| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Doręczenie decyzji urzędu skarbowego, czyli warto przyjrzeć się awizo

Doręczenie decyzji urzędu skarbowego, czyli warto przyjrzeć się awizo

Organ podatkowy wydał decyzję podatkową zgodnie z zasadami prawa podatkowego. Była to decyzja niekorzystna dla podatnika, ale słusznie zobowiązująca go do zapłaty poważnej kwoty podatku wraz odsetkami. Decyzja nie weszła w życie, gdyż podatnik jej nie odebrał. Jak to jest możliwe, skoro nieodebranie listu z urzędu skarbowego nie wstrzymuje wejścia decyzji w życie? Otóż listonosz popełnił błąd nie wypełniając prawidłowo awiza. Spowodowało to, że decyzja nie zostanie uznana za doręczoną i nie nabierze mocy prawnej.

Taki skutek tej hipotetycznej sytuacji wynika z art. 150 Ordynacji podatkowej (dalej Op).

Przepis ten stanowi, że w razie niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany w art. 148 § 1 lub art. 149 Op. w przypadku doręczania pisma przez pocztę- poczta przechowuje je przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej.

Adresata zawiadamia się dwukrotnie o pozostawaniu pisma w placówce Poczty Polskiej. Powtórne zawiadomienie następuje w razie niepodjęcia pisma w terminie 7 dni. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma w placówce Poczty Polskiej umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.

W tym przypadku doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa powyżej, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

Polecamy: Jak fiskus doręcza pismo podatnikom

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Nie można odczytywać ww. przepisu w ten sposób, że po zostawieniu przez listonosza awiza, powtórzeniu tej czynności i po upływie czasu na odbiór listu decyzja organu podatkowego zaczyna obowiązywać.

Istotne jest zakres informacji w awizo. Muszą one pozwalać np. podatnikowi na dotarcie do odpowiedniej placówki pocztowej i odbiór listu. Awizo nie ma znaczenia, gdy będzie zawierało tylko informację o liście z urzędu skarbowego albo izby skarbowej do odebrania.

Awizo musi dodatkowo zawierać informację o tym, w którym urzędzie pocztowym czeka ten list na odbiór przez podatnika, płatnika albo inkasenta. Awizo bez tej informacji jest traktowane jako wadliwe.

W dniu 22 września 2011 r. potwierdził taką interpretację przepisów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. akt III SA/Łd 669/11). Sąd stwierdził, że dla uznania, iż doszło do doręczenia pisma w trybie określonym w art. 150 Op nie jest wystarczające stwierdzenie faktu dwukrotnego awizowania przesyłki. Co prawda słowo "awizo" na dokumencie pozostawionym przez doręczyciela oznacza zawiadomienie odbiorcy, nie można z niego jednak wywieść sposobu zawiadomienia takiego, aby mieścił się on w wymogach art. 150 Op.

Polecamy: Jak założyć firmę

Dla spełnienia wymogów tego przepisu koniecznym jest zaznaczenie przez doręczyciela na dokumentach znajdujących się w aktach sprawy, czy i w jaki sposób adresat został zawiadomiony o nadejściu przesyłki, gdzie i w jakim terminie może ją odebrać.

Organ podatkowy musi więc wykazać poprzez dokumentację w aktach sprawy, że poczta dopełniła obowiązków związanych z prawidłowym doręczeniem listu w tym poinformowaniu podatnika o adresie placówki Poczty Polskiej, w której należy odebrać list z decyzją organu podatkowego.

Piotr Kadrowski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »