reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Według jakich zasad ustala się podatek rolny

Według jakich zasad ustala się podatek rolny

Na niektórych podatnikach spoczywa obowiązek zapłaty podatku rolnego. Jego istotę regulują dość specyficzne zasady.


Kwestie związane z tego rodzaju daniną uregulowane zostały w ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Zgodnie z przepisami ustawy, podstawę opodatkowania podatkiem rolnym dla gruntów gospodarstw rolnych co do zasady stanowi liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów oraz klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego. Dla pozostałych gruntów podstawą opodatkowania jest liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.

Dla potrzeb podatku rolnego ustalone zostały cztery okręgi przemysłowe. Zaliczenie do poszczególnego okręgu następuje w zależności od warunków ekonomicznych i produkcyjno-klimatycznych. Od zaliczenia do danego okręgu zależy ustalona stawka podatku. Kwalifikacji do poszczególnych okręgów podatkowych dokonuje minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa i ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi oraz po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W celu ustalenia wysokości podatku należy zastosować tabelę określoną w art. 4 ust. 5 omawianej ustawy. Pod uwagę należy wziąć rodzaj użytku rolnego (grunt orny lub łąki i pastwisko), jeden z czterech okręgów podatkowych oraz klasę użytków rolnych. Ustawa wskazuje sześć klas użytków.

Ustawa wskazuje roczne stawki podatku. W związku z tym podatek rolny za rok podatkowy wynosi:

• od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych - równowartość pieniężną 2,5 kwintala żyta,

• od 1 ha pozostałych gruntów - równowartość pieniężną 5 kwintali żyta.

Wartości te oblicza się według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy, na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski w terminie 20 dni po upływie III kwartału.

PODATNICY PODATKU ROLNEGO

Podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, będące:

• właścicielami gruntów,

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama