| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Nadwyżka przedawnia się jak zobowiązanie podatkowe

Nadwyżka przedawnia się jak zobowiązanie podatkowe

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie jest zobowiązaniem podatkowym. Przedawnia się jednak tak jak zobowiązanie podatkowe.

SYGN. AKT I SA/Ol 177/08

Organy podatkowe zarzuciły spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wadliwe rozliczenie VAT za wrzesień, listopad i grudzień 2002 r. Spółka nie uregulowała jednak zaległości, a postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne. Dlatego ostatecznie orzeczono o odpowiedzialności za długi członka zarządu spółki.

Organ odwoławczy decyzją uchylił decyzję w części dotyczącej orzeczenia odpowiedzialności za wrzesień i listopad 2002 r. i umorzył postępowanie w tym zakresie. Wskazał, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Nie można więc było orzec odpowiedzialności za przedawnione zobowiązania. Zdaniem organu odwoławczego zaległości podatkowe za miesiące od maja do sierpnia 2002 r. powstały wskutek określenia przez organ I instancji niższych niż zadeklarowała spółka nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika. Zwrotu różnicy VAT nie można utożsamiać ze zobowiązaniem podatkowym. Nie można więc uznać, że kwoty te uległy przedawnieniu. Członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zaległości podatkowe spowodowane nienależnym zwrotem VAT.

Spór trafił do sądu administracyjnego. Sąd zgodził się z organami podatkowymi co do zasadności orzeczenia odpowiedzialności skarżącego za zaległości podatkowe spółki. Miał jednak inne zdanie w kwestii przedawnienia. Zdaniem sądu nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie jest zobowiązaniem podatkowym. Nie oznacza to jednak, że nie można stosować do niej przepisów dotyczących przedawnienia. Ustawodawca zawyżony zwrot podatku naliczonego nad należnym traktuje jako zaległość podatkową. Skoro jest to zaległość podatkowa, to obowiązek jej zapłaty jest równoznaczny z obowiązkiem zapłaty zaległości powstałej wskutek niezrealizowania w terminie zobowiązania podatkowego. Rozliczenie VAT za miesiące od maja do sierpnia 2002 r. następowało odpowiednio 25 dnia miesiąca następnego. Bieg przedawnienia rozpoczął się z końcem grudnia 2002 r. i kończył 31 grudnia 2007 r. Zaległość z tytułu zawyżonej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu uległa więc przedawnieniu.

MIROSŁAWA ŁAPIŃSKA

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK