REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem pojemników lub kontenerów do przechowywania lub transportu towarów a podatek u źródła

Wynajem pojemników lub kontenerów do przechowywania lub transportu towarów a podatek u źródła
Wynajem pojemników lub kontenerów do przechowywania lub transportu towarów a podatek u źródła

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem a podatek u źródła. Nieskomplikowane w swojej budowie oraz niewykorzystywane bezpośrednio w procesie produkcji pojemniki lub kontenery nie stanowią urządzenia przemysłowego, a co za tym idzie ich najem od zagranicznego kontrahenta nie powoduje obowiązku potrącenia podatku u źródła.

Podatek u źródła - definicja urządzenia przemysłowego

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT) opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem u źródła podlegają m.in. należności wypłacane na rzecz nierezydenta z tytułu użytkowania prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego.
Należy w tym miejscu wskazać, że polskie przepisy podatkowe nie zawierają definicji urządzenia przemysłowego. Jak stanowi definicja zawarta w słowniku języka polskiego, słowo „urządzenie” oznacza mechanizm lub zespół mechanizmów, służący do wykonywania określonych czynność (www.sjp.pwn.pl). Przymiotnik „przemysłowy” oznacza natomiast dotyczący przemysłu, związany z przemysłem, stosowany w przemyśle (Mały słownik języka polskiego, PWN Warszawa 1995 r.). Zdaniem organów podatkowych, powyższe wskazuje, że pojęcie urządzenia przemysłowego jest sformułowaniem ogólnym, które powinno być rozumiane maksymalnie szeroko.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11.12.2019r., (znak: 0111-KDIB2-3.4010.324.2019.2.AZE) powołując się przy tym na orzecznictwo NSA „(…)zgodnie z ugruntowanym w doktrynie i orzecznictwie stanowiskiem przyjąć należy, że pojęcie "urządzenie przemysłowe" (podobnie jak handlowe lub naukowe), ma charakter sformułowania ogólnego, mieszczącego w sobie wszelkie możliwe urządzenia, stanowiące pewien zespół mechanizmów, elementów technicznych, które mogą mieć zastosowanie w działalności podmiotów o określonej specyfice - przemysłowej, handlowej lub naukowej (orzecznictwo NSA przyznało status urządzenia przemysłowego np. samochodom, naczepom, samolotom, koparkom, kontenerom, zbiornikom - tak: m.in. wyroki NSA z dnia 6 grudnia 1996 r., sygn. akt III SA 1091/94, z dnia 12 stycznia 1996 r., sygn. akt SA/Ka 2296/94, z dnia 16 maja 1995 r., sygn. akt SA/Sz 183/95)”.

Czy pojemniki i kontenery są urządzeniem przemysłowym?

Mając powyższe na uwadze, nie sposób uznać, że pojemniki, czy też kontenery służące wyłącznie do zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania i transportu towarów, niestanowiące skomplikowanych konstrukcji zawierających ruchome współpracujące ze sobą części, noszą cechy urządzenia. Trudno też twierdzić, że takie pojemniki noszą przymiot bycia przemysłowymi - nie są bowiem wykorzystywane bezpośrednio w procesie produkcji. Tym samym, stwierdzić należy, że nie mieszczą się w pojęciu "urządzenia przemysłowego", o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Pomimo faktu że dość oczywistym wydaje się to, że pojemniki i kontenery służące wyłącznie do przechowywania i transportu towarów nie stanowią urządzeń przemysłowych, wielu podatników ma problem z prawidłowym zakwalifikowaniem tego typu przedmiotów, o czym świadczyć może liczba wydanych interpretacji indywidualnych w tym zakresie. Rozstrzygnięcie, czy różnego rodzaju przedmioty służące do przechowywania i transportu towarów stanowią urządzenie przemysłowe, a w konsekwencji, czy z tytułu ich najmu trzeba odprowadzać podatek u źródła, było przedmiotem m.in. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z:

  • 11.12.2019 r., znak: 0111-KDIB2-3.4010.324.2019.2.AZE,
  • 9.02.2018 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.13.2018.1.BG,
  • 7.02.2019 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.13.2019.1.BG,
  • 14.11.2019 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.391.2019.1.SK,
  • 21.10.2019 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.344.2019.1.MS.

Warto na koniec dodać, że w nomenklaturze słowo kontener nie zawsze oznacza tylko przedmiot do przechowywania lub transportu czegoś. Uwaga ta ma o tyle istotne znaczenie, że organy podatkowe za urządzenie przemysłowe uznawały m.in. kontenery na odpady budowlane wykorzystywane w działalności budowlanej (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9.11.2017 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.296.2017.3.PC), kontenery typu cysterna, wykorzystywane do transportu płynnych środków chemicznych (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24.01.2017 r., znak: 2461-IBPB-1-3.4510.1038.2016.1.SK), czy też kontenery socjalne wykorzystywane przez pracowników podatnika do prowadzenia spraw biura budowy, dla potrzeb higieny osobistej pracowników, przechowywania rzeczy osobistych oraz narzędzi (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2.06.2016 r., znak: IBPB-1-3/4510-375/16/MO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemysław Szwed, Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA