Zwolnienie z opłaty uzdrowiskowej dla pacjentów szpitali
REKLAMA
REKLAMA
Niezależnie od tego czy dany szpital ma charakter uzdrowiskowy czy nie, Minister Zdrowia wskazuje, iż brak jest podstaw prawnych do wyznaczenia obowiązku wnoszenia opłaty uzdrowiskowej przez osoby będące w szpitalu. Szpital uzdrowiskowy jest jednym z rodzajów lecznictwa uzdrowiskowego, określonego w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych.
REKLAMA
Gminy dość dobrze ściągają podatki lokalne
Pojecie szpitala zostało zdefiniowane w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej jako przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, w którym podmiot ten wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. Minister Zdrowia wskazuje, ze szpital uzdrowiskowy działa na zasadach podobnych co szpitale w ogóle, zatem zasadne jest traktowanie pobytu w takim szpitalu jak pobyt w szpitalu ogólnym, a co za tym idzie nie pobieranie opłat od pacjentów w/w szpitali. Odstąpienie od pobierania opłaty od osób, które ze względu na swój stan zdrowia przebywają w szpitalach, jest zgodne z zasada sprawiedliwości społecznej.
Zwolnienie z opłaty uzdrowiskowej dotyczy pacjentów szpitali, natomiast wszystkie inne osoby fizyczne przebywające na terenach uzdrowiskowych muszą taką opłatę wnieść. Ze względu na bardzo duży odsetek takich osób, tereny uzdrowiskowe nie tracą finansowo na takim rozwiązaniu. W związku z powyższym ustawowe zwolnienie chorych przebywających w szpitalu z opłat uzdrowiskowych jest, zdaniem resortu zdrowia, całkowicie zasadne.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat