| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Organizacje pożytku publicznego otrzymały już część pieniędzy z tegorocznego 1%

Organizacje pożytku publicznego otrzymały już część pieniędzy z tegorocznego 1%

Już od początku kwietnia 2010 r. organizacje pożytku publicznego otrzymują pierwsze pieniądze w ramach akcji 1%. Do końca maja wszystkie urzędy skarbowe przekażą w sumie 6.866.832 zł zadeklarowanych przez podatników w zeznaniach PIT-28. Natomiast 1% z pozostałych zeznań będzie sukcesywnie dystrybuowany w lipcu i sierpniu.

Urzędy skarbowe z początkiem miesiąca rozpoczęły przekazywanie 1 proc. podatku za 2009 r. na konta OPP. W pierwszym etapie, obejmującym kwoty zadeklarowane w zeznaniach PIT-28, do końca maja 6.866.832 zł zasili rachunki OPP.

Podobnie jak w ubiegłym roku pieniądze zostaną przekazane sprawnie i w ustawowym terminie – zapewnił wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. - Liczy się przecież jeden wspólny cel - więcej pieniędzy na finansowanie działań trzeciego sektora – dodał.

Kolejne transze pieniędzy z pozostałych zeznań, czyli z PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 będą przekazywane w lipcu i sierpniu. – Aby zapewnić więcej pieniędzy dla szczytnej działalności OPP, podatnicy mogą wskazać odbiorcę 1 proc. jeszcze przez dwa miesiące od upływu terminu na złożenie zeznania.

Dlatego właśnie urzędy skarbowe czekają na ewentualne korekty do końca czerwca, by od 1 lipca zacząć przelewać pieniądze – wyjaśnia procedurę Andrzej Parafianowicz. - Nie trzeba dodawać, że nie sposób przekazać wcześniej części pieniędzy, skoro do każdego zeznania może zostać przysłana korekta.

Jak przekazać 1% swojego podatku PIT

Polacy od 2004 r. mogą decydować o tym, gdzie trafi 1 proc. ich podatku. Na początku procedura ta była wyjątkowo skomplikowana i nieprzyjazna. Należało samodzielnie wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku, a – w przypadku podatników czekających na zwrot podatku z urzędu skarbowego – czekać także na zwrot 1 proc. podatku.

Przekładało się to na wielkość kwoty wpłat na konta OPP. Dla przykładu, w ramach zeznań za 2003 r. do organizacji trzeciego sektora wpłynęło zaledwie 10 365 000 zł. Suma ta jednak co roku powiększała się, choć odsetek uprawnionych korzystających z opisywanej możliwości nadal był niewielki. W kolejnych latach było to odpowiednio: za 2004 – 41,6 mln zł, za 2005 – 62,3 mln zł, za 2006 – 105,4 mln zł.

Przełomem była zmiana procedury w 2008 r., kiedy przekazywaniem pieniędzy zajął się naczelnik urzędu skarbowego (wtedy też organizacje otrzymały po raz pierwszy rekordową kwotę ponad 290 mln zł). Od tego momentu wystarczy wpisać w zeznaniu nazwę organizacji, jej numer KRS i kwotę do przekazania.

W ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego otrzymały od polskich podatników blisko 380 mln zł.

Polecamy: serwis PIT

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »