Gminne budynki i drogi bez podatku od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Sejm niemal jednogłośnie (za było 417 posłów, jeden wstrzymał się od głosu) i bez poprawek uchwalił przygotowaną przez Senat zmianę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
REKLAMA
Senat podjął tę inicjatywę ustawodawczą po petycji wójta gminy Ostrów Mazowiecka.
Ustawa wprowadza zwolnienie przedmiotowe w podatku od nieruchomości dla gruntów i budynków lub ich części, stanowiących własność gminy, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów.
W efekcie gminy w takich przypadkach nie będą musiały pobierać podatku od samych siebie, czyli właściciela nieruchomości.
Wśród nieruchomości, które mają być objęte wyłączeniem, znajdują się m.in. nieruchomości zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego oraz grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych. Wyłączenie to ma nie dotyczyć dróg wewnętrznych.
Jak wskazano w uzasadnieniu do noweli, podatkiem od nieruchomości w dalszym ciągu objęte będą, stanowiące własność gminy, grunty i budynki lub ich części znajdujące się w posiadaniu samorządowych zakładów i samorządowych jednostek budżetowych, a także innych podmiotów.
"Ograniczenie zakresu zwolnienia jedynie do przedmiotów opodatkowania niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, pozwoli na uniknięcie zarzutu co do nierównego traktowania podmiotów z zależności od statusu właściciela (podmiot publiczny lub prywatny)" - napisano w uzasadnieniu.
Polecamy: Sprzedaż nieruchomości firmowej - rozliczenie podatkowe i ewidencja
Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. (PAP)
Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - przebieg procedury legislacyjnej
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat