O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy Izbę Skarbową w Szczecinie oraz Natalię Zmysłowską, starszego konsultanta w Accreo Taxand.
IZBA SKARBOWA W SZCZECINIE ODPOWIEDZIAŁA DLA GP
reklama
reklama
Tak
W przypadku omawianego nabycia praw majątkowych w formie umowy darowizny, aby obdarowany mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku, musi zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego miejscowo zgodnie z adresem zamieszkania obdarowanego.
Zgłoszenie powinno zostać złożone przez obdarowanego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, którym będzie dzień wyrażenia przez obdarowanego, w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym, woli co do przyjęcia darowizny.
Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jak wynika z kolei z art. 4a ust. 4 tej ustawy, obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy: wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9 tys. 637 zł lub gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.
Ponadto jak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, przy nabyciu rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń. Wskazać w tym miejscu należy, że art. 180 kodeksu spółek handlowych wymaga, by zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału było dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Niezachowanie tej formy powoduje, zgodnie z art. 73 par. 2 kodeksu cywilnego, nieważność zbycia udziałów.
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się w sprawach darowizny zgodnie z par. 7 rozporządzenia ministra finansów w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. z 2005 r. nr 165, poz. 1371 z późn. zm.).