| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Wpływ zmiany adresu poczty elektronicznej strony na postępowanie podatkowe

Wpływ zmiany adresu poczty elektronicznej strony na postępowanie podatkowe

W dobie komputeryzacji coraz więcej spraw również urzędowych załatwiamy drogą elektroniczną. Również tą drogą możemy otrzymywać pisma urzędowe. Dotyczy to np. toczącego się postępowania podatkowego. Jeżeli jednak w trakcie takiego postępowanie podatnik będący jego stroną zmieni adres poczty elektronicznej wskazany urzędowi skarbowemu jako adres do korespondencji, ma obowiązek powiadomienia organu o tej zmianie.

W przypadku doręczenia pisma za pomocą środków komunikacji elektronicznej doręczenie tylko wtedy będzie skuteczne, gdy w terminie 2 dni od dnia wysłania pisma organ podatkowy otrzyma w formie elektronicznej potwierdzenie doręczenia pisma. W razie nieotrzymania takiego potwierdzenia organ podatkowy zobowiązany będzie doręczyć pismo za pokwitowaniem przez pocztę.

Zgodnie z art. 146 § 1 ordynacji podatkowej w toku postępowania strona oraz jej przedstawiciel lub pełnomocnik mają obowiązek zawiadomić organ podatkowy o zmianie swojego adresu, w tym adresu poczty elektronicznej, jeżeli wystąpiono o doręczenie pism drogą elektroniczną.

Polecamy: serwis Koszty

Jeżeli podatnik nie powiadomi organu o zmianie adresu musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W sytuacji gdy strona (jej przedstawiciel lub pełnomocnik) nie dopełni obowiązku zawiadomienia organu o zmianie adresu, wysłane pismo uznaje się za doręczone pod dotychczasowym adresem, a organ podatkowy pozostawia pismo w aktach sprawy (patrz. art. 146 § 2 ordynacji podatkowej).

Polecamy: serwis VAT

Z drugiej strony, od daty otrzymania pisma informującego o zmianie adresu organ prowadzący postępowanie, zgodnie z art. 146 § 1 Ordynacji podatkowej – jako powiadomiony przez stronę o zmianie adresu – ma obowiązek doręczania stronie wszelkiej korespondencji pod nowy wskazany adres. Adres ten jest obowiązującym adresem dla doręczeń aż do momentu otrzymania powiadomienia o kolejnej zmianie adresu (por. wyrok WSA Warszawa z dnia 2 marca 2005 r., sygn. V SA 4389/03).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »