reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Opłata uzdrowiskowa

Opłata uzdrowiskowa ma podobną konstrukcję do opłaty miejscowej. Jest pobierana od osób fizycznych, które przebywają dłużej niż jedną dobę, w celach zdrowotnych, turystycznych, szkoleniowych oraz wypoczynkowych, w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Minister Finansów w obwieszczeniu ustalającym górne granice opłat lokalnych na rok 2015 ustanowił, że opłata uzdrowiskowa będzie wynosiła maksymalnie 4,32 zł dziennie.

Zwolnienie od opłat uzdrowiskowych obejmuje takie same przypadki co zwolnienie od opłat miejscowych. Należy się zorganizowanym wycieczkom dzieci i młodzieży szkolnej, osobom niewidomym z opiekunami, osobom przebywającym w szpitalach, podatnikom podatku od nieruchomości, którzy posiadają domki letniskowe na terenach objętych obowiązkiem opłaty uzdrowiskowej, członkom personelu dyplomatycznego i urzędów konsularnych oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów, zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Opłata miejscowa

Jeżeli chodzi o osoby przebywające w szpitalach, nie ma znaczenia, czy osoba znalazła się w nim na skutek skierowania finansowanego ze środków publicznych czy odpłatnie, co stwierdził Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 sierpnia 2011 r., sygn. akt: II FSK 408/10: „ (…)  niczym nieuzasadnione jest różnicowanie pacjentów takiego szpitala w zależności od tego, czy korzystają z leczenia na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.z 2004r., nr 210, poz.2135), czy jako pacjenci, którzy nie uzyskali skierowania na podstawie w/w przepisów (odpłatnie). Za taką wykładnią przemawia także treść cytowanego przez Sąd pierwszej instancji art.14 ustawy uzdrowiskowej jak i uzupełnienie tej regulacji w art.16 ustawy uzdrowiskowej , z których to przepisów wynika ,że podstawą przyjęcia do szpitala uzdrowiskowego jest nie tylko skierowanie na leczenie, ale także zaświadczenie o braku przeciwwskazań do korzystania z danego rodzaju świadczeń zdrowotnych (pobyty komercyjne).”

Osoby, które podlegają opłacie uzdrowiskowej nie dokonują już opłaty miejscowej. Tylko jedna z opłat jest obligatoryjna, w zależności od celu pobytu oraz rodzaju miejscowości.

Rada gminy ustala wysokość opłaty ( nie może być wyższa od tej ustalonej przez Ministra Finansów w obwieszczeniu na dany rok), termin poboru opłaty oraz zarządzenia dotyczące zwolnień od opłaty inne niż zawarte w ustawie.

Gminy dość dobrze ściągają podatki lokalne

Co do zasady w każdej miejscowości o szczególnych walorach krajobrazowych, klimatycznych czy uzdrowiskowych pobierana jest jedna z opłat lokalnych. W zależności od tego jakie cechy przeważają, jaki jest charakter miejscowości, w jakim celu się tam udajemy, pobierana opłata będzie miejscowa albo uzdrowiskowa. Ze względu na to, że dzienna stawka tych opłat się różni, zaleca się sprawdzić przed wyjazdem, którą z nich będzie trzeba pokryć.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama