| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy można zaliczyć do kosztów uprzednio niezaliczone do nich kwoty odsetek w kolejnych latach podatkowych

Czy można zaliczyć do kosztów uprzednio niezaliczone do nich kwoty odsetek w kolejnych latach podatkowych

Większościowy udziałowiec udzielił naszej spółce kilku pożyczek. Chcemy wybrać alternatywny spo­sób wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych, bo w naszej ocenie pozwoli nam to zali­czyć do kosztów większą kwotę odsetek niż przy zastosowaniu przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Czy to prawda, że odsetki niezaliczone do kosztów w danym roku podatkowym możemy zaliczyć do kosztów w latach następnych?

Tak. Taką możliwość daje podatnikom dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nowy art. 15c ust.7. Zgodnie z jego treścią odsetki od pożyczek niezaliczone na podstawie art. 15c ust. 2-5 updop w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów podlegają zaliczeniu do kosztów w następnych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, zgodnie z zasadami i w ramach limitów określo­nych w tych przepisach.

Alternatywne zasady ustalania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek

Biorąc jednak pod uwagę, że minimalny okres, w którym podatnicy muszą stosować alternatywny spo­sób wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych wynosi trzy lata, ustawodawca w określonych sytuacjach wyłączył możliwość kontynuacji odliczania kwoty odsetek uprzednio niezaliczonych do kosztów w kolejnych latach następujących po roku podatkowym. Z tej możliwości nie będą zatem mogli skorzystać:

  • podatnicy, którzy zrezygnują po okresie wskazanym w ust. 9 (trzyletnim) z zaliczania odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów według zasad określonych w art. 15c updop, począwszy od roku podat­kowego, w którym zrezygnowali z takich zasad;
  • podmioty, które w związku z przekształceniem formy prawnej, łączeniem lub podziałem podatników zalicza­jących odsetki od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów według zasad określonych w art. 15c updop wstępują w prawa tych podatników, z wyjątkiem spółek powstałych z przekształcenia spółek.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku docho­dowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »