REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć fakturę za nocleg przedstawiciela handlowego

Marta Stachowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczyć fakturę za nocleg przedstawiciela handlowego w miejscowości na terenie jego działania? Przedstawiciel handlowy jest zatrudniony na umowę o pracę. Często nie wraca do domu. Miejscem jego pracy jest teren 3 sąsiadujących ze sobą województw. Jeżeli ma on np. spotkanie z klientem rano, to nocując, zaoszczędza na czasie i na paliwie. Czy fakturę za nocleg można od razu „wrzucić” brutto w koszty, czy też przedstawiciel powinien mieć wystawioną delegację? Przedstawiciel pracuje 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, nie musi pracować codziennie od 8.00 do 16.00. Jego praca liczy się od godziny pierwszej wizyty u klienta. Może więc zacząć pracę o 12.00, a skończyć o 20.00.
RADA

 

Jeżeli w umowie o pracę miejscem wykonywania pracy jest teren 3 województw, to nocleg na ich terenie nie stanowi delegacji. W takim przypadku najwłaściwsze wydaje się potraktowanie tego kosztu jako elementu wynagrodzenia przedstawiciela. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wśród przepisów prawa podatkowego nie ma definicji pojęcia podróży służbowej. Definicja ta wynika z przepisów prawa pracy. Podróżą służbową w rozumieniu art. 775 § 1 ustawy - Kodeks pracy jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza stałym miejscem pracy pracownika lub siedziby pracodawcy. Aby więc mówić o podróży służbowej, pracodawca musi polecić wykonanie zadania w miejscu znajdującym się poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. To ostatnie określenie odnosi się do pracowników mających stałe miejsce pracy w innej miejscowości niż miejscowość położenia siedziby pracodawcy.

Ważne!

Podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza stałym miejscem pracy pracownika lub siedziby pracodawcy.

Stałe miejsce pracy powinno wynikać z umowy o pracę. Jako miejsce pracy można również określić miejsce, w którym pracownik otrzymuje przydział zadań roboczych (por. Kodeks Pracy. Komentarz pod redakcją T. Zielińskiego, Dom Wydawniczy ABC 2001, str. 254).

Definicji podróży służbowej nie będą odpowiadać wyjazdy służbowe pracownika w granicach miejscowości, w której znajduje się jego miejsce pracy.

Jeżeli miejsce, w którym nocował przedstawiciel handlowy, jest miejscem wykonywania przez niego pracy, to w takim przypadku nie mamy do czynienia z podróżą służbową.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na orzecznictwo w zakresie prawa pracy.

Miejsce wykonywania pracy należy ustalić tak, by pracownik miał możliwość wykonywania zadań, wliczając w to czas dojazdu do miejsca ich wykonywania, w ramach umówionej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2001 r., sygn. akt I PKN 350/00, OSNP 2003/2/36).

Konsekwencje nieuznania podróży za służbową

W opisanej sytuacji nie występuje podróż służbowa. Nie przysługują więc pracownikowi należności z tytułu podróży służbowej, tj. dieta, zwrot kosztów przejazdów, noclegów, dojazdów itp. Jeżeli pracodawca dokona zwrotu tych wydatków (mimo braku takiego obowiązku), należy je opodatkować na podstawie art. 12 ust. 1 updof. Przepis ten określa, że przychodami ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W przypadku gdy pracodawca pokrywa pracownikowi niebędącemu w podróży służbowej rachunki za hotel (który nie jest hotelem pracowniczym), wartość świadczenia stanowi przychód pracownika.

Pracodawca ryzykuje dodatkowo zakwestionowanie takiego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu. Organy skarbowe mogą dowodzić, że wydatek ma charakter osobisty i nie jest związany z uzyskaniem przychodu przez pracodawcę. Jeżeli jednak potraktuje ten wydatek jako element wynagrodzenia przedstawiciela handlowego, będzie on stanowił koszt uzyskania przychodu. Wówczas organ skarbowy nie będzie miał podstaw do kwestionowania zasadności zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Dobrym rozwiązaniem byłyby również odpowiednie zapisy w umowie o pracę. Właściwy byłby zapis, iż pracodawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów noclegów przedstawiciela w terenie wykonywania pracy poza miejscem zamieszkania pracownika. Taki zapis umocniłby zasadność ponoszenia tego kosztu jako elementu wynagrodzenia pracownika.

- art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Marta Stachowiak

ekspert z zakresu podatku dochodowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA