REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy obowiązek dla podatników CIT: tzw. JPK-CIT, czyli nowa wersja JPK-KR. Od kiedy?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Nowy obowiązek dla podatników CIT (tzw. JPK - CIT - nowa wersja JPK-KR). Od kiedy?
Nowy obowiązek dla podatników CIT (tzw. JPK - CIT - nowa wersja JPK-KR). Od kiedy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) zostanie nałożony nowy obowiązek przesyłania ksiąg rachunkowych organom podatkowym w formie opartej o obecne JPK-KR (tzw. JPK-CIT). Opublikowany 29 listopada 2023 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia przewiduje nałożenie na podatników dodatkowych obowiązków w tym zakresie. Ministerstwo Finansów udostępniło również nową strukturę logiczną JPK-KR. W praktyce oznacza to, że organy podatkowe będą mogły jeszcze skuteczniej typować podmioty do kontroli. Podatnicy mają już niewiele czasu na to, by przygotować się do zmian.

JPK-CIT. Jak podatnicy powinni się przygotować?

Proponowana przez MF nowa struktura logiczna przedstawiająca dane do raportowania zawiera znacznie więcej elementów obligatoryjnych niż obecnie funkcjonująca struktura JPK-KR, a dodatkowo stawia podatnikom liczne wyzwania systemowe, procesowe i techniczne. 

Nowe przepisy spowodują po stronie przedsiębiorców konieczność dostosowania systemów finansowo-księgowych i/lub wdrożenia nowych rozwiązań informatycznych w celu przygotowania się do przedmiotowych wymagań. Należy też zweryfikować aktualny sposób rozliczeń CIT i sam proces kalkulacji CIT

Podatnicy, którzy nie dostosują się do nowych wymogów mogą mieć problemy z wysyłką JPK-CIT lub też narazić się na spór z organami podatkowymi, które mogą zakwestionować sposób kalkulacji podatku. 

Autopromocja
Ważne

Dla pierwszych podatników tzw. JPK-CIT trzeba będzie złożyć za 2025 rok, co może oznaczać (w zależności od stosowanych rozwiązań technologicznych) konieczność dostosowania systemów już od momentu rozpoczęcia księgowań z początkiem 2025 roku. W takim wypadku na przygotowanie pozostaje tylko rok 2024.

Konieczne uzupełnienia ksiąg

Na podstawie nowego rozporządzenia podatnicy CIT będą musieli dodatkowo uzupełnić księgi w szczególności o:

a) dane identyfikacyjne kontrahenta podatnika;
b) na poziomie Dziennika dla faktur wystawionych w KSeF - numer identyfikujący fakturę lub fakturę korygującą w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF); 
c) znaczniki identyfikujące konta rachunkowe, na poziomie węzła  ZOiS, wykazywane według właściwego dla danego podmiotu słownika znaczników identyfikujących konta rachunkowe (określonego rozporządzeniem);
d) dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, w tym o m.in.:
- numer identyfikujący fakturę w KSeF, o ile został nadany (w przypadku faktur stanowiących dowód księgowy);
- określenie rodzaju dowodu potwierdzającego nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji.

e) wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym - jak wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia, oznacza to obowiązek wskazania:
- kosztów podatkowych niebędących kosztem bilansowym,
- kosztów bilansowych niebędących kosztem podatkowym,
- przychodów podatkowych niebędących przychodem bilansowym,
- przychodów bilansowych niebędących przychodem podatkowym,
- przychodów niepodlegających opodatkowaniu,
- kosztów związanych z przychodami nie podlegającymi opodatkowaniu,
- dochodów wolnych od podatku.

Projekt rozporządzenia i nowa struktura logiczna JPK-KR

Projekt rozporządzenia jest aktualnie na etapie opiniowania i dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji

Z kolei propozycję nowej struktury logicznej JPK-KR można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.

Do 12 stycznia 2024 r. Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje podatkowe w sprawie nowej struktury logicznej i oczywiście należy się spodziewać, że zmodyfikuje w jakimś zakresie projekt z uwzględnieniem uwag zgłoszonych w toku tych konsultacji. Zatem ostateczna wersja rozporządzenia może różnić się od tej zaproponowanej.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - projekt.

Magdalena Brzuszczyńska, Dyrektor
Dorota Bokszczanin, Dyrektor
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  REKLAMA