reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Opłata paliwowa obejmuje także paliwo lotnicze

Opłata paliwowa obejmuje także paliwo lotnicze

Opłata paliwowa została wprowadzona celem (z założenia) dostarczenia środków niezbędnych do budowy i modernizacji infrastruktury drogowej i kolejowej. Mogłoby się więc wydawać, że opłata paliwowa powinna obciążać wyłącznie paliwa przeznaczone do środków transportu lądowego. Tak jednak nie jest. Polski ustawodawca zdecydował bowiem, że opłata paliwowa obejmuje również paliwa lotnicze, co oznacza, że użytkownicy statków powietrznych są zmuszani do ponoszenia kosztów budowy i rozbudowy infrastruktury drogowej i kolejowej, z której posiadane przez nich statki powietrzne nie korzystają.

Przepisy dotyczące opłaty paliwowej określone zostały w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Opłata paliwowa obejmuje wskazane w przywołanej ustawie paliwa silnikowe oraz gaz. Przepisy ww. ustawy zostały tak skonstruowane, że obejmuje ona wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych, bez względu na ich kod CN.

Przepisy nie wskazują, że opłata paliwowa odnosi się wyłącznie do paliwa silnikowego zużywanego w środkach transportu lądowego. A więc paliwo lotnicze - jako wyrób silnikowy przeznaczony do napędu silników spalinowych - jest objęte opłatą paliwową. Taki kształt regulacji, skutkujący nałożeniem na paliwo lotnicze opłaty paliwowej, jest konsekwencją zmian w przepisach wprowadzonych w życie od 18 listopada 2011 r. Przed tą datą (a więc w okresie do 17 listopada 2011 r.) paliwo lotnicze nie było objęte opłatą paliwową.

Konieczność uiszczenia opłaty paliwowej ciąży na podmiocie podlegającym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych lub gazu. Zatem, obowiązek rozliczenia opłaty paliwowej spoczywa na tych podmiotach, które są zobowiązane do rozliczenia akcyzy od danej ilości paliwa lotniczego. Oznacza to, że najczęściej konieczność uiszczenia opłaty paliwowej spoczywa na producentach paliw silnikowych, ponieważ to oni zazwyczaj są zobowiązani są do rozliczenia akcyzy od tego wyrobu.

Obowiązek zapłaty opłaty paliwowej pojawia się z dniem powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od paliw lotniczych. Opłatę paliwową naliczamy więc od tej ilości paliwa lotniczego, od której konieczna jest zapłata akcyzy. Stawka opłaty paliwowej podlega corocznym zmianom. W 2014 r. dla paliw lotniczych obowiązywała stawka opłaty paliwowej wynosząca 134,44 zł za 1000 kg.

W 2015 r. dla paliw lotniczych obowiązuje stawka opłaty paliwowej wynosząca 159,71 zł za 1000 kg.

Opłata paliwowa 2015 - stawki

Organem podatkowym właściwym w sprawie opłaty paliwowej jest, co do zasady, naczelnik urzędu celnego/dyrektor izby celnej właściwi miejscowo w sprawach podatku akcyzowego. Jeżeli natomiast konieczność uiszczenia opłaty paliwowej związana jest z importem paliwa lotniczego, to wówczas organem podatkowy właściwym w sprawie opłaty paliwowej będzie naczelnik urzędu celnego/dyrektor izby celnej właściwi ze względu na miejsce powstania długu celnego.

Podmioty obowiązane do uiszczenia opłaty paliwowej obowiązane są składać informację o opłacie paliwowej właściwemu naczelnikowi urzędu celnego oraz obliczać i wpłacać opłatę paliwową w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek jej zapłaty.

Firma X prowadzi skład podatkowy, w którym produkuje paliwo lotnicze. W sierpniu 2014 r. firma X wydała ze składu podatkowego 100 000 kg paliwa lotniczego, od którego konieczna jest zapłata akcyzy. Firma X powinna więc zapłacić również opłatę paliwową. W omawianym przykładzie, Firma X ma obowiązek uiszczenia w terminie do 25 września 2014 r. kwoty 13 444 zł tytułem opłaty paliwowej. Firma X powinna również w terminie do 25 września 2014 r. złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu celnego informację o opłacie paliwowej (na ustalonym wzorze).

Wzór informacji informacji o opłacie paliwowej oraz załącznika do tej informacji określony został w załączniku do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2004 r. w sprawie określenia wzoru informacji dotyczącej opłaty paliwowej.

Piotr Paszek

doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama