Opłata od deszczu. Kto zapłaci podatek od deszczu?
REKLAMA
REKLAMA
- Co to jest podatek deszczowy?
- Kto musi płacić podatek od deszczu?
- Co zrobić żeby nie płacić podatku od deszczu?
Co to jest podatek deszczowy?
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, tzw. podatek od deszczu znajduje umocowanie w ustawie „prawo wodne”. Opłata ma w założeniu rekompensować negatywne skutki suszy – tereny pokryte betonem z niewielkim udziałem roślinności nie utrzymują wody, która spływa do kanalizacji. Zróżnicowane stawki opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej mają w założeniu zachęcać do instalowania urządzeń do retencjonowania wody. Może to być coś na kształt stawu niewielkich rozmiarów lub np. zbiorniki połączone rurami.
REKLAMA
Kto musi płacić podatek od deszczu?
Przede wszystkim przedsiębiorcy dysponujący nieruchomością o znacznej powierzchni Obowiązek zapłaty podatku od deszczu powstaje w przypadku wykonania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem wpływających na zmniejszenie retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej. Powierzchnia nieruchomości to suma powierzchni wszystkich działek gruntowych znajdujących się w jednej księdze wieczystej. Powierzchnia biologicznie czynna to teren o nawierzchni urządzonej w sposób zapewniający naturalną wegetację roślin i retencję wód opadowych.
Obecnie spekuluje się, że podatek deszczowy mógłby zostać znacząco rozszerzony, miałby objąć znacznie mniejsze powierzchniowo nieruchomości gruntowe jednak póki co nic w tej kwestii nie jest przesądzone.
Co zrobić żeby nie płacić podatku od deszczu?
Uniknięcie podatku od deszczu jest możliwe w przypadku obniżenia powierzchni terenu „zabetonowanego” poniżej 70% powierzchni nieruchomości lub ograniczenia działki do powierzchni poniżej 3500 m2.
Polecamy: „Amortyzacja środków trwałych w praktyce. Przyjęcie do używania, amortyzacja i likwidacja”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat