| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Abonament telewizji kablowej a koszty uzyskania przychodów

Abonament telewizji kablowej a koszty uzyskania przychodów

W dzisiejszych czasach operatorzy sieci telewizyjnych oferują również przedsiębiorcom możliwość pakietowego podłączenia kilku nawet usług, np. telewizja, Internet, telefon. Wielu przedsiębiorców korzysta z tego, biorąc pod uwagę możliwość ulg w opłatach jakie oferują operatorzy.

Szczególnie kuszące mogą to być oferty dla tych, którzy np. prowadzą swoją działalność w domu. Ale trzeba uważać, gdyż za koszt uzyskania przychodów nie zostaną uznane wydatki na opłacanie abonamentu telewizji kablowej jako, że nie mają one związku z przychodami podatnika z działalności gospodarczej.

Jeżeli zaistnieje sytuacja, że posiadanie tej telewizji umożliwia przedsiębiorcy korzystanie np. z Internetu, to nie ma to znaczenia, gdyż Internet można podłączyć bez konieczności posiadania telewizji. Chociaż wydatki na Internet można uznać za koszty uzyskania przychodów. To osoba decydująca o podłączeniu wybiera możliwość z jakiej skorzysta.

Należy zauważyć, że abonament telewizji kablowej związany jest z korzystaniem z programów telewizyjnych, a nie z działalnością gospodarczą. Może z nich korzystać każdy o dowolnej porze. A właśnie związek wydatku z osiągnięciem przychodu decyduje o uznaniu go za koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT o zaliczeniu wydatku do kosztu uzyskania przychodów przesądza zamiar podatnika poniesienia wydatku w celu uzyskania przychodu. Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

„Uznanie konkretnego wydatku za koszt uzyskania przychodów uzależnione jest od związania go z przychodem takim związkiem przyczynowo-skutkowym, który oznacza, że poniesienie wydatku miało lub mogło mieć w kategoriach obiektywnych wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.” (por. interpretacja dyrektora IS w Poznaniu z dnia 12 września 2008 r., ILPB1/415-410/08-5/AG).

Polecamy: serwis VAT

Biorąc pod uwagę wymagania ustawowe zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów trudno byłoby uzasadnić powiązanie między wydatkiem poniesionym na opłacenie abonamentu telewizji kablowej a uzyskaniem przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

Polecamy: serwis PIT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »