reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Opłata miejscowa

Opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych, które przebywają na terenach o szczególnych walorach krajobrazowych bądź klimatycznych dłużej niż jeden dzień w celach turystycznych, szkoleniowych lub wypoczynkowych. Minister Finansów ustalił w obwieszczeniu z dnia 7 sierpnia 2014 r. górne stawki opłat lokalnych na rok 2015, w tym opłatę miejscową, która wynosiła 3,13 zł dziennie w miejscowościach uzdrowiskowych i 2,20 zł dziennie w miejscowościach innego typu.

Od obowiązku dokonywania opłat miejscowych zostały wyłączone poszczególne grupy:

- zorganizowane wycieczki dzieci i młodzieży szkolnej,

- osoby niewidome z przewodnikami,

- osoby przebywające w szpitalach,

- podatnicy podatku od nieruchomości, którzy posiadają domki letniskowe na terenach, w których pobiera się opłatę miejscową lub uzdrowiskową,

- członkowie personelu dyplomatycznego i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Gminy dość dobrze ściągają podatki lokalne

O tym która miejscowość może pobierać opłatę ustala Rada Ministrów, badając walory klimatyczne, krajobrazowe i uzdrowiskowe w danym miejscu. Co prawda niektóre miejscowości zachowały prawo do pobierania opłaty miejscowej mimo, że Rada Ministrów nie zatwierdziła ich walorów. Nastąpiło to na skutek ochrony praw nabytych, kiedy poszczególne miejscowości miały prawo do pobierania opłat zanim Rada Ministrów ustalała, które miejsca mają w/w walory uprawniające do opłat lokalnych. „ (…) dokonana wykładnia art. 47 ust. 2 ustawy nowelizującej prowadzi do różnicowania sytuacji prawnej miejscowości, w których będzie pobierana opłata miejscowa, gdyż cześć miejscowości będzie musiała spełniać wymogi przewidziane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r., aby móc pobierać opłatę miejscową, natomiast część miejscowości będzie pobierała tę opłatę mimo, że nie spełnia standardów wskazanych w tym rozporządzeniu. Przyjąć jednak należy, że zróżnicowanie takie jest dopuszczalne i zgodne z prawem. W sprawie niniejszej ustawodawca dopuścił istnienie takiego zróżnicowania świadomie, zgodnie z regułami poprawnej legislacji, mając między innymi na uwadze konstytucyjną zasadę praw nabytych.”- wyrok NSA z dnia 29 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1077/10.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Rada Gminy w drodze uchwały określa zasady ustalania poboru oraz termin płatności jak i wysokość stawek opłat, z uwzględnieniem górnych granic jakie taka opłata może wynosić, co ustala w obwieszczeniu Minister Finansów. Ponadto rada gminy może zarządzać pobór tych opłat w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso, wprowadzić opłatę od posiadania psów oraz wprowadzić inne zwolnienie przedmiotowe od opłaty miejscowej, których nie zawiera ustawa.

Zmiana definicji budowli narciarskich – niższy podatek od nieruchomości

Od opłat miejscowych należy odróżnić opłaty uzdrowiskowe ponieważ w zależności od tego w jakim celu udajemy się w dane miejsce, zmienia się rodzaj opłaty lokalnej. W związku z powyższym przed wyjazdem należy sprawdzić, jakiej opłacie podlega nasz pobyt. Minister Finansów w obwieszczeniu rozróżnił wysokość opłaty miejscowej, uzdrowiskowej i miejscowej na terenie uzdrowiskowym. Nie jest obligatoryjne dokonywanie zarówno opłaty miejscowej jak i uzdrowiskowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama