reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Wniesienie odwołania od decyzji organu podatkowego w formie elektronicznej

Wniesienie odwołania od decyzji organu podatkowego w formie elektronicznej

Zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 220 § 1 ordynacji podatkowej od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji. W dobie wszechobecnego Internetu obowiązujące przepisy dopuszczają również możliwość wniesienia odwołania za pomocą środków komunikacji elektronicznej z bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Podatnik powinien jedynie pamiętać aby wnoszone odwołanie spełniało wszelkie wymagania określone ustawą.

Tak więc odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 o.p.).

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Prawidłowo złożone odwołanie powinno zawierać wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności). Ponadto odwołanie powinno zostać wniesione do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji od której składane jest odwołanie (art. 223 o.p.).

Jeżeli wnoszący odwołanie tego zażąda organ podatkowy ma obowiązek potwierdzenia wniesienia odwołania. Organ podatkowy lub jednostka informatyczna obsługi administracji podatkowej poświadcza, w formie elektronicznej, wniesienie odwołania za pomocą środków komunikacji elektronicznej (por. art. 168 § 4 o.p.).

Składane odwołanie drogą elektroniczna powinno również zawierać podpis elektroniczny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczny podpis elektroniczny to taki, który może zostać zweryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (opubl. Dz. U. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm.).

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Wszelkie szczegółowe uregulowania dotyczące składania odwołania od decyzji organu podatkowego w formie elektronicznej określa rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. Nr 246, poz. 1820 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama