REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki podatków i opłat lokalnych w Lublinie w 2013 r.

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkańcy Lublina w 2013 r. zapłacą wyższe podatki od nieruchomości; wzrasta również cena wody i odprowadzania ścieków, ciepła oraz opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Na poziomie ubiegłorocznym pozostaną czynsze w lokalach komunalnych, ceny biletów komunikacji miejskiej, opłata targowa, opłata na cmentarzach oraz za żłobki i przedszkola prowadzone przez samorząd - poinformowała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

REKLAMA

Autopromocja

"Mieszkańcy odczują najbardziej wzrost opłat spowodowany zmianą przepisów dotyczących odpadów. Największym wyzwaniem będzie przekonanie mieszkańców, że ten wzrost opłat jest konieczny i wynika z tego, że śmieci już nie będą mogły być jedynie wywożone na składowisko, ale muszą być zagospodarowane według ściśle określonych zasad" - powiedziała Krzyżanowska.

Na grudniowej sesji rada miasta ustaliła stawki w wysokości 32 zł miesięcznie od gospodarstwa za odpady segregowane, zaś 44 zł za niesegregowane. "Obecnie w niektórych spółdzielniach mieszkaniowych są osoby mieszkające samotnie, które płacą tylko po 7 zł. Prezydent Lublina zapowiedział, że po nowelizacji ustawy regulującej zasady gospodarowania odpadami przedstawi projekt uchwały, która będzie pozwalała mieszkańcom na wybór metody naliczania opłat, od gospodarstwa albo od osoby. Opłata od osoby wyniosłaby około 15 zł" - podała Krzyżanowska.

Jakie stawki podatków i opłat lokalnych obowiązują w 2013 r.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek od nieruchomości wzrósł z 78 gr do 84 gr za metr kwadratowy rocznie od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i z 39 gr do 43 gr od pozostałych. Podatki od budynków lub ich części używanych na cele mieszkalne rosną z 65 gr do 70 gr za metr kwadratowy rocznie, natomiast od powierzchni zajmowanych na prowadzenie działalności gospodarczej - z 20 zł na 21 zł za metr kwadratowy rocznie.

 

REKLAMA

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje podnieść ceny wody i odprowadzania ścieków z obecnie obowiązującej stawki 7,84 zł do 8,12 zł za metr sześcienny. Propozycje MPWiK będą przedmiotem obrad najbliższej sesji rady miejskiej, 17 stycznia. Jeśli radni je przyjmą, nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 marca.

Ceny ciepła mają wzrosnąć w tym roku o około 5 proc. W ubiegłym roku średnia cena za ciepło wyniosła 45,4 zł za gigadżul. Taryfy Lubelskiego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej obowiązują do 31 października tego roku, później według szacunków LPEC ceny wzrosną do 47,9 zł za gigadżul.

W Lublinie od 2008 r. nie jest pobierana opłata za posiadanie psów. Jest to opłata fakultatywna, lubelscy radni zdecydowali, aby jej nie pobierać, nie ma dotychczas planów jej przywrócenia.

W ubiegłym roku z tytułu podatków i opłat lokalnych do budżetu Lublina wpłynęło około 169 mln zł; w tegorocznym budżecie zaplanowano wpływy z tego tytułu na 188 mln zł, czyli o 11 proc. więcej. Wszystkie dochody budżetu Lublina w tym roku mają wynieść 1 mld 917 mln zł, natomiast wydatki - 2 mld 11 mln zł. Deficyt wyniesie 94 mln zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA