| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Udostępnianie on-line faktur elektronicznych

Udostępnianie on-line faktur elektronicznych

Zgodnie z § 4 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119) faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej.

Faktury te przechowuje się w sposób umożliwiający organom podatkowym i kontrolnym natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp do nich drogą elektroniczną. Dostęp ten musi być zapewniony z na żądanie organu, w siedzibie podatnika zgodnie z przepisami dotyczącymi kontroli podatkowej zawartych w Ordynacji podatkowej (art. 281-292).

Jednakże rzeczywistość wskazuje na pewne wątpliwości dotyczące dostępności faktur elektronicznych. Są one związane z uregulowaniem zawartym w § 6, zgodnie z którym faktury elektroniczne przechowuje się w sposób umożliwiający na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej „natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp drogą elektroniczną tym organom do tych faktur”.

Oznaczać to może również konieczność zapewnienia organom podatkowym bezpośredniego dostępu do archiwum faktur za pomocą Internetu. Organy podatkowe często stoją właśnie na takim stanowisku konieczności udostępnienia przez podatnika dostępu do archiwum faktur przez Internet, gdyż tylko taka forma dostępu gwarantuje „natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp”.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Warto jednak przytoczyć wyrok NSA z 26 lutego 2009 r., I FSK 1612/07, w którym sąd stwierdził m.in., że regulacja § 6 rozporządzenia w sprawie faktur elektronicznych nie nakłada na podatników obowiązku udostępniania organom podatkowym faktur elektronicznych za pośrednictwem Internetu. Przepis ten w ogóle nie używa sformułowania „on-line”.

Mowa jest w nim jedynie o dostępie „natychmiastowym, pełnym i ciągłym, drogą elektroniczną”. Nie ma więc podstaw do twierdzenia, że dostęp taki jest możliwy jedynie za pośrednictwem sieci internetowej. Sąd stwierdził, iż wystarczające będzie zapewnienie organowi podatkowemu stanowiska komputerowego z odpowiednim dostępem do e-faktur w siedzibie podatnika.

Należy więc podkreślić, iż dostęp do e-faktur organów podatkowych jest możliwy dopiero po wszczęciu postępowania (zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej) i w siedzibie podatnika a nie w sposób ciągły i zdalny za pomocą Internetu. 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK