REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy konieczne jest zgłoszenie naczelnikowi otrzymanej darowizny

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy z żoną udziałowcami (po 50 proc.) spółki z o.o. z siedzibą w Siedlcach. Chcemy przekazać udziały synowi, który jest prezesem spółki. Notariusz przygotowuje umowę cywilno- prawną przekazania udziałów. Czy aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, trzeba zgłosić fakt darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego? Na jakim druku mam zawiadomić urząd skarbowy? Jaki urząd będzie właściwy do zgłoszenia? Czy w miejscu siedziby spółki, czyli w Siedlcach, czy w miejscu zamieszkania, czyli w Węgrowie?

O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy Izbę Skarbową w Szczecinie oraz Natalię Zmysłowską, starszego konsultanta w Accreo Taxand.

Autopromocja

IZBA SKARBOWA W SZCZECINIE ODPOWIEDZIAŁA DLA GP

Tak

W przypadku omawianego nabycia praw majątkowych w formie umowy darowizny, aby obdarowany mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku, musi zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego miejscowo zgodnie z adresem zamieszkania obdarowanego.

Zgłoszenie powinno zostać złożone przez obdarowanego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, którym będzie dzień wyrażenia przez obdarowanego, w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym, woli co do przyjęcia darowizny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jak wynika z kolei z art. 4a ust. 4 tej ustawy, obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy: wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9 tys. 637 zł lub gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Ponadto jak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, przy nabyciu rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń. Wskazać w tym miejscu należy, że art. 180 kodeksu spółek handlowych wymaga, by zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału było dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Niezachowanie tej formy powoduje, zgodnie z art. 73 par. 2 kodeksu cywilnego, nieważność zbycia udziałów.

Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się w sprawach darowizny zgodnie z par. 7 rozporządzenia ministra finansów w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. z 2005 r. nr 165, poz. 1371 z późn. zm.).

EKSPERT WYJAŚNIA

Natalia ZmysŁowska

starszy konsultant, Accreo Taxand

Tak

W przypadku darowizny udziałów, aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik musi złożyć w urzędzie właściwym według miejsca zamieszkania (US w Węgrowie) zgłoszenie, iż spełnia warunki do zwolnienia.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku od spadków i darowizn (dalej: u.p.s.d.), od 1 stycznia 2007 r. podatnicy, którzy otrzymali darowiznę od najbliższej rodziny, mogą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Krąg obdarowanych, którzy mogą skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a u.p.s.d., został określony bardzo ściśle i jest nieco węższy od kręgu bliskich zaliczanych przez tę samą ustawę do I grupy podatkowej. Zwolnieniem objęte są darowizny na rzecz małżonka, dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma, macochy. Wykluczeni ze zwolnienia zostali natomiast, także należący do I grupy podatkowej, zięć, synowa i teściowie.

W przypadku zwolnień przepisy u.p.s.d. przewidują obowiązek zgłoszenia faktu, że podatnik spełnia warunki przewidziane w ustawie do zwolnienia. W zależności od formy umowy darowizny obowiązek zgłoszenia spoczywa na podatniku lub na płatniku.

Gdy umowa stanowiąca źródło przysporzenia (darowizny) ma formę aktu notarialnego, zgłoszenia, od którego uzależnione jest korzystanie ze zwolnienia, dokonuje notariusz. W takim przypadku odpowiedzialność za terminowe złożenie zgłoszenia spoczywa wyłącznie na notariuszu.

W przypadku darowizny udziałów w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (bez sporządzania jej w formie aktu notarialnego) obowiązek zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o otrzymaniu darowizny ciąży wyłącznie na nabywcy udziałów. W tej sytuacji, aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik musi pamiętać o złożeniu we właściwym urzędzie skarbowym - dla darowizny udziałów będzie to urząd właściwy według miejsca zamieszkania (w naszym przypadku - urząd skarbowy w Węgrowie), zgłoszenia, iż spełnia warunki do zwolnienia. Zgłoszenie takie należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dniem powstania obowiązku podatkowego jest natomiast dzień podpisania umowy darowizny.

Zgłoszenie o otrzymaniu darowizny powinno zostać dokonane na specjalnym, urzędowym druku, którego wzór ustalił minister finansów (stosowne formularze są dostępne na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w zakładce podatki/formularze podatkowe/inne). W przypadku spełnienia przez obdarowanego warunku uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia (tj. gdy ma miejsce odpowiedni stopień pokrewieństwa obdarowanego z darczyńcą), zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD-Z1. Dodatkowo, gdy darowizny dokonują dwie lub więcej osób (tak jak ma to miejsce w powyższym przykładzie - gdzie dwoje rodziców przekaże synowi swoje udziały), formularz SD-Z1 należy wypełnić dla każdej darowizny z osobna.

Niedopełnienie powinności zawiadomienia urzędu skarbowego przez obdarowanego na czas spowoduje, że nabywca darowizny zapłaci podatek wedle reguł odnoszących się do bliskich z I grupy podatkowej, tj. zapłaci podatek od wartości darowizny przekraczającej kwotę wolną od podatku - 9 tys. 637 zł.

Podstawa prawna

• Art. 4a ust. 1 oraz ust. 4 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

• Rozporządzenie ministra finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. nr 243, poz. 1762).

• Par. 7 rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. nr 165, poz. 1371 z późn. zm.).

Oprac. Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

    Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

    Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

    Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

    Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

    REKLAMA