| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Alternatywne zasady ustalania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek

Alternatywne zasady ustalania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek

Większościowy udziałowiec naszej spółki udzielił jej kilku pożyczek na bieżącą działalność. Dotychczas kwoty odsetek podlegające wyłączeniu z kosztów podatkowych były wyliczane przy zastosowaniu zasad wynikających z przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Księgowa przekazała nam informację, że po zmianie przepisów możemy wybrać alternatywny sposób kalkulacji odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych również w odniesieniu do pożyczek, które zostały zaciągnięte do końca 2014 r. Czy to prawda?

Tak. Jest możliwe dokonanie wyboru alternatywnego sposobu wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych również w odniesieniu do pożyczek, które zostały zaciągnięte jeszcze przed wejściem w życie zmie­nionych przepisów ustawy o CIT. Taką możliwość stwarza podatnikom przepis przejściowy, zawarty w ustawie zmieniającej z 29 sierpnia 2014 r., a konkretnie jej art. 7 ust. 2.

Jaka jest definicja „pożyczki" na potrzeby przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Wynika z niego, że podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2015 r. zawarli umowę pożyczki z podmiotem, o któ­rym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop (czyli powiązanym z pożyczkobiorcą w sposób określony w tych przepisach), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2015 r., mogą, począwszy od pierwszego roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2014 r., dokonać wyboru stosowania zasad określonych w art. 15c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą. Chcąc skutecznie dokonać wyboru tych zasad, trzeba w formie pisemnej zawiadomić o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego rozpoczynające­go się po 31 grudnia 2014 r.

Wybór alternatywnego sposobu wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych skutkuje wyłącze­niem stosowania ograniczeń w zaliczaniu odsetek od pożyczki (kredytu) do kosztów uzyskania przychodów, wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 7 ust. 2 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »