Zmiana definicji budowli narciarskich – niższy podatek od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
REKLAMA
Jak wynika z uzasadnienia projektu nowelizacji „Zawarta w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane definicja budowli w odniesieniu do kolei linowych i wyciągów narciarskich nie pozwala na jej jednoznaczną interpretację. Należy podkreślić, iż definicja ta jest wykorzystywana również w prawie podatkowym i powoduje poważne trudności przedsiębiorców w prawidłowym ustaleniu przedmiotu i podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym kolei linowych i wyciągów narciarskich.”
Do roku 2010 przepisy w tym zakresie były w miarę jednolicie interpretowane - przyjmowano, że za budowlę powinno się uznawać nie całą kolej linową/wyciąg, lecz jedynie jej/jego części budowlane, tj. fundamenty, podpory trasowe i budynki stacji. Jednakże obecnie interpretacja ta nie jest już jednolicie przyjmowana. W szczególności nie podzielił jej Naczelny Sąd Administracyjny (m.in. w sprawach o sygn. akt. II FSK 1589/10, II FSK 101/11, II FSK 174/11). Zdaniem projektodawców prowadzi to do absurdalnej sytuacji, w której podatkiem od nieruchomości opodatkowane są takie części kolei jak lina, mechanizm napędowy czy też krzesełka i urządzenia holujące.
Wobec rozbieżnej interpretacji tego pojęcia w praktyce organów państwowych i sądów zasadne jest rozwiązanie niniejszego problemu na poziomie ustawowym, zwłaszcza że przekłada się on na obciążenia fiskalne polskich przedsiębiorców.
REKLAMA
W uzasadnieniu, komisja wskazuje: „Proponowana zmiana przepisów pozwoliłaby na jednoznaczne rozstrzygnięcie, iż za budowlę mogą być uznane wyłącznie części budowlane urządzeń transportu linowego, tj. budynki stacji, podpory trasowe i fundamenty.” Komisja podkreśla także, że ”ustawodawca uwzględnił identyczne postulaty przedsiębiorców z branży elektrowni wiatrowych”.
Odmienny punkt widzenia reprezentuje Minister Infrastruktury, który w swoim stanowisku, wydanym w dniu 8 kwietnia 2014 r. uznał, że „doprecyzowanie przedmiotowego przepisu polegające na wpisaniu wprost, że budowlą są jedynie części budowlane (np. fundamenty) kolei linowej (urządzenia transportu linowego/urządzenia technicznego wyciągu narciarskiego) jest niecelowe, bowiem wynika to z przepisu w jego obecnym brzmieniu”.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Postulowana nowelizacja ma według projektodawcy skutkować „rozwojem infrastruktury do uprawiania sportu i turystyki zimowej, a tym samym w sposób znaczący wpłynie na zwiększenie aktywności fizycznej obywateli, i tym samym poprawę kondycji i zdrowia polskiego społeczeństwa”. Zmiany mogą także wpłynąć pozytywnie na zwiększenie zatrudnienia w branży turystycznej.
Projekt jest, na dzień dzisiejszy (29 czerwca 2015 r.), na etapie prac w komisjach.
Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane – przebieg procedury legislacyjnej
oprac. Anna Kozakiewicz
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat