reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Kiedy zaliczyć do kosztów stypendium

Kiedy zaliczyć do kosztów stypendium

Nasza spółka ufundowała studentowi informatyki stypendium. Na mocy umowy zawartej ze studentem będzie on otrzymywał stypendium przez dwa lata akademickie. Po tym okresie ma podjąć pracę w naszej firmie lub zwrócić otrzymane stypendium. Czy tego rodzaju wydatki możemy zaliczyć do kosztów?


RADA

Wydatki poniesione na stypendium dla studenta będą mogły zostać zaliczone do kosztów, ale dopiero po podjęciu przez niego pracy.

UZASADNIENIE

Jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych mają Państwo prawo do odliczenia od przychodów każdego wydatku, który pozostaje w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością i którego poniesienie miało bądź mogło mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu (art. 15 ust. 1 updop). Wypłacanie stypendium ma na celu zagwarantowanie pozyskania przez Państwa firmę wysoko kwalifikowanego pracownika. Jego pozyskanie w inny sposób, ze względu na sytuację na rynku pracy, może być droższe i trudniejsze. Z tego powodu wydatki na stypendium mają racjonalny związek z ewentualnym przyszłym przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej. Ponieważ wydatki na stypendium nie zostały umieszczone w katalogu kosztów nieuznawanych za podatkowe (art. 16 ust. 1 updop), są podstawy do zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Dla otrzymującego stypendium studenta stanowią one z kolei przychód z innych źródeł. Jako dokonujący wypłaty będą Państwo zobowiązani do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu (art. 35 ust. 1 pkt 2 updof).

Osobną kwestią jest określenie momentu, w którym będą mogli Państwo zaliczyć ten wydatek do kosztów podatkowych. Na wstępie należy zaznaczyć, że wypłacane przez Państwa spółkę stypendium nie jest świadczeniem pracowniczym. Wynika to z tego, że stypendysta nie jest jeszcze Państwa pracownikiem. Efekt zawartej umowy stypendialnej nastąpi dopiero w momencie zatrudnienia stypendysty. Zaliczenie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów powinno być zatem dokonane po podjęciu przez osoby otrzymujące stypendia pracy u podatnika. Stanowisko to potwierdza także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 listopada 2006 r., sygn. akt III S.A./Wa 2778/06. Podobnie stwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 27 września 2007 r., sygn. 4218-0020/Int./07:

w sytuacji gdy Spółka wypłaca stypendium na podstawie zawartej umowy stypendialnej dla osoby niemającej statusu pracownika, a jedynie zobowiązującej się do podjęcia pracy po zakończeniu studiów i świadczenia pracy na Jej rzecz przez okres 3 lat, to zaliczenie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów winno nastąpić po podjęciu, przez osobę otrzymującą stypendium, pracy w Spółce.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama