| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Jak obliczyć kwoty odsetek wyłączonych z kosztów według alternatywnych zasad ich ustalania przy przedłużonym roku podatkowym

Jak obliczyć kwoty odsetek wyłączonych z kosztów według alternatywnych zasad ich ustalania przy przedłużonym roku podatkowym

Planujemy zaciągnięcie pożyczki od większościowych udziałowców naszej spółki. Wyliczając od­setki podlegające wyłączeniu z kosztów podatkowych będziemy stosować nowe zasady określone w art. 15c updop. Jak poprawnie wyliczyć tę kwotę w sytuacji, gdy pierwszy rok podatkowy naszej spółki jest rokiem przedłużonym?

W znowelizowanych przepisach regulujących alternatywne zasady wyliczania odsetek wyłączonych z kosz­tów podatkowych przewidziano osobne regulacje dotyczące dokonywania tych wyliczeń w sytuacji, gdy rok podatkowy podatnika jest dłuższy bądź krótszy niż 12 miesięcy. Z dodanego do ustawy art. 15c ust. 4 updop wynika, że jeżeli dany rok podatkowy podatnika jest dłuższy albo krótszy niż 12 miesięcy, kwotę limitu zali­czenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów oblicza się mnożąc 1/12 wartości tego limitu przez liczbę pełnych miesięcy danego roku podatkowego. Za pełny miesiąc roku podatkowego uważa się przy tym każdy rozpoczęty miesiąc.

Alternatywne zasady ustalania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek

Natomiast w razie zmiany stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego w trakcie roku podatkowego, kwotę limitu zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów oblicza się sumując limity dla poszczególnych miesięcy tego roku podatkowego wyliczone jako iloczyn wartości stopy referencyjnej Narodo­wego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego dany miesiąc powiększonej o 1,25 punktu procentowego i 1/12 wartości podatkowej aktywów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, w tym ujętych zgodnie z wartością nominalną kwot udzielonych pożyczek, z wyjątkiem wartości niematerial­nych i prawnych.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 3 i 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku docho­dowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »