reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Zwrócone składki ubezpieczeniowe podlegają PIT

Aktualizacja: 18.06.2008

Kwota składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwrócona za pośrednictwem pracodawcy (płatnika składek), stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy. »

Odszkodowania i kary umowne nie podlegają VAT

Aktualizacja: 16.06.2008

Kwoty należne z tytułu rozwiązania lub wygaśnięcia umów leasingu operacyjnego należy uznać za odszkodowania i kary umowne niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. »

Sprzedaż mieszkania po pięciu latach nie podlega PIT

Aktualizacja: 12.06.2008

Podatniczka, która chce sprzedać mieszkanie po upływie pięciu lat od momentu jego nabycia, nie będzie musiała zapłacić podatku dochodowego od takiej transakcji. »

Bezumowne korzystanie z lokalu jest objęte 22-proc. VAT

Aktualizacja: 11.06.2008

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 proc. »

Moment rozpoznania przychodu przy sprzedaży gazet

Aktualizacja: 09.06.2008

Czy przychód należny z tytułu sprzedaży gazet danego wydania dotyczy grudnia 2007 r., tj. w momencie wydania rzeczy, czy moment wystawienia faktury, tj. 14 stycznia 2008 r., jest momentem zarachowania przychodu należnego? Czy koszty bezpośrednie będą kosztami grudnia 2007 r., czy stycznia 2008 r., w którym została wystawiona faktura z tytuły sprzedaży gazety? »

Usługi finansowe są zwolnione z podatku

Aktualizacja: 05.06.2008

Bank, który poprzez system VISA dystrybuuje na klienta środki pieniężne (a następnie dokonując rozliczenia ich z bankiem), świadczy usługi finansowe. Usługi te są zwolnione z VAT. »

Opłata za legalizację samowoli budowlanej jako koszt

Aktualizacja: 04.06.2008

Czy opłata legalizacyjna w wysokości 50 000 zł jest kosztem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej? »

Stawka VAT zależy od lokalizacji robót

Aktualizacja: 02.06.2008

Roboty budowlane wykonywane w lokalach mieszkalnych opodatkowane są stawką VAT w wysokości 7 proc. Natomiast roboty budowlane wykonywane w lokalach użytkowych opodatkowane są stawką 22-proc. »

Wydatki na stary sprzęt są kosztem podatkowym

Aktualizacja: 29.05.2008

Odkupywanie używanego sprzętu przez spółkę warunkuje możliwość sprzedaży nowego. W związku z tym wydatki związane z zakupem starych urządzeń są ponoszone przez spółkę w celu uzyskania przychodu i dlatego powinny stanowić koszty uzyskania przychodów dla spółki. »

Inwestycje w cudzej nieruchomości nie są objęte VAT

Aktualizacja: 27.05.2008

Dokonywanie bez wynagrodzenia nakładów inwestycyjnych na cudzej nieruchomości nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie można więc w takim przypadku odliczać VAT. »

Przewozy powietrzne nie zawsze podlegają 0 proc. VAT

Aktualizacja: 26.05.2008

Nieprawdziwy jest pogląd, że w przypadku przewoźników powietrznych stawka VAT 0 proc. jest stosowana zawsze, bez względu na trasę lotu, zaś dla innych podmiotów preferencyjna stawka jest stosowana wyłącznie przy obsłudze rejsów wykonywanych przez granicę RP. »

Postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym wykonuje urząd skarbowy

Aktualizacja: 20.05.2008

Organem właściwym do wykonania postanowienia o zabezpieczeniu na mieniu podejrzanego o przestępstwo na wniosek prokuratury jest naczelnik urzędu skarbowego. »

Udzielenie rabatu powoduje spadek ceny towaru

Aktualizacja: 20.05.2008

Jeżeli po zawarciu umowy sprzedawca (eksporter) udzieli kupującemu (importerowi) rabatu obniżającego pierwotnie ustaloną cenę, to opust ten jest elementem kształtującym cenę transakcyjną. W konsekwencji ma wpływ na wartość celną sprowadzonych towarów. »

Usługi lecznictwa uzdrowiskowego są zwolnione z VAT

Aktualizacja: 16.05.2008

Prowadzona przez uzdrowisko działalność lecznicza z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego jest usługą zwolnioną z VAT i w związku z tym podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. »

Otrzymane udziały podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 15.05.2008

Obowiązek podatkowy, przy wniesieniu nieruchomości aportem w zamian za udziały, powstaje w momencie ich objęcia. Kwota stanowiąca nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów a wydatkami na nabycie nieruchomości będących przedmiotem aportu - stanowi dochód podlegający opodatkowaniu. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama