REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Estoński CIT w 2022 roku - korzyści

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Estoński CIT w 2022 roku - korzyści
Estoński CIT w 2022 roku - korzyści

REKLAMA

REKLAMA

Ryczałt od dochodów spółek (czyli tzw. estoński CIT) jest rozwiązaniem korzystnym dla podatników, dającym dużą swobodę w kształtowaniu obowiązku podatkowego. Jednak estoński CIT, przy wszystkich jego zaletach, wymaga zawsze rozważenia za i przeciw jego wprowadzenia. Dokonując oceny opłacalności jego wdrożenia trzeba mieć na względzie uwarunkowania biznesowe, a przede wszystkim cele jakie stawianie są przed spółką – pisze prof. Adam Mariański.

Dla kogo estoński CIT?

Estoński CIT to sposób rozliczenia podatku, który stanowi ciekawą alternatywę dla CIT rozliczanego przy zastosowaniu stawki 9 bądź 19%. Zwłaszcza dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych.

Jest to także ciekawe rozwiązanie z punktu widzenia komandytariuszy spółki komandytowej i akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych. Ta forma opodatkowania może być także interesująca dla wspólników spółek jawnych jak i komplementariuszy spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych, którzy chcieliby ograniczyć ryzyko związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Nie każda, jednak, struktura udziałowa oraz majątkowa spółki pozwala na bezpośrednie implementowanie podatku estońskiego. Dlatego przed wprowadzeniem estońskiego CIT niezbędne jest dokonanie badania, które pozwoli ustalić, czy spółka w obecnym kształcie może zostać estońskim podatnikiem, a jeżeli nie, to jakie działania należy podjąć, aby z tego rozwiązania mogła skorzystać.

REKLAMA

Autopromocja

Podatek dopiero przy wypłacie zysku udziałowcom

Samo wypracowanie zysku, w odróżnieniu od opodatkowania na zasadach ogólnych, nie skutkuje – w trakcie roku podatkowego – obowiązkiem zapłacenia zaliczek na podatek. Osiągnięcie zysku nie powoduje także konieczności zapłacenia podatku po zakończeniu roku podatkowego.

Co ważne, środki zaoszczędzone w ten sposób spółka może – co do zasady –  przeznaczyć na dowolny cel związany z jej działalnością. Albo po prostu akumulować i dokonać jego wypłaty na rzecz jej właścicieli.

Estoński CIT to jednak nie brak jakiegokolwiek opodatkowania. Obowiązek zapłaty podatku – w modelowym ujęciu – związany jest z wypłatą zysku (dywidendy) przez spółkę do jej udziałowców, akcjonariuszy lub wspólników. Co oznacza, że dopóki nie zapadnie decyzja o jego wypłacie dopóty – co do zasady – nie powstanie obowiązek zapłaty podatku. Przy czym decyzja ta może zostać podjęta w dowolnym czasie. 

Ile można zyskać na estońskim CIT?

750.000 zł a nawet 800.000 zł tyle może otrzymać udziałowiec, akcjonariusz lub wspólnik z 1.000.000 zł zysku wypracowanego przez spółkę estońską.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Efektywne opodatkowanie zysku spółki estońskiej w porównaniu np. do wypłaty zysku ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością opodatkowanej na zasadach ogólnych – w zależności od zastosowanej stawki podatku – wynosi 20% do 26% w spółce opodatkowanej stawką 9% oraz 25% do 34% w spółce opodatkowanej stawką 19%.    

Estoński CIT - główne korzyści

Estoński CIT to:

  • odroczenie momentu zapłaty podatku do czasu podjęcia uchwały o wypłacie zysku,
  • brak obowiązku wpłacania zaliczek na CIT w trakcie roku podatkowego,
  • brak obowiązku płacenia CIT po upływie roku podatkowego,
  • uproszczona ewidencja, która prowadzona jest jedynie w oparciu o księgi rachunkowe.

Estoński CIT - czy warto?

Estoński CIT, przy wszystkich jego zaletach, wymaga zawsze rozważenia za i przeciw jego wprowadzenia. Dokonując oceny opłacalności jego wdrożenia trzeba mieć na względzie uwarunkowania biznesowe, a przede wszystkim cele jakie stawianie są przed spółką. Nie zmienia to jednak faktu, że estoński CIT jest rozwiązaniem korzystnym dla podatników i wartym rozważenia.   

prof. Adam Mariański, Partner zarządzający w Mariański Group. Doradca podatkowy, adwokat

Artykuł pochodzi z bloga firmabezryzyka.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA