reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy wydatek na flagę narodową zaliczymy w koszty

Czy wydatek na flagę narodową zaliczymy w koszty

Czy zakup flagi narodowej można zaliczyć do kosztów podatkowych? Jak Ministerstwo Finansów podchodzi do kwestii zaliczania wydatku na zakup polskiej flagi w koszty?

Dotychczasowe interpretacje organów podatkowych wskazywały niejednokrotnie, że wydatek na zakup flagi narodowej nie ma związku z przychodami z działalności gospodarczej lub kosztami firmy i nie może być kosztem podatkowym.

I tak, według Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB3/423-443/11-4/JG): „ wydatki dotyczące zakupu flag miasta z herbem i narodowej Polski, nie mogą zostać uznane za koszty podatkowe poniesione w celu osiągnięcia przychodu (zachowania lub zabezpieczenia jego źródła), nie spełniają bowiem warunków wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Z kolei w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB5/423-255/10-4/PS) czytam, że „ podatnik poniósł koszty związane zakupem flag narodowych. Koszty te były poniesione w celu wyrażenia współczucia oraz szacunku dla ofiar wypadku samolotowego. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż poniesione przez podatnika koszty nie zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Wydatki te zatem nie stanowią na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztów uzyskania przychodów”.

Zdaniem Ministerstwa Finansów, zawartym w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 11844), wydatki poniesione za zakup flagi narodowej mogą być zaliczane do koszów uzyskania przychodów, jeżeli flaga ta jest wykorzystywana dla celów prowadzonej działalności.

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Co decyduje o momencie powstania kosztów

Jak wyjaśnia resort finansów, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (art. 23 ust. 1). Tym samym wydatki związane z prowadzona działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile są ponoszone w jednym z celów wskazanych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama