reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.

Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.

Od początku stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe wzory zgłoszeń w zakresie podatku akcyzowego. Zmianie ulegną dokumenty rejestracyjne AKC-R, AKC-PR oraz AKC-Z.

Wprowadzenie nowych wzorów przewiduje projekt rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2015 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku akcyzowego.

Nowe rozporządzenie określa wzór:

- zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego (AKC-R);

- potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego (AKC-PR),

- zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej (AKC-Z).

Zobacz nowe wzory: AKC-R, AKC-PR, AKC-Z

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku akcyzowego jest związane z nowelizacją ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.). Chodzi o zmiany, które wprowadza ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015, poz. 1479).

Powyższa nowelizacja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. i przewiduje m.in. nowe regulacje w zakresie:

- właściwości organów podatkowych poprzez umożliwienie podatnikowi wyboru organu podatkowego w przypadku gdy czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą są wykonywane lub stany faktyczne podlegające opodatkowaniu akcyzą występują na obszarze właściwości miejscowej dwóch lub więcej organów podatkowych; w tym celu podatnik składa stosowne oświadczenie do wybranego organu podatkowego (art. 14 ust. 4a-4f ustawy),

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

- określenia danych zawartych w potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego (art. 16 ust. 3 ustawy),

- obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy; w wyniku tej zmiany podmioty te będą każdorazowo (niezależnie od tego czy ubiegają się o wydanie zezwolenia czy nie) obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego właściwemu naczelnikowi urzędu celnego; obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego będzie dotyczył podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wszystkich wyrobów akcyzowych objętych zerową stawką akcyzy (uchylone przepisy art. 16 ust. 5 i 6 ustawy).

Ewidencja wyrobów zwolnionych z akcyzy – zmiany od 2016 r.

Zaszła w związku z tym konieczność dostosowania wzorów dokumentów do zmienionych regulacji ustawowych. Dodatkowo uproszczono wzory formularzy, rezygnując z konieczności zawierania w nich danych, które już są w posiadaniu organu celnego ze względu na dostęp do ogólnopolskich baz danych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama