REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata paliwowa obejmuje także paliwo lotnicze

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Opłata paliwowa obejmuje także paliwo lotnicze
Opłata paliwowa obejmuje także paliwo lotnicze
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opłata paliwowa została wprowadzona celem (z założenia) dostarczenia środków niezbędnych do budowy i modernizacji infrastruktury drogowej i kolejowej. Mogłoby się więc wydawać, że opłata paliwowa powinna obciążać wyłącznie paliwa przeznaczone do środków transportu lądowego. Tak jednak nie jest. Polski ustawodawca zdecydował bowiem, że opłata paliwowa obejmuje również paliwa lotnicze, co oznacza, że użytkownicy statków powietrznych są zmuszani do ponoszenia kosztów budowy i rozbudowy infrastruktury drogowej i kolejowej, z której posiadane przez nich statki powietrzne nie korzystają.

Przepisy dotyczące opłaty paliwowej określone zostały w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Opłata paliwowa obejmuje wskazane w przywołanej ustawie paliwa silnikowe oraz gaz. Przepisy ww. ustawy zostały tak skonstruowane, że obejmuje ona wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych, bez względu na ich kod CN.

REKLAMA

Autopromocja

Przepisy nie wskazują, że opłata paliwowa odnosi się wyłącznie do paliwa silnikowego zużywanego w środkach transportu lądowego. A więc paliwo lotnicze - jako wyrób silnikowy przeznaczony do napędu silników spalinowych - jest objęte opłatą paliwową. Taki kształt regulacji, skutkujący nałożeniem na paliwo lotnicze opłaty paliwowej, jest konsekwencją zmian w przepisach wprowadzonych w życie od 18 listopada 2011 r. Przed tą datą (a więc w okresie do 17 listopada 2011 r.) paliwo lotnicze nie było objęte opłatą paliwową.

Konieczność uiszczenia opłaty paliwowej ciąży na podmiocie podlegającym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych lub gazu. Zatem, obowiązek rozliczenia opłaty paliwowej spoczywa na tych podmiotach, które są zobowiązane do rozliczenia akcyzy od danej ilości paliwa lotniczego. Oznacza to, że najczęściej konieczność uiszczenia opłaty paliwowej spoczywa na producentach paliw silnikowych, ponieważ to oni zazwyczaj są zobowiązani są do rozliczenia akcyzy od tego wyrobu.

Obowiązek zapłaty opłaty paliwowej pojawia się z dniem powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od paliw lotniczych. Opłatę paliwową naliczamy więc od tej ilości paliwa lotniczego, od której konieczna jest zapłata akcyzy. Stawka opłaty paliwowej podlega corocznym zmianom. W 2014 r. dla paliw lotniczych obowiązywała stawka opłaty paliwowej wynosząca 134,44 zł za 1000 kg.

W 2015 r. dla paliw lotniczych obowiązuje stawka opłaty paliwowej wynosząca 159,71 zł za 1000 kg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłata paliwowa 2015 - stawki

Organem podatkowym właściwym w sprawie opłaty paliwowej jest, co do zasady, naczelnik urzędu celnego/dyrektor izby celnej właściwi miejscowo w sprawach podatku akcyzowego. Jeżeli natomiast konieczność uiszczenia opłaty paliwowej związana jest z importem paliwa lotniczego, to wówczas organem podatkowy właściwym w sprawie opłaty paliwowej będzie naczelnik urzędu celnego/dyrektor izby celnej właściwi ze względu na miejsce powstania długu celnego.

REKLAMA

Podmioty obowiązane do uiszczenia opłaty paliwowej obowiązane są składać informację o opłacie paliwowej właściwemu naczelnikowi urzędu celnego oraz obliczać i wpłacać opłatę paliwową w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek jej zapłaty.

Firma X prowadzi skład podatkowy, w którym produkuje paliwo lotnicze. W sierpniu 2014 r. firma X wydała ze składu podatkowego 100 000 kg paliwa lotniczego, od którego konieczna jest zapłata akcyzy. Firma X powinna więc zapłacić również opłatę paliwową. W omawianym przykładzie, Firma X ma obowiązek uiszczenia w terminie do 25 września 2014 r. kwoty 13 444 zł tytułem opłaty paliwowej. Firma X powinna również w terminie do 25 września 2014 r. złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu celnego informację o opłacie paliwowej (na ustalonym wzorze).

Wzór informacji informacji o opłacie paliwowej oraz załącznika do tej informacji określony został w załączniku do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2004 r. w sprawie określenia wzoru informacji dotyczącej opłaty paliwowej.

Piotr Paszek

doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

REKLAMA

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA