REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka a ceny transferowe. Wartość transakcji to wartość wykorzystanego kapitału

ASB Poland
Księgowość, doradztwo podatkowe, kadry i płace, doradztwo transakcyjne, usługi korporacyjne
Pożyczka a ceny transferowe. Wartość transakcji to wartość wykorzystanego kapitału
Pożyczka a ceny transferowe. Wartość transakcji to wartość wykorzystanego kapitału

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 12 lipca 2022 r. indywidualną interpretację podatkową dotyczącą określania obowiązku dokumentacyjnego cen transferowych dla transakcji pożyczki w kontekście kwoty kapitału wskazanej w umowie a jej faktycznego wykorzystania.

Pożyczka a ceny transferowe – interpretacja podatkowa

Jeśli spółka udzieli na rzecz podmiotu powiązanego pożyczki, której określona w umowie wysokość przekroczy próg dokumentacyjny, natomiast wykorzystana (w znaczeniu udostępniona pożyczkobiorcy) kwota kapitału pożyczki nie przewyższy tego progu (pożyczkobiorca nie wykorzysta całości udostępnionego kapitału), to spółka na potrzeby ustalenia obowiązków dokumentacyjnych powinna przyjąć faktycznie wykorzystaną wartość kapitału pożyczki. (Interpretacja z dnia 12 lipca 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.19.2022.1.JD.)

Autopromocja

Interpretacja ta potwierdza prezentowane już wcześniej racjonalne stanowisko, co do ustalania na potrzeby cen transferowych wartości transakcji pożyczkowej. Co jednak istotne, interpretacja wydaje się być nie do końca zgodna z literalnym brzmieniem przepisów.

Stan faktyczny i stanowisko spółki

Podatnik miał wątpliwość co do powstania obowiązku dokumentacyjnego w zakresie cen transferowych dla transakcji pożyczkowych, których wartość wskazana w umowie przekracza progi dokumentacyjne, natomiast kwota faktycznie wykorzystywana jest niższa od progu.

Spółka uznała, że na potrzeby ustalenia obowiązków dokumentacyjnych powinna przyjąć faktycznie wykorzystaną wartość kapitału pożyczki udzielonej na rzecz podmiotu powiązanego. W wyniku tego, nawet jeżeli wysokości pożyczki wynikająca z umowy przekroczy próg dokumentacyjny, spółka nie będzie zobowiązana do przygotowania dokumentacji cen transferowych dla takiej transakcji za dany rok podatkowy, gdy wykorzystana w  danym roku kwota kapitału pożyczki nie przekroczy progu.

Kwota kapitału to kwota wskazana w umowie, natomiast wartość kapitału to kwota kapitału wykorzystanego

W swojej argumentacji spółka odniosła się do publikacji Ministerstwa Finansów „TPR Informacja o cenach transferowych - pytania i  odpowiedzi, wydanie drugie, październik 2021, MF” (dalej: „Informator TP-R”), która dotyczy sposobu wypełnienia formularza TP-R. W ocenie Spółki, przez kwotę kapitału należy rozumieć kwotę pożyczki wskazaną w umowie, natomiast wartość kapitału stanowi kwota kapitału udostępnionego w danym okresie, wynikająca z umowy lub innych dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Racjonalne stanowisko Dyrektora KIS – czy stanie się trendem?

Dyrektor KIS potwierdził, że stanowisko zaprezentowane przez spółkę jest prawidłowe. Jest to pierwsza interpretacja potwierdzająca podejście, które prezentowane było już wcześniej, stojące poniekąd w sprzeczności z literalnym brzmieniem przepisów.

Zgodnie bowiem z art. 11l ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT wartość transakcji kontrolowanej odpowiada wartości kapitału w przypadku pożyczki, natomiast zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 1 wartość transakcji kontrolowanej określa się na podstawie umów lub innych dokumentów w przypadku transakcji finansowych.

Dotychczas przeważało przekonanie, że na potrzeby określenia obowiązku sporządzenia dokumentacji lokalnej dla transakcji pożyczkowej należy pod uwagę brać wartość kapitału wynikającą z umowy. W sytuacji, gdy wartość faktycznie wykorzystanego kapitału nie przekraczała progów dokumentacyjnych, natomiast wartość kapitału z umowy przekraczała – wielu podatników decydowało się na zastosowanie podejścia ostrożnościowego i sporządzenie dokumentacji dla takiej pożyczki. Stosowanie takiego podejścia skutkowało u niektórych podatników koniecznością przygotowania dokumentacji lokalnej dla kilku dodatkowych transakcji, co wiązało się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Przepisy w tym brzmieniu obowiązują od 2019 r. W ostatnim roku zaczęły pojawiać się opracowania, które wskazywały, że jako wartość transakcji należy rozumieć wartość wykorzystanego kapitału. Niemniej stanowisko to było prezentowane w opracowaniach, które nie stanowią ani interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, ani wyjaśnień przepisów prawa podatkowego (objaśnień podatkowych), a mają jedynie charakter informacyjny.

We wspomnianym wcześniej Informatorze TP-R wskazano, że „dla określenia wartości transakcji pożyczki lub kredytu należy ustalić najwyższą wartość kapitału, pozostającego do spłaty w raportowanym okresie, w oparciu o zapisy umowne (np. harmonogram spłat) lub inne dokumenty (rachunki bankowe, noty księgowe, salda kont)”.

Ponadto, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 29105 (16 lutego 2022 r.) Ministerstwo wskazało, iż „wartość kapitału za dany rok podatkowy jest ustalana w oparciu o najwyższą wartość udostępnionego kapitału, pozostającego do spłaty w roku podatkowym, za który sporządzana jest dokumentacja”.

Pojawienie się interpretacji indywidualnej, prezentującej racjonalne stanowisko, daje nadzieję, że w przypadku transakcji pożyczkowych ugruntowane zostanie podejście korzystne dla podatników.

Autor: Katarzyna Chajęcka, Transfer Pricing Manager, ASB Tax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  REKLAMA