REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki podatków i opłat lokalnych w Lublinie w 2013 r.

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkańcy Lublina w 2013 r. zapłacą wyższe podatki od nieruchomości; wzrasta również cena wody i odprowadzania ścieków, ciepła oraz opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Na poziomie ubiegłorocznym pozostaną czynsze w lokalach komunalnych, ceny biletów komunikacji miejskiej, opłata targowa, opłata na cmentarzach oraz za żłobki i przedszkola prowadzone przez samorząd - poinformowała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

Autopromocja

"Mieszkańcy odczują najbardziej wzrost opłat spowodowany zmianą przepisów dotyczących odpadów. Największym wyzwaniem będzie przekonanie mieszkańców, że ten wzrost opłat jest konieczny i wynika z tego, że śmieci już nie będą mogły być jedynie wywożone na składowisko, ale muszą być zagospodarowane według ściśle określonych zasad" - powiedziała Krzyżanowska.

Na grudniowej sesji rada miasta ustaliła stawki w wysokości 32 zł miesięcznie od gospodarstwa za odpady segregowane, zaś 44 zł za niesegregowane. "Obecnie w niektórych spółdzielniach mieszkaniowych są osoby mieszkające samotnie, które płacą tylko po 7 zł. Prezydent Lublina zapowiedział, że po nowelizacji ustawy regulującej zasady gospodarowania odpadami przedstawi projekt uchwały, która będzie pozwalała mieszkańcom na wybór metody naliczania opłat, od gospodarstwa albo od osoby. Opłata od osoby wyniosłaby około 15 zł" - podała Krzyżanowska.

Jakie stawki podatków i opłat lokalnych obowiązują w 2013 r.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek od nieruchomości wzrósł z 78 gr do 84 gr za metr kwadratowy rocznie od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i z 39 gr do 43 gr od pozostałych. Podatki od budynków lub ich części używanych na cele mieszkalne rosną z 65 gr do 70 gr za metr kwadratowy rocznie, natomiast od powierzchni zajmowanych na prowadzenie działalności gospodarczej - z 20 zł na 21 zł za metr kwadratowy rocznie.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje podnieść ceny wody i odprowadzania ścieków z obecnie obowiązującej stawki 7,84 zł do 8,12 zł za metr sześcienny. Propozycje MPWiK będą przedmiotem obrad najbliższej sesji rady miejskiej, 17 stycznia. Jeśli radni je przyjmą, nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 marca.

Ceny ciepła mają wzrosnąć w tym roku o około 5 proc. W ubiegłym roku średnia cena za ciepło wyniosła 45,4 zł za gigadżul. Taryfy Lubelskiego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej obowiązują do 31 października tego roku, później według szacunków LPEC ceny wzrosną do 47,9 zł za gigadżul.

W Lublinie od 2008 r. nie jest pobierana opłata za posiadanie psów. Jest to opłata fakultatywna, lubelscy radni zdecydowali, aby jej nie pobierać, nie ma dotychczas planów jej przywrócenia.

W ubiegłym roku z tytułu podatków i opłat lokalnych do budżetu Lublina wpłynęło około 169 mln zł; w tegorocznym budżecie zaplanowano wpływy z tego tytułu na 188 mln zł, czyli o 11 proc. więcej. Wszystkie dochody budżetu Lublina w tym roku mają wynieść 1 mld 917 mln zł, natomiast wydatki - 2 mld 11 mln zł. Deficyt wyniesie 94 mln zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA