| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.

Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.

Od początku stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe wzory zgłoszeń w zakresie podatku akcyzowego. Zmianie ulegną dokumenty rejestracyjne AKC-R, AKC-PR oraz AKC-Z.

Wprowadzenie nowych wzorów przewiduje projekt rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2015 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku akcyzowego.

Nowe rozporządzenie określa wzór:

- zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego (AKC-R);

- potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego (AKC-PR),

- zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej (AKC-Z).

Zobacz nowe wzory: AKC-R, AKC-PR, AKC-Z

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku akcyzowego jest związane z nowelizacją ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.). Chodzi o zmiany, które wprowadza ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015, poz. 1479).

Powyższa nowelizacja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. i przewiduje m.in. nowe regulacje w zakresie:

- właściwości organów podatkowych poprzez umożliwienie podatnikowi wyboru organu podatkowego w przypadku gdy czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą są wykonywane lub stany faktyczne podlegające opodatkowaniu akcyzą występują na obszarze właściwości miejscowej dwóch lub więcej organów podatkowych; w tym celu podatnik składa stosowne oświadczenie do wybranego organu podatkowego (art. 14 ust. 4a-4f ustawy),

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

- określenia danych zawartych w potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego (art. 16 ust. 3 ustawy),

- obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy; w wyniku tej zmiany podmioty te będą każdorazowo (niezależnie od tego czy ubiegają się o wydanie zezwolenia czy nie) obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego właściwemu naczelnikowi urzędu celnego; obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego będzie dotyczył podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wszystkich wyrobów akcyzowych objętych zerową stawką akcyzy (uchylone przepisy art. 16 ust. 5 i 6 ustawy).

Ewidencja wyrobów zwolnionych z akcyzy – zmiany od 2016 r.

Zaszła w związku z tym konieczność dostosowania wzorów dokumentów do zmienionych regulacji ustawowych. Dodatkowo uproszczono wzory formularzy, rezygnując z konieczności zawierania w nich danych, które już są w posiadaniu organu celnego ze względu na dostęp do ogólnopolskich baz danych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »