reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak rozliczyć opłacenie szkolenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło

Jak rozliczyć opłacenie szkolenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło

Czy opłacenie szkolenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło będzie kosztem uzyskania firmy? Osoba ta jest instruktorem zajęć praktycznych na kursach. Szkolenie jest niezbędne, aby zajęcia te mogła prowadzić (podwyższenie kwalifikacji). Czy będzie to dla niej przychód?

RADA

Wydatek na opłacenie szkolenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło stanowi koszt uzyskania przychodów firmy. Jeśli sfinansowanie takiego szkolenia nie stanowi obowiązku firmy wynikającego z zawartej umowy (umowy o dzieło), wartość sfinansowanego szkolenia stanowi dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło przychód z nieodpłatnych świadczeń.

UZASADNIENIE

Kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów są, między innymi, wydatki na podniesienie kwalifikacji osób zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umów o dzieło). Żaden przepis nie wyłącza możliwości zaliczania tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji wydatek na opłacenie szkolenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło stanowi koszt uzyskania przychodów firmy. Podobnie jest w przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenia. Stanowisko to potwierdził m.in. Naczelnik I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 2 maja 2005 r. - sygn. 1471/DPD1/423/16/05/MK, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/.

Należy wyjaśnić, że jeśli sfinansowanie takiego szkolenia nie stanowi obowiązku firmy wynikającego z zawartej umowy (umowy o dzieło), wartość sfinansowanego szkolenia stanowi dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód z nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof). Jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 updof). Inaczej byłoby, gdyby sfinansowanie szkolenia nastąpiło w wykonaniu obowiązku wynikającego z zawartej z tą osobą umowy o dzieło. Wówczas stanowiłoby element świadczenia wzajemnego, do którego zobowiązana jest spółka jako zamawiający dzieło. W takiej sytuacji przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia u tej osoby nie powstanie.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666

• art. 11 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama