reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Wypłata dywidendy w formie rzeczowej - brak przychodu po stronie wypłacającej spółki

Wypłata dywidendy w formie rzeczowej - brak przychodu po stronie wypłacającej spółki

W dniu 25 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wydał wyrok, w którym – wbrew dotychczasowemu stanowisku organów podatkowych – uznał, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie prowadzi do powstania przychodu po stronie wypłacającej spółki (sygn. I SA/Ke 120/10).

Stan faktyczny, którego dotyczył wyrok wyglądał następująco: zgromadzenie wspólników spółki z o.o. (dalej: „spółka”) miało zamiar podjąć uchwałę o wypłacie udziałowcom dywidendy, tj. zysku, w formie rzeczowej. Przedmiotem dywidendy miała być nieruchomość należąca do spółki, której łączna wartość rynkowa odpowiadała kwocie zobowiązania z tytułu zysku przeznaczonego do podziału.

W związku z powyższym, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Izby Skarbowej (dalej: „organ podatkowy”), zwracając się z pytaniem, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, w szczególności przekazanie wspólnikom prawa własności nieruchomości, spowoduje po jej stronie powstanie przychodu podatkowego?

Organ podatkowy w odpowiedzi (interpretacji indywidualnej) wskazał, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej prowadzi - po stronie spółki - do powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), na podstawie którego przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

Z powyższym stanowiskiem nie zgodził się WSA i uchylił interpretację indywidualną zaskarżoną przez spółkę. WSA uznał, iż dla powstania przychodu niezbędne jest spełnienie przesłanek wskazanych w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, który nakazuje wnioskować, że nie powstaje przychód, jeżeli podatnik nie otrzymuje żadnego przysporzenia. Odnosząc się do stanu faktycznego sprawy, WSA orzekł, iż z uwagi na cel i charakter dywidendy nie można określić, jakie przysporzenie miałoby powstać po stronie spółki na skutek wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej.

Zdaniem WSA, jednostronna czynność prawna, która polega na przeniesieniu prawa własności nieruchomości na wspólnika uprawnionego do dywidendy nie jest czynnością wzajemną, a w szczególności nie jest czynnością odpłatną. W tym kontekście WSA wskazał, że świadczeniu spółki wypłacającej dywidendę w postaci rzeczowej nie odpowiada żadne świadczenie ze strony wspólnika. WSA zauważył również, że dywidenda jest zasadniczo opodatkowana po stronie wspólnika, który ją otrzymuje, a nie po stronie spółki, która ją wypłaca.

Reasumując, WSA w analizowanym wyroku orzekł, iż w przypadku, gdy spółka wypłaca dywidendę w formie rzeczowej (np. przez przeniesienie własności nieruchomości), to po stronie takiej spółki nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o CIT z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy, ponieważ nie otrzymuje ona żadnego przysporzenia.

Dariusz Bełza

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama