Straty spowodowane likwidacją wartości niematerialnych i prawnych kosztem uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2018 r., 0111-KDIB1-3.4010.104.2018.1.PC.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki kapitałowej, która prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem, dostarczaniem cyfrowych rozwiązań dla edukacji, doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana, itp. Jednym z kluczowych działań podjętych przez spółkę służącym poprawie sytuacji finansowej, było zaprzestanie prowadzenia projektów nieopłacalnych. W związku z tym WNiP, w postaci kosztów prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych i amortyzowanych oraz nabytych WNiP, takich jak m.in. znaki towarowe, licencje, programy komputerowe, zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych i amortyzowanych, utraciły dla spółki przydatność gospodarczą i zostały zlikwidowane i wykreślone z ewidencji. Niektóre WNiP nie zostały całkowicie zamortyzowane w myśl przepisów ustawy o CIT na dzień ich likwidacji. W związku z tym spółka ujęła niezamortyzowaną (nieumorzoną) wartość początkową WNiP jako koszty uzyskania przychodu w dacie ich likwidacji.
Na tym tle spółka zapytała Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej , czy będzie uprawniona do uwzględnienia strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych WNiP w postaci: kosztów prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym oraz nabytych wartości niematerialnych i prawnych jako podatkowych kosztów uzyskania przychodów w dacie ich likwidacji oraz wykreślenia z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a tym samym uwzględnienia ich w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT 8) za 2017 rok?
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Polecamy: INFORLEX Biznes
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że będzie uprawniona do uwzględnienia w rozliczeniach powstałych strat. Spółka podkreśliła, że decyzja o wycofaniu WNiP z użytku podyktowana była względami biznesowymi i ekonomicznymi z uwagi na nieopłacalność prowadzonych niektórych projektów. Dlatego nie znajdą tu zastosowania żadne przepisy wyłączające poniesioną stratę z kosztów uzyskania przychodów, w tym przede wszystkim zawarte w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej 14 maja 2018 r. indywidualnej interpretacji podatkowej podzielił w pełni stanowisko spółki.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat