REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacje i stowarzyszenia non profit złożą CIT-8 na papierze - od 25 października 2019 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Fundacje i stowarzyszenia non profit złożą CIT-8 na papierze - od 25 października 2019 r. /fot.Shutterstock
Fundacje i stowarzyszenia non profit złożą CIT-8 na papierze - od 25 października 2019 r. /fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 25 października 2019 r. podatnicy CIT, którzy osiągają tylko dochód zwolniony z podatku i nie zatrudniają żadnych pracowników ani zleceniobiorców, będą z powrotem mogli składać roczne zeznania CIT-8 w postaci papierowej, a nie elektronicznej. Zmiana obejmuje fundacje i stowarzyszenia non profit.

Wynika to z ustawy z 11 września 2019 r. uchylającej przepisy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Czeka ona już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

Zyskają jeszcze w tym roku

Zmiana zasad składania rocznych zeznań (art. 27a ustawy o CIT) to dobra wiadomość m.in. dla ok. 130 tys. podatników CIT, którym kilka miesięcy temu minister finansów przesunął do 31 października br. czas na złożenie deklaracji CIT-8 (rozporządzeniem z 21 marca 2019 r., Dz.U. poz. 549). Zasadniczo bowiem CIT-8 trzeba złożyć do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego.

Odroczenie dotyczyło podatników, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

 • mają dochody zwolnione z podatku dochodowego,
 • nie byli zobowiązani do sporządzenia deklaracji lub informacji związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
 • mieli rok podatkowy, który rozpoczął się po 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed 1 lipca 2019 r.

Chodzi tu zarówno o podatników z przesuniętym okresem rozliczeniowym, jak i tych, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym (2018 r.).

Jeżeli więc podatnicy ci nie złożyli jeszcze rocznego zeznania w formie elektronicznej, to od 25 października będą mogli je przesłać do urzędu skarbowego w formie papierowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Będzie to dotyczyć tylko podatników CIT, którzy nie pełnią funkcji płatnika PIT i osiągają wyłącznie dochody wolne od podatku (art. 17 ust. 1 ustawy o CIT).

Ustawodawca przewidział też przepis przejściowy, z którego jasno wynika, że nowe zasady stosuje się do zeznań składanych od 25 października br. (art. 9 nowelizacji).

Najpierw było utrudnienie

Problem ze składaniem CIT-8 powstał z początkiem roku, bo 1 stycznia 2019 r. wprowadzono zasadę, że każde zeznanie składane przez podatników CIT, niezależnie od wielkości i zakresu działania podatnika, musi mieć formę elektroniczną i być opatrzone kwalifikowanym podpisem.

Nowy wymóg okazał się szczególnie uciążliwy dla fundacji, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Oznaczało to dla nich dodatkowy wydatek na zakup podpisu elektronicznego, niezależnie od tego, czy same go kupiły (od podmiotu wpisanego do rejestru prowadzonego przez Narodowe Centrum Certyfikacji), czy zrobił to wyznaczony przez nie pełnomocnik, mający pełnomocnictwo UPL-1 do podpisywania deklaracji (np. biuro rachunkowe).

Z tego kłopotu zdawało sobie sprawę Ministerstwo Finansów. Dlatego najpierw wydłużyło czas na złożenie CIT-8 m.in. fundacjom i stowarzyszeniom działającym non profit, a potem zaproponowało powrót do składania przez nie CIT-8 na papierze.

Roczne sprawozdania

Nowelizacja zmienia też zasady sporządzania i przesyłania sprawozdań finansowych przez podatników CIT niewpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (np. wspomniane już fundacje i stowarzyszenia nieprowadzące działalności gospodarczej).

Od 1 stycznia 2020 r. będą oni musieli przesyłać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdania finansowe przygotowane elektronicznie w strukturze logicznej (tj. w formacie XML).

Już dziś podmioty wpisane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej muszą sporządzać sprawozdania elektroniczne, ale ich forma nie musi być ustrukturyzowana. Dokumenty te mogą być tworzone np. w pliku PDF i przekazywane do urzędu skarbowego np. z wykorzystaniem e-PUAP-u lub na nośniku danych (np. pendrivie).

Od przyszłego roku fundacje i stowarzyszenia będą tworzyć swoje roczne raporty w formacie XML i przesyłać je nie do urzędu skarbowego, tylko do szefa KAS. Do tworzenia i przesyłania dokumentów posłuży im udostępniona przez Ministerstwo Finansów aplikacja e-Sprawozdania Finansowe.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Fundacje i stowarzyszenia mogły z niej korzystać już w tym roku (nie było zakazu tworzenia ustrukturyzowanych sprawozdań), ale nie miały takiego obowiązku.

Teraz trzeba będzie skorzystać z nowej wersji tej aplikacji (tj. w wersji 1_2), która działa tylko online (bez możliwości zainstalowania na komputerze). Pisaliśmy o tym: "Jest nowa, sprawniejsza aplikacja do tworzenia e-sprawozdań" (DGP nr 179/2019).

Podpis elektroniczny

Mimo że nie ma już powrotu do papierowych sprawozdań finansowych (będzie to możliwe tylko w przypadku zeznań CIT-8), to fundacje i stowarzyszenia non profit nie będą musiały kupować kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Mogą posłużyć się bezpłatnym profilem zaufanym, który można założyć np. w kilka minut za pomocą bankowości elektronicznej (w dziewięciu serwisach bankowych). ©℗

Etap legislacyjny

Ustawa o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - skierowana do podpisu prezydenta

Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA