REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem pojemników lub kontenerów do przechowywania lub transportu towarów a podatek u źródła

Wynajem pojemników lub kontenerów do przechowywania lub transportu towarów a podatek u źródła
Wynajem pojemników lub kontenerów do przechowywania lub transportu towarów a podatek u źródła

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem a podatek u źródła. Nieskomplikowane w swojej budowie oraz niewykorzystywane bezpośrednio w procesie produkcji pojemniki lub kontenery nie stanowią urządzenia przemysłowego, a co za tym idzie ich najem od zagranicznego kontrahenta nie powoduje obowiązku potrącenia podatku u źródła.

Podatek u źródła - definicja urządzenia przemysłowego

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT) opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem u źródła podlegają m.in. należności wypłacane na rzecz nierezydenta z tytułu użytkowania prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego.
Należy w tym miejscu wskazać, że polskie przepisy podatkowe nie zawierają definicji urządzenia przemysłowego. Jak stanowi definicja zawarta w słowniku języka polskiego, słowo „urządzenie” oznacza mechanizm lub zespół mechanizmów, służący do wykonywania określonych czynność (www.sjp.pwn.pl). Przymiotnik „przemysłowy” oznacza natomiast dotyczący przemysłu, związany z przemysłem, stosowany w przemyśle (Mały słownik języka polskiego, PWN Warszawa 1995 r.). Zdaniem organów podatkowych, powyższe wskazuje, że pojęcie urządzenia przemysłowego jest sformułowaniem ogólnym, które powinno być rozumiane maksymalnie szeroko.

Autopromocja

Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11.12.2019r., (znak: 0111-KDIB2-3.4010.324.2019.2.AZE) powołując się przy tym na orzecznictwo NSA „(…)zgodnie z ugruntowanym w doktrynie i orzecznictwie stanowiskiem przyjąć należy, że pojęcie "urządzenie przemysłowe" (podobnie jak handlowe lub naukowe), ma charakter sformułowania ogólnego, mieszczącego w sobie wszelkie możliwe urządzenia, stanowiące pewien zespół mechanizmów, elementów technicznych, które mogą mieć zastosowanie w działalności podmiotów o określonej specyfice - przemysłowej, handlowej lub naukowej (orzecznictwo NSA przyznało status urządzenia przemysłowego np. samochodom, naczepom, samolotom, koparkom, kontenerom, zbiornikom - tak: m.in. wyroki NSA z dnia 6 grudnia 1996 r., sygn. akt III SA 1091/94, z dnia 12 stycznia 1996 r., sygn. akt SA/Ka 2296/94, z dnia 16 maja 1995 r., sygn. akt SA/Sz 183/95)”.

Czy pojemniki i kontenery są urządzeniem przemysłowym?

Mając powyższe na uwadze, nie sposób uznać, że pojemniki, czy też kontenery służące wyłącznie do zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania i transportu towarów, niestanowiące skomplikowanych konstrukcji zawierających ruchome współpracujące ze sobą części, noszą cechy urządzenia. Trudno też twierdzić, że takie pojemniki noszą przymiot bycia przemysłowymi - nie są bowiem wykorzystywane bezpośrednio w procesie produkcji. Tym samym, stwierdzić należy, że nie mieszczą się w pojęciu "urządzenia przemysłowego", o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Pomimo faktu że dość oczywistym wydaje się to, że pojemniki i kontenery służące wyłącznie do przechowywania i transportu towarów nie stanowią urządzeń przemysłowych, wielu podatników ma problem z prawidłowym zakwalifikowaniem tego typu przedmiotów, o czym świadczyć może liczba wydanych interpretacji indywidualnych w tym zakresie. Rozstrzygnięcie, czy różnego rodzaju przedmioty służące do przechowywania i transportu towarów stanowią urządzenie przemysłowe, a w konsekwencji, czy z tytułu ich najmu trzeba odprowadzać podatek u źródła, było przedmiotem m.in. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z:

 • 11.12.2019 r., znak: 0111-KDIB2-3.4010.324.2019.2.AZE,
 • 9.02.2018 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.13.2018.1.BG,
 • 7.02.2019 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.13.2019.1.BG,
 • 14.11.2019 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.391.2019.1.SK,
 • 21.10.2019 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.344.2019.1.MS.

Warto na koniec dodać, że w nomenklaturze słowo kontener nie zawsze oznacza tylko przedmiot do przechowywania lub transportu czegoś. Uwaga ta ma o tyle istotne znaczenie, że organy podatkowe za urządzenie przemysłowe uznawały m.in. kontenery na odpady budowlane wykorzystywane w działalności budowlanej (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9.11.2017 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.296.2017.3.PC), kontenery typu cysterna, wykorzystywane do transportu płynnych środków chemicznych (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24.01.2017 r., znak: 2461-IBPB-1-3.4510.1038.2016.1.SK), czy też kontenery socjalne wykorzystywane przez pracowników podatnika do prowadzenia spraw biura budowy, dla potrzeb higieny osobistej pracowników, przechowywania rzeczy osobistych oraz narzędzi (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2.06.2016 r., znak: IBPB-1-3/4510-375/16/MO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemysław Szwed, Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA