Czy można ponownie wybrać alternatywny sposób wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rezygnacja z alternatywnego sposobu wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych po upływie minimalnego wymaganego okresu jego stosowania nie pozbawi Państwa możliwości dokonania w przyszłości ponownego wyboru tego sposobu. Nie będą Państwo zatem w takim przypadku zmuszeni do stosowania już zawsze wyłącznie przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji (tj. zasad zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop) na potrzeby ustalania limitu odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych.
Dodany ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 15c ust. 9 updop nakazuje stosować wybrany alternatywny sposób wyliczenia odsetek przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, liczony łącznie z rokiem podatkowym, w którym rozpoczęto jego stosowanie.
Jednak rezygnacja z tego alternatywnego sposobu wyliczania odsetek na zasadach określonych w art. 15c updop, dokonana z zachowaniem wymogów określonych w art. 15c ust. 10 updop nie pozbawia podatnika możliwości dokonania ponownego wyboru tego sposobu w przyszłości. Wynika to wprost z regulacji zawartych w art. 15c ust. 11 updop. Zgodnie bowiem z treścią tego przepisu, podatnik może ponownie wybrać sposób zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek według zasad, o których mowa w art. 15c updop, nie wcześniej niż po upływie trzech lat podatkowych następujących po roku podatkowym, w którym zawiadomił o rezygnacji z ich stosowania.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Należy podkreślić, że ponieważ został tu wprowadzony trzyletni okres swoistej „karencji" w odniesieniu do możliwości dokonania ponownego wyboru alternatywnego sposobu wyliczania odsetek zgodnie z zasadami określonymi w art. 15c updop, to warto dokładnie każdorazowo przeanalizować swoją sytuację pod kątem ewentualnej utraty korzyści podatkowych po rezygnacji ze stosowania alternatywnego sposobu wyliczania odsetek w całym tym okresie.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 15c ust. 9-11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
- art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA