| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Dofinansowanie nie zawsze będzie przychodem

Dofinansowanie nie zawsze będzie przychodem

Dofinansowanie otrzymane z tytułu kształcenia młodocianych od gminy podlegało zwolnieniu z opodatkowania PIT do końca 2006 roku i nie wlicza się go do przychodów z działalności gospodarczej.


INTERPRETACJA

Izba Skarbowa w Opolu rozstrzygnęła kwestię, czy przychodem będzie otrzymane dofinansowanie za kształcenie młodocianych pracowników. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w spółce, zawarto z młodocianymi umowy o naukę zawodu. W związku z tymi umowami wspólnicy spółki uzyskali ulgi w podatku dochodowym z tytułu wykształcenia uczniów. We wrześniu 2006 r. spółka otrzymała dofinansowanie do kosztów kształcenia młodocianych pracowników po 4,8 tys. zł. Dofinansowania pochodziły z urzędu miasta.

W myśl art. 70b ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia. Dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika w drodze decyzji, po stwierdzeniu spełnienia określonych warunków.

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Zatem generalna zasada stanowi o konieczności opodatkowania dotacji podatkiem dochodowym. Jednak w ustawie o PIT przewidziano zwolnienie z opodatkowania dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47b ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r. wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Wolne od podatku dochodowego są dotacje otrzymywane z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego do dnia 31 grudnia 2006 r.

W konsekwencji w omawianym przypadku dofinansowanie otrzymane z tytułu kształcenia młodocianych od gminy podlegało zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2006 roku i nie podlegała zaliczeniu do przychodów.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 4 września 2007 r. (nr PF-I/4180-0015/07/JK)

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »