reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Straty spowodowane likwidacją wartości niematerialnych i prawnych kosztem uzyskania przychodów

Straty spowodowane likwidacją wartości niematerialnych i prawnych kosztem uzyskania przychodów

Spółka jest uprawniona do rozpoznania strat w postaci niezamortyzowanej wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) jako kosztów uzyskania przychodów w dacie ich likwidacji i wykreślenia z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a tym samym do ich uwzględnienia w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionych strat) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8).

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2018 r., 0111-KDIB1-3.4010.104.2018.1.PC.

Sprawa dotyczyła spółki kapitałowej, która prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem, dostarczaniem cyfrowych rozwiązań dla edukacji, doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana, itp. Jednym z kluczowych działań podjętych przez spółkę służącym poprawie sytuacji finansowej, było zaprzestanie prowadzenia projektów nieopłacalnych.  W związku z tym WNiP, w postaci kosztów prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych i amortyzowanych oraz nabytych WNiP, takich jak m.in. znaki towarowe, licencje, programy komputerowe, zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych i amortyzowanych, utraciły dla spółki przydatność gospodarczą i zostały zlikwidowane i wykreślone z ewidencji. Niektóre WNiP nie zostały całkowicie zamortyzowane w myśl przepisów ustawy o CIT na dzień ich likwidacji. W związku z tym spółka ujęła niezamortyzowaną (nieumorzoną) wartość początkową WNiP jako koszty uzyskania przychodu w dacie ich likwidacji.

Na tym tle spółka zapytała Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej , czy będzie uprawniona do uwzględnienia strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych WNiP w postaci: kosztów prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym oraz nabytych wartości niematerialnych i prawnych jako podatkowych kosztów uzyskania przychodów w dacie ich likwidacji oraz wykreślenia z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a tym samym uwzględnienia ich w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT 8) za 2017 rok?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że będzie uprawniona do uwzględnienia w rozliczeniach powstałych strat. Spółka podkreśliła, że decyzja o wycofaniu WNiP z użytku podyktowana była względami biznesowymi i ekonomicznymi z uwagi na nieopłacalność prowadzonych niektórych projektów. Dlatego nie znajdą tu zastosowania żadne przepisy wyłączające poniesioną stratę z kosztów uzyskania przychodów, w tym przede wszystkim zawarte w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej 14 maja 2018 r. indywidualnej interpretacji podatkowej podzielił w pełni stanowisko spółki.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama