, że jest możliwość skorzystania z różnych form finansowania. Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na leasing, ale w większości nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Pochopne działanie i nieprzemyślany wybór oferty mogą okazać się niekorzystne finansowo. Jak tego uniknąć? O najważniejsze kwestie związane z leasingiem i jego konsekwencjami dla prowadzonej działalności gospodarcze warto zapytać…księgową.

REKLAMA