Czy zbywca udziału w spadku płaci podatek
REKLAMA
REKLAMA
Tak
REKLAMA
Podatek w zakresie zbytego udziału spadkowego powinien obciążać spadkobiercę, a nie nabywcę tego udziału. Podatnikiem podatku spadkowego jest osoba fizyczna, która nabywa rzeczy i prawa majątkowe tytułem dziedziczenia.
Nabycie przez osobę fizyczną rzeczy i praw majątkowych tytułem dziedziczenia podlega podatkowi od spadków i darowizn. Wymiar tego podatku jest dokonywany przez organ podatkowy w drodze decyzji.
Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie dają jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, gdyż ustawodawca podatkowy nie uregulował wprost takiej sytuacji. Więcej argumentów przemawia jednak za stanowiskiem, że omawiany podatek w zakresie zbytego udziału spadkowego powinien obciążać podatnika, a nie nabywcę tego udziału. Wynika to z faktu, iż podatnikiem podatku spadkowego jest osoba fizyczna, która nabywa rzeczy i prawa majątkowe tytułem dziedziczenia. Tymczasem za nabywcę w drodze dziedziczenia w odniesieniu do zbytego udziału spadkowego uznać można wyłącznie podatnika. Dla drugiego spadkobiercy źródłem nabycia tego udziału nie było bowiem dziedziczenie, lecz cywilnoprawna umowa sprzedaży, przenosząca na niego ten udział spadkowy. Mimo że drugi spadkobierca może realizować wszystkie uprawnienia podatnika w odniesieniu do nabytego udziału spadkowego i ostatecznie to on stał się właścicielem całego spadku, to jednak obowiązek zapłaty podatku spadkowego będzie obciążał zarówno tego spadkobiercę, jak i podatnika. W świetle przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy w tym podatku ciąży bowiem na nabywcy w drodze dziedziczenia i powstaje z chwilą przyjęcia spadku.
MARIUSZ GUMOLA
doradca podatkowy, Kancelaria Podatkowa Ożóg i Wspólnicy
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat