REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zaliczyć do kosztów stypendium

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza spółka ufundowała studentowi informatyki stypendium. Na mocy umowy zawartej ze studentem będzie on otrzymywał stypendium przez dwa lata akademickie. Po tym okresie ma podjąć pracę w naszej firmie lub zwrócić otrzymane stypendium. Czy tego rodzaju wydatki możemy zaliczyć do kosztów?

RADA

Autopromocja

Wydatki poniesione na stypendium dla studenta będą mogły zostać zaliczone do kosztów, ale dopiero po podjęciu przez niego pracy.

UZASADNIENIE

Jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych mają Państwo prawo do odliczenia od przychodów każdego wydatku, który pozostaje w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością i którego poniesienie miało bądź mogło mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu (art. 15 ust. 1 updop). Wypłacanie stypendium ma na celu zagwarantowanie pozyskania przez Państwa firmę wysoko kwalifikowanego pracownika. Jego pozyskanie w inny sposób, ze względu na sytuację na rynku pracy, może być droższe i trudniejsze. Z tego powodu wydatki na stypendium mają racjonalny związek z ewentualnym przyszłym przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej. Ponieważ wydatki na stypendium nie zostały umieszczone w katalogu kosztów nieuznawanych za podatkowe (art. 16 ust. 1 updop), są podstawy do zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Dla otrzymującego stypendium studenta stanowią one z kolei przychód z innych źródeł. Jako dokonujący wypłaty będą Państwo zobowiązani do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu (art. 35 ust. 1 pkt 2 updof).

Osobną kwestią jest określenie momentu, w którym będą mogli Państwo zaliczyć ten wydatek do kosztów podatkowych. Na wstępie należy zaznaczyć, że wypłacane przez Państwa spółkę stypendium nie jest świadczeniem pracowniczym. Wynika to z tego, że stypendysta nie jest jeszcze Państwa pracownikiem. Efekt zawartej umowy stypendialnej nastąpi dopiero w momencie zatrudnienia stypendysty. Zaliczenie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów powinno być zatem dokonane po podjęciu przez osoby otrzymujące stypendia pracy u podatnika. Stanowisko to potwierdza także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 listopada 2006 r., sygn. akt III S.A./Wa 2778/06. Podobnie stwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 27 września 2007 r., sygn. 4218-0020/Int./07:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

w sytuacji gdy Spółka wypłaca stypendium na podstawie zawartej umowy stypendialnej dla osoby niemającej statusu pracownika, a jedynie zobowiązującej się do podjęcia pracy po zakończeniu studiów i świadczenia pracy na Jej rzecz przez okres 3 lat, to zaliczenie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów winno nastąpić po podjęciu, przez osobę otrzymującą stypendium, pracy w Spółce.

Reasumując, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w świetle przedstawionych powyżej uwag należy uznać, że wydatki na ufundowane stypendium dla osoby niemającej statusu pracownika stanowią koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - ale w sytuacji zatrudnienia stypendysty przez Spółkę.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że istnieją także odmienne interpretacje podatkowe, w których organy podatkowe wypowiedziały się negatywnie na temat możliwości zaliczania do kosztów podatkowych kwot wypłacanych z tytułu stypendiów. Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w piśmie z 26 czerwca 2006 r., nr PF-II-41180/INT/4/KJ/06, stwierdza:

(...) zakwalifikowanie w poczet kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na ufundowanie stypendium na rzecz osoby niemającej statusu pracownika, niezwiązanej z zakładem pracy stosunkiem pracy, a jedynie zobowiązującej się do podjęcia pracy po zakończeniu studiów, nie wpływa na zwiększenie jakości świadczonych usług, a tym samym na zwiększenie wysokości uzyskiwanych przez nią dochodów. Wydatki poniesione na ufundowanie stypendium dla studenta akademii medycznej, który po ukończonej nauce podjąłby pracę w pańskiej firmie, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Ze względu na istniejącą kontrowersję warto wystąpić o indywidualną interpretację podatkową w tej sprawie. Innym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie stypendysty w Państwa spółce. W tej sytuacji wymiar czasu pracy, jak też zakres obowiązków stypendysty mogą być ustalone w taki sposób, że praca nie będzie kolidowała z nauką. Stypendium będzie miało wówczas charakter tzw. wydatku pracowniczego. Pozwoli to z jednej strony na uniknięcie sporu o to, czy ten wydatek jest kosztem, z drugiej strony będą Państwo mogli zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych w momencie jego ponoszenia.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

    Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

    Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

    Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

    Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

    Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

    Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

    Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

    Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

    Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

    Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

    Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

    Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

    Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

    Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

    REKLAMA