Nadwyżka przedawnia się jak zobowiązanie podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
SYGN. AKT I SA/Ol 177/08
REKLAMA
Organy podatkowe zarzuciły spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wadliwe rozliczenie VAT za wrzesień, listopad i grudzień 2002 r. Spółka nie uregulowała jednak zaległości, a postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne. Dlatego ostatecznie orzeczono o odpowiedzialności za długi członka zarządu spółki.
REKLAMA
Organ odwoławczy decyzją uchylił decyzję w części dotyczącej orzeczenia odpowiedzialności za wrzesień i listopad 2002 r. i umorzył postępowanie w tym zakresie. Wskazał, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Nie można więc było orzec odpowiedzialności za przedawnione zobowiązania. Zdaniem organu odwoławczego zaległości podatkowe za miesiące od maja do sierpnia 2002 r. powstały wskutek określenia przez organ I instancji niższych niż zadeklarowała spółka nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika. Zwrotu różnicy VAT nie można utożsamiać ze zobowiązaniem podatkowym. Nie można więc uznać, że kwoty te uległy przedawnieniu. Członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zaległości podatkowe spowodowane nienależnym zwrotem VAT.
Spór trafił do sądu administracyjnego. Sąd zgodził się z organami podatkowymi co do zasadności orzeczenia odpowiedzialności skarżącego za zaległości podatkowe spółki. Miał jednak inne zdanie w kwestii przedawnienia. Zdaniem sądu nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie jest zobowiązaniem podatkowym. Nie oznacza to jednak, że nie można stosować do niej przepisów dotyczących przedawnienia. Ustawodawca zawyżony zwrot podatku naliczonego nad należnym traktuje jako zaległość podatkową. Skoro jest to zaległość podatkowa, to obowiązek jej zapłaty jest równoznaczny z obowiązkiem zapłaty zaległości powstałej wskutek niezrealizowania w terminie zobowiązania podatkowego. Rozliczenie VAT za miesiące od maja do sierpnia 2002 r. następowało odpowiednio 25 dnia miesiąca następnego. Bieg przedawnienia rozpoczął się z końcem grudnia 2002 r. i kończył 31 grudnia 2007 r. Zaległość z tytułu zawyżonej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu uległa więc przedawnieniu.
MIROSŁAWA ŁAPIŃSKA
gp@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat