| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Zwolnienie z opłaty uzdrowiskowej dla pacjentów szpitali

Zwolnienie z opłaty uzdrowiskowej dla pacjentów szpitali

Oplata uzdrowiskowa jest zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych pobierana od osób fizycznych, które przybywają dłużej niż jedną dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, szkoleniowych oraz wypoczynkowych w miejscowościach o szczególnych walorach uzdrowiskowych. Oplata ta nie jest pobierana od osób, które znajdują się w szpitalach jako osoby chore.

Niezależnie od tego czy dany szpital ma charakter uzdrowiskowy czy nie, Minister Zdrowia wskazuje, iż brak jest podstaw prawnych do wyznaczenia obowiązku wnoszenia opłaty uzdrowiskowej przez osoby będące w szpitalu. Szpital uzdrowiskowy jest jednym z rodzajów lecznictwa uzdrowiskowego, określonego w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych.

Gminy dość dobrze ściągają podatki lokalne

Pojecie szpitala zostało zdefiniowane w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej jako przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, w którym podmiot ten wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. Minister Zdrowia wskazuje, ze szpital uzdrowiskowy działa na zasadach podobnych co szpitale w ogóle, zatem zasadne jest traktowanie pobytu w takim szpitalu jak pobyt w szpitalu ogólnym, a co za tym idzie nie pobieranie opłat od pacjentów w/w szpitali. Odstąpienie od pobierania opłaty od osób, które ze względu na swój stan zdrowia przebywają w szpitalach, jest zgodne z zasada sprawiedliwości społecznej.

Opłata uzdrowiskowa

Zwolnienie z opłaty uzdrowiskowej dotyczy pacjentów szpitali, natomiast wszystkie inne osoby fizyczne przebywające na terenach uzdrowiskowych muszą taką opłatę wnieść. Ze względu na bardzo duży odsetek takich osób, tereny uzdrowiskowe nie tracą finansowo na takim rozwiązaniu. W związku z powyższym ustawowe zwolnienie chorych przebywających w szpitalu z opłat uzdrowiskowych jest, zdaniem resortu zdrowia, całkowicie zasadne.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »