reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Odsetki z umów cash poolingu w całości w kosztach

Odsetki z umów cash poolingu w całości w kosztach

Brak jest przesłanek do zakwalifikowania umowy cash poolingu jako umowy pożyczki. W konsekwencji wszelkie odsetki od transferów i zwrotów nie będą podlegały przepisom dotyczącym niedostatecznej kapitalizacji. Tak uznał WSA we Wrocławiu. Orzeczenie to cieszy podatników szczególnie w sytuacji pojawiania się coraz większej liczby niekorzystnych interpretacji indywidualnych dotyczących tej problematyki.

Odsetki wypłacane w ramach systemu cash poolingu nie będą podlegać ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT.

Tak wynika z orzeczenia WSA we Wrocławiu 11 lutego 2014 r. (I SA/Wr 2007/13, I SA/Wr 2008/13).

Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi serwisowe. Jednym z jej udziałowców jest spółka akcyjna należąca do grupy, w której obecnie trwają działania mające na celu obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Odbędzie się to w ramach tzw. usługi cash poolingu, na podstawie umowy systemu zarządzania środkami pieniężnymi w grupie rachunków, zawartej z bankiem z siedzibą w kraju. Stronami umowy będą podmioty wchodzące w skład jednej grupy kapitałowej.

W związku z powyższym spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała m.in., czy prawidłowe jest jej stanowisko, zgodnie z którym odsetki wypłacane w ramach systemu nie będą podlegały przepisom art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT?

Uzasadniając swoje stanowisko, spółka wskazała, że będąc jedynie uczestnikiem struktury, dokona za zgodą koordynującego spłaty jego zadłużenia z tytułu wykorzystanego kredytu w rachunku głównym, ale to bank udzieli kredytu każdemu z uczestników.  Odsetki będą miały charakter odsetek bankowych. W konsekwencji w przypadku wystąpienia salda ujemnego na rachunku spółki, nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Ustawa o VAT 2014

Odsetki te będą zatem mogły stanowić dla spółki koszt podatkowy.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zdaniem organu, transfery środków w obrębie systemu wypełniają przesłanki niezbędne do zaliczenia ich jako umowy pożyczki.  Z uwagi na fakt, że stronami umowy są podmioty wchodzące w skład jednej grupy kapitałowej, to będą one objęte dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, czyli ograniczenia w zakresie niedostatecznej kapitalizacji mogą znaleźć zastosowanie.

Po wyczerpaniu przysługujących jej środków odwoławczych, spółka wniosła skargę do WSA.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama