| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Organizacje pożytku publicznego otrzymały już część pieniędzy z tegorocznego 1%

Organizacje pożytku publicznego otrzymały już część pieniędzy z tegorocznego 1%

Już od początku kwietnia 2010 r. organizacje pożytku publicznego otrzymują pierwsze pieniądze w ramach akcji 1%. Do końca maja wszystkie urzędy skarbowe przekażą w sumie 6.866.832 zł zadeklarowanych przez podatników w zeznaniach PIT-28. Natomiast 1% z pozostałych zeznań będzie sukcesywnie dystrybuowany w lipcu i sierpniu.

Urzędy skarbowe z początkiem miesiąca rozpoczęły przekazywanie 1 proc. podatku za 2009 r. na konta OPP. W pierwszym etapie, obejmującym kwoty zadeklarowane w zeznaniach PIT-28, do końca maja 6.866.832 zł zasili rachunki OPP.

Podobnie jak w ubiegłym roku pieniądze zostaną przekazane sprawnie i w ustawowym terminie – zapewnił wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. - Liczy się przecież jeden wspólny cel - więcej pieniędzy na finansowanie działań trzeciego sektora – dodał.

Kolejne transze pieniędzy z pozostałych zeznań, czyli z PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 będą przekazywane w lipcu i sierpniu. – Aby zapewnić więcej pieniędzy dla szczytnej działalności OPP, podatnicy mogą wskazać odbiorcę 1 proc. jeszcze przez dwa miesiące od upływu terminu na złożenie zeznania.

Dlatego właśnie urzędy skarbowe czekają na ewentualne korekty do końca czerwca, by od 1 lipca zacząć przelewać pieniądze – wyjaśnia procedurę Andrzej Parafianowicz. - Nie trzeba dodawać, że nie sposób przekazać wcześniej części pieniędzy, skoro do każdego zeznania może zostać przysłana korekta.

Jak przekazać 1% swojego podatku PIT

Polacy od 2004 r. mogą decydować o tym, gdzie trafi 1 proc. ich podatku. Na początku procedura ta była wyjątkowo skomplikowana i nieprzyjazna. Należało samodzielnie wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku, a – w przypadku podatników czekających na zwrot podatku z urzędu skarbowego – czekać także na zwrot 1 proc. podatku.

Przekładało się to na wielkość kwoty wpłat na konta OPP. Dla przykładu, w ramach zeznań za 2003 r. do organizacji trzeciego sektora wpłynęło zaledwie 10 365 000 zł. Suma ta jednak co roku powiększała się, choć odsetek uprawnionych korzystających z opisywanej możliwości nadal był niewielki. W kolejnych latach było to odpowiednio: za 2004 – 41,6 mln zł, za 2005 – 62,3 mln zł, za 2006 – 105,4 mln zł.

Przełomem była zmiana procedury w 2008 r., kiedy przekazywaniem pieniędzy zajął się naczelnik urzędu skarbowego (wtedy też organizacje otrzymały po raz pierwszy rekordową kwotę ponad 290 mln zł). Od tego momentu wystarczy wpisać w zeznaniu nazwę organizacji, jej numer KRS i kwotę do przekazania.

W ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego otrzymały od polskich podatników blisko 380 mln zł.

Polecamy: serwis PIT

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK