Jak rozliczyć opłacenie szkolenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Wydatek na opłacenie szkolenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło stanowi koszt uzyskania przychodów firmy. Jeśli sfinansowanie takiego szkolenia nie stanowi obowiązku firmy wynikającego z zawartej umowy (umowy o dzieło), wartość sfinansowanego szkolenia stanowi dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło przychód z nieodpłatnych świadczeń.
UZASADNIENIE
Kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów są, między innymi, wydatki na podniesienie kwalifikacji osób zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umów o dzieło). Żaden przepis nie wyłącza możliwości zaliczania tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji wydatek na opłacenie szkolenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło stanowi koszt uzyskania przychodów firmy. Podobnie jest w przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenia. Stanowisko to potwierdził m.in. Naczelnik I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 2 maja 2005 r. - sygn. 1471/DPD1/423/16/05/MK, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/.
Należy wyjaśnić, że jeśli sfinansowanie takiego szkolenia nie stanowi obowiązku firmy wynikającego z zawartej umowy (umowy o dzieło), wartość sfinansowanego szkolenia stanowi dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód z nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof). Jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 updof). Inaczej byłoby, gdyby sfinansowanie szkolenia nastąpiło w wykonaniu obowiązku wynikającego z zawartej z tą osobą umowy o dzieło. Wówczas stanowiłoby element świadczenia wzajemnego, do którego zobowiązana jest spółka jako zamawiający dzieło. W takiej sytuacji przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia u tej osoby nie powstanie.
• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666
• art. 11 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666
Tomasz Krywan
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat