reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki na rzecz członków zarządu spółki z o.o. są kosztem uzyskania przychodów

Czy wydatki na rzecz członków zarządu spółki z o.o. są kosztem uzyskania przychodów

Zarząd jest tym organem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.), który musi zostać w spółce powołany. Stanowi on organ wykonawczy, którego zadaniem jest prowadzenie spraw spółki oraz jej reprezentowanie.

W skład zarządu może wchodzić jeden lub więcej członków. Członkiem zarządu może być osoba niebędąca udziałowcem ani pracownikiem spółki, będąca równocześnie udziałowcem spółki i jej pracownikiem, osoba będąca udziałowcem spółki, ale nie będąca jej pracownikiem oraz osoba nie będąca udziałowcem, ale zatrudniona na stanowisku członka zarządu.

Członek zarządu może pełnić swoją funkcję na mocy uchwały wspólników. Może też zostać przez spółkę zatrudniony – na podstawie umowy o pracę albo umowy o charakterze cywilnoprawnym (zlecenie, dzieło, kontrakt menadżerski itp.).

Wydatki poniesione przez spółkę na funkcjonowanie zarządu stanowią koszty uzyskania przychodu na ogólnych zasadach, a więc jeżeli wydatki poniesiono w celu uzyskania przychodów, zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów.

Nie ma więc wątpliwości, że kosztem podatkowym jest wynagrodzenie wypłacane członkom zarządu, ponieważ jest to wydatek związany z funkcjonowaniem spółki i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej.

Kosztem uzyskania przychodów są też wydatki na świadczenia rzeczowe dla członków zarządu. Do tej grupy wydatków zaliczymy: zapewnienie mieszkania członkom zarządu, samochodu, opieki zdrowotnej, telefonów.

Należy pamiętać, że świadczenia rzeczowe zaliczymy do kosztów podatkowych, o ile istnieje podstawa prawna do ich realizacji na rzecz członków zarządu, a więc obowiązek ich świadczenia przez spółkę wynika np. z umowy o pracę, zlecenia, uchwały wspólników (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 listopada 2008 r., nr ITPB3/423-455/08/MK).

Spółka zaliczy również do kosztów podatkowych wydatki, które ponosi z tytułu podróży służbowej członka zarządu, o ile delegacja była związana z działalnością spółki. Nie ma znaczenia, czy członek zarządu jest pracownikiem spółki, czy pełni funkcję na podstawie powołania (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej Bydgoszczy z 26 lutego 2009 r., nr ITPB3/423-663c/08/MT).

Polecamy: serwis Spółki

Często się zdarza, że funkcję członków zarządu pełnią udziałowcy spółki. W takim przypadku podatnik powinien pamiętać o przepisie, zgodnie z którym nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców niebędących pracownikami w rozumieniu przepisów prawa pracy. Jednostronne świadczenie spółki na rzecz udziałowca polega na tym, że spółka nie otrzymuje świadczenia wzajemnego.

Przepis ten nie będzie miał zastosowania do wydatków ponoszonych na rzecz udziałowca, który jednocześnie jest członkiem zarządu, ale nie jest pracownikiem spółki, jeśli wydatki są związane z pełnioną funkcją w zarządzie. Nie są to bowiem jednostronne świadczenia spółki na rzecz udziałowca. W przypadku gdy udziałowiec (członek zarządu) jest pracownikiem, wówczas spółka wydatek na jednostronne świadczenie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jako tzw. koszty pracownicze.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama