REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadwyżka przedawnia się jak zobowiązanie podatkowe

Mirosława Łapińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie jest zobowiązaniem podatkowym. Przedawnia się jednak tak jak zobowiązanie podatkowe.

SYGN. AKT I SA/Ol 177/08

Autopromocja

Organy podatkowe zarzuciły spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wadliwe rozliczenie VAT za wrzesień, listopad i grudzień 2002 r. Spółka nie uregulowała jednak zaległości, a postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne. Dlatego ostatecznie orzeczono o odpowiedzialności za długi członka zarządu spółki.

Organ odwoławczy decyzją uchylił decyzję w części dotyczącej orzeczenia odpowiedzialności za wrzesień i listopad 2002 r. i umorzył postępowanie w tym zakresie. Wskazał, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Nie można więc było orzec odpowiedzialności za przedawnione zobowiązania. Zdaniem organu odwoławczego zaległości podatkowe za miesiące od maja do sierpnia 2002 r. powstały wskutek określenia przez organ I instancji niższych niż zadeklarowała spółka nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika. Zwrotu różnicy VAT nie można utożsamiać ze zobowiązaniem podatkowym. Nie można więc uznać, że kwoty te uległy przedawnieniu. Członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zaległości podatkowe spowodowane nienależnym zwrotem VAT.

Spór trafił do sądu administracyjnego. Sąd zgodził się z organami podatkowymi co do zasadności orzeczenia odpowiedzialności skarżącego za zaległości podatkowe spółki. Miał jednak inne zdanie w kwestii przedawnienia. Zdaniem sądu nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie jest zobowiązaniem podatkowym. Nie oznacza to jednak, że nie można stosować do niej przepisów dotyczących przedawnienia. Ustawodawca zawyżony zwrot podatku naliczonego nad należnym traktuje jako zaległość podatkową. Skoro jest to zaległość podatkowa, to obowiązek jej zapłaty jest równoznaczny z obowiązkiem zapłaty zaległości powstałej wskutek niezrealizowania w terminie zobowiązania podatkowego. Rozliczenie VAT za miesiące od maja do sierpnia 2002 r. następowało odpowiednio 25 dnia miesiąca następnego. Bieg przedawnienia rozpoczął się z końcem grudnia 2002 r. i kończył 31 grudnia 2007 r. Zaległość z tytułu zawyżonej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu uległa więc przedawnieniu.

MIROSŁAWA ŁAPIŃSKA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

gp@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA