| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Termin uiszczenia pierwszej raty podatków lokalnych

Termin uiszczenia pierwszej raty podatków lokalnych

Najpóźniej 16 marca 2015 r. właściciele nieruchomości, gruntów rolnych czy lasów powinni zapłacić pierwszą ratę podatków lokalnych. Warto pamiętać, żeby wybrać odpowiedni dla danej gminy formularz deklaracji podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. W porównaniu do ubiegłego roku, w 2015 r. stawki podatku od nieruchomości oraz podatku leśnego wzrosły, ale za to zapłacimy mniej za grunty rolne.

16 marca mija termin wpłaty pierwszej raty podatków od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego dla osób fizycznych. To podatki trafiające do budżetu lokalnego, stąd w każdej gminie może obowiązywać inny formularz deklaracji. Lepiej upewnić się, że wypełniamy i składamy do swojej gminy właściwy dla niej wzór dokumentu, bo jeżeli deklaracja zostanie złożona na niewłaściwym druku, organ gminy uzna ją za niepoprawnie złożoną – i to nawet jeżeli podatnik poprawnie obliczył wartość podatku.

Osoby fizyczne płacą podatki lokalne w czterech ratach proporcjonalnych, w terminach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jeśli jednak termin zapłaty przypada na dzień wolny od pracy, wpłaty można dokonać pierwszego dnia roboczego po ustalonym terminie. Wysokość podatku ustalana jest decyzją wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Odpowiednie informacje powinny zostać przekazane podatnikom na początku marca.

Podatek od nieruchomości i rolny

Podatek od nieruchomości muszą zapłacić właściciele, użytkownicy wieczyści oraz samoistni posiadacze budynków, gruntów czy budowli. Podatek rolny również płacą właściciele, użytkownicy wieczyści i samoistni posiadacze gruntów rolnych. Podatek od budowli płaci się w wysokości 2 proc. jej wartości ustalonej na dzień 1 stycznia roku podatkowego, inaczej 2 proc. podstawy naliczania amortyzacji w tym roku. O wysokości podatku decydują organy właściwych jednostek samorządu terytorialnego, lecz nie może ona przekroczyć ustalonych odgórnie limitów (informacja o tych limitach znajduje się na końcu artykułu). Art. 7 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia z podatku od nieruchomości m.in. budynki gospodarcze służące działalności leśnej lub rybackiej oraz wyłącznie rolnej, utrzymane grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków (o ile nie prowadzi się tam firmy), czy grunty stanowiące nieużytki lub użytki ekologiczne.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Podatek leśny

Podatek leśny płacą właściciele, posiadacze samoistni oraz użytkownicy wieczyści lasów. Opodatkowaniu podlegają określone w ustawie o podatku leśnym lasy (wysokość daniny jest uzależniona od wyrażonej w hektarach powierzchni lasu), z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna. Za działalność leśną uważa się działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania – z wyjątkiem skupu – drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów w stanie nieprzerobionym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »