| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Po przekroczeniu limitu trzeba instalować kasę

Po przekroczeniu limitu trzeba instalować kasę

Podatnik rozpoczynający prowadzenie firmy w trakcie roku podatkowego będzie musiał zainstalować kasę fiskalną w momencie przekroczenia obrotu w wysokości 20 tys. zł.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik 1 lipca 2007 r. rozpoczął prowadzenie zakładu wulkanizacyjnego. Przedmiotem rozpoczętej działalności jest pomoc drogowa oraz pozostała działalność usługowa związana z pojazdami samochodowymi oraz z konserwacją i naprawą tych pojazdów, sklasyfikowana przez Urząd Statystyczny w Łodzi według PKD pod symbolami 50.20.B i 50.20.A. Ponadto w ramach prowadzonej działalności podatnik będzie dokonywał sprzedaży opon, dętek, łatek i innych towarów, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 25.11. Podatnik nie będzie dokonywał dostaw silników i nadwozi do pojazdów mechanicznych oraz części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników. Czy w dniu rozpoczęcia działalności, tj. od 1 lipca 2007 r., podatnik ma obowiązek posiadać i użytkować kasę fiskalną przy sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na mocy delegacji ustawowej - zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT - minister finansów w drodze rozporządzenia może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku stosowania kas fiskalnych ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Wykonaniem tej delegacji jest rozporządzenie ministra finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 116, poz. 804; dalej rozporządzenie), które weszło w życie 1 lipca 2007 r., z wyjątkiem par. 4 pkt 8, który wejdzie w życie 1 października 2007 r.

Zgodnie z par. 3 ust. 5 rozporządzenia do 31 grudnia 2007 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania również podatników rozpoczynających sprzedaż w 2007 roku, z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 tys. zł z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.

Jednocześnie zgodnie z par. 4 pkt 4 rozporządzenia zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w par. 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3).

W omawianym przypadku podatnik od 1 lipca 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na wykonywaniu pomocy drogowej i pozostałej działalności usługowej związanej z pojazdami samochodowymi oraz ich konserwacją i naprawą. Podatnik będzie również prowadzić sprzedaż towarów - opon, dętek, łatek - sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 25.11. Nie będzie natomiast dokonywać dostaw towarów sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 34.10.1, PKWiU 34.2 i PKWiU 34.3.

W związku z tym podatnik nie miał obowiązku zainstalowania kasy rejestrującej w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jako podatnik rozpoczynający sprzedaż w 2007 roku i dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT w okresie do 31 grudnia 2007 r. podatnik korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 tys. zł. Dopiero w momencie przekroczenia tej kwoty powstanie obowiązek ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Natomiast wyłączenie zawarte w par. 4 pkt 4 rozporządzenia nie dotyczy podatnika, gdyż podatnik nie dokonuje dostaw towarów wymienionych w tym przepisie.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 10 sierpnia 2007 r. (nr I USB III/436/21/2007/kk)

EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »