REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin uiszczenia pierwszej raty podatków lokalnych

Termin uiszczenia pierwszej raty podatków lokalnych
Termin uiszczenia pierwszej raty podatków lokalnych

REKLAMA

REKLAMA

Najpóźniej 16 marca 2015 r. właściciele nieruchomości, gruntów rolnych czy lasów powinni zapłacić pierwszą ratę podatków lokalnych. Warto pamiętać, żeby wybrać odpowiedni dla danej gminy formularz deklaracji podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. W porównaniu do ubiegłego roku, w 2015 r. stawki podatku od nieruchomości oraz podatku leśnego wzrosły, ale za to zapłacimy mniej za grunty rolne.

16 marca mija termin wpłaty pierwszej raty podatków od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego dla osób fizycznych. To podatki trafiające do budżetu lokalnego, stąd w każdej gminie może obowiązywać inny formularz deklaracji. Lepiej upewnić się, że wypełniamy i składamy do swojej gminy właściwy dla niej wzór dokumentu, bo jeżeli deklaracja zostanie złożona na niewłaściwym druku, organ gminy uzna ją za niepoprawnie złożoną – i to nawet jeżeli podatnik poprawnie obliczył wartość podatku.

Autopromocja

Osoby fizyczne płacą podatki lokalne w czterech ratach proporcjonalnych, w terminach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jeśli jednak termin zapłaty przypada na dzień wolny od pracy, wpłaty można dokonać pierwszego dnia roboczego po ustalonym terminie. Wysokość podatku ustalana jest decyzją wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Odpowiednie informacje powinny zostać przekazane podatnikom na początku marca.

Podatek od nieruchomości i rolny

Podatek od nieruchomości muszą zapłacić właściciele, użytkownicy wieczyści oraz samoistni posiadacze budynków, gruntów czy budowli. Podatek rolny również płacą właściciele, użytkownicy wieczyści i samoistni posiadacze gruntów rolnych. Podatek od budowli płaci się w wysokości 2 proc. jej wartości ustalonej na dzień 1 stycznia roku podatkowego, inaczej 2 proc. podstawy naliczania amortyzacji w tym roku. O wysokości podatku decydują organy właściwych jednostek samorządu terytorialnego, lecz nie może ona przekroczyć ustalonych odgórnie limitów (informacja o tych limitach znajduje się na końcu artykułu). Art. 7 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia z podatku od nieruchomości m.in. budynki gospodarcze służące działalności leśnej lub rybackiej oraz wyłącznie rolnej, utrzymane grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków (o ile nie prowadzi się tam firmy), czy grunty stanowiące nieużytki lub użytki ekologiczne.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek leśny

Podatek leśny płacą właściciele, posiadacze samoistni oraz użytkownicy wieczyści lasów. Opodatkowaniu podlegają określone w ustawie o podatku leśnym lasy (wysokość daniny jest uzależniona od wyrażonej w hektarach powierzchni lasu), z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna. Za działalność leśną uważa się działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania – z wyjątkiem skupu – drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów w stanie nieprzerobionym.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Stawki podatków lokalnych w poszczególnych gminach różnią się, nie mogą natomiast przekroczyć tych ustanowionych przez Ministra Finansów w wydawanych co roku obwieszczeniach.

Górna granica stawek podatków lokalnych w 2015 r. w porównaniu do 2014 r.

2014 r.

2015 r.

od budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

23,03 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej za rok

23,13 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej za rok

od gruntu pod działalność gospodarczą

0,89 zł od 1 mkw. za rok

0,90 zł od 1 mkw. powierzchni za rok

od budynku mieszkalnego

0,74 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej za rok

0,75 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej za rok

od gruntu pod budynek mieszkalny

0,46 zł od 1 mkw. za rok

0,47 zł od 1 mkw. powierzchni za rok

rolny od gruntów gospodarstw rolnych

173,20 zł od 1 ha

153,43 zł za 1 ha przeliczeniowego zgodnie z art. 4 ustawy o podatku rolnym

rolny od gruntów pozostałych

346,40 zł od 1 ha

306,85 zł za 1 ha

leśny

37,63 zł od 1 ha

41,55 zł od 1 ha

Katarzyna Miazek, Tax Care

Adam Bujalski,  księgowy Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  REKLAMA