reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy można ponownie wybrać alternatywny sposób wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów

Czy można ponownie wybrać alternatywny sposób wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów

Zastanawiamy się nad wyborem alternatywnego sposobu wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek otrzymanych przez naszą spółkę od podmiotów powiązanych. Wiemy, że możliwa jest rezygnacja z tego sposobu po upływie trzech lat jego stosowania. A czy po takiej rezygnacji będzie można w przyszłości ponownie wybrać ten sposób, czy też bezpowrotnie utracimy tę możliwość?

Rezygnacja z alternatywnego sposobu wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych po upływie minimalnego wymaganego okresu jego stosowania nie pozbawi Państwa możliwości dokonania w przyszłości ponownego wyboru tego sposobu. Nie będą Państwo zatem w takim przypadku zmuszeni do stosowania już zawsze wyłącznie przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji (tj. zasad zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop) na potrzeby ustalania limitu odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych.

Dodany ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 15c ust. 9 updop nakazuje stosować wybrany alternatywny sposób wyliczenia odsetek przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, liczony łącznie z rokiem podatkowym, w którym rozpoczęto jego stosowanie.

Czy można zaliczyć do kosztów uprzednio niezaliczone do nich kwoty odsetek w kolejnych latach podatkowych

Jednak rezygnacja z tego alternatywnego sposobu wyliczania odsetek na zasadach określonych w art. 15c updop, dokonana z zachowaniem wymogów określonych w art. 15c ust. 10 updop nie pozbawia podatnika moż­liwości dokonania ponownego wyboru tego sposobu w przyszłości. Wynika to wprost z regulacji zawartych w art. 15c ust. 11 updop. Zgodnie bowiem z treścią tego przepisu, podatnik może ponownie wybrać sposób zali­czania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek według zasad, o których mowa w art. 15c updop, nie wcześniej niż po upływie trzech lat podatkowych następujących po roku podatkowym, w którym zawiadomił o rezygnacji z ich stosowania.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Należy podkreślić, że ponieważ został tu wprowadzony trzyletni okres swoistej „karencji" w odniesieniu do możliwości dokonania ponownego wyboru alternatywnego sposobu wyliczania odsetek zgodnie z zasadami określonymi w art. 15c updop, to warto dokładnie każdorazowo przeanalizować swoją sytuację pod kątem ewen­tualnej utraty korzyści podatkowych po rezygnacji ze stosowania alternatywnego sposobu wyliczania odsetek w całym tym okresie.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 9-11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama