| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Doręczenie decyzji urzędu skarbowego, czyli warto przyjrzeć się awizo

Doręczenie decyzji urzędu skarbowego, czyli warto przyjrzeć się awizo

Organ podatkowy wydał decyzję podatkową zgodnie z zasadami prawa podatkowego. Była to decyzja niekorzystna dla podatnika, ale słusznie zobowiązująca go do zapłaty poważnej kwoty podatku wraz odsetkami. Decyzja nie weszła w życie, gdyż podatnik jej nie odebrał. Jak to jest możliwe, skoro nieodebranie listu z urzędu skarbowego nie wstrzymuje wejścia decyzji w życie? Otóż listonosz popełnił błąd nie wypełniając prawidłowo awiza. Spowodowało to, że decyzja nie zostanie uznana za doręczoną i nie nabierze mocy prawnej.

Taki skutek tej hipotetycznej sytuacji wynika z art. 150 Ordynacji podatkowej (dalej Op).

Przepis ten stanowi, że w razie niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany w art. 148 § 1 lub art. 149 Op. w przypadku doręczania pisma przez pocztę- poczta przechowuje je przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej.

Adresata zawiadamia się dwukrotnie o pozostawaniu pisma w placówce Poczty Polskiej. Powtórne zawiadomienie następuje w razie niepodjęcia pisma w terminie 7 dni. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma w placówce Poczty Polskiej umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.

W tym przypadku doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa powyżej, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

Polecamy: Jak fiskus doręcza pismo podatnikom

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Nie można odczytywać ww. przepisu w ten sposób, że po zostawieniu przez listonosza awiza, powtórzeniu tej czynności i po upływie czasu na odbiór listu decyzja organu podatkowego zaczyna obowiązywać.

Istotne jest zakres informacji w awizo. Muszą one pozwalać np. podatnikowi na dotarcie do odpowiedniej placówki pocztowej i odbiór listu. Awizo nie ma znaczenia, gdy będzie zawierało tylko informację o liście z urzędu skarbowego albo izby skarbowej do odebrania.

Awizo musi dodatkowo zawierać informację o tym, w którym urzędzie pocztowym czeka ten list na odbiór przez podatnika, płatnika albo inkasenta. Awizo bez tej informacji jest traktowane jako wadliwe.

W dniu 22 września 2011 r. potwierdził taką interpretację przepisów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. akt III SA/Łd 669/11). Sąd stwierdził, że dla uznania, iż doszło do doręczenia pisma w trybie określonym w art. 150 Op nie jest wystarczające stwierdzenie faktu dwukrotnego awizowania przesyłki. Co prawda słowo "awizo" na dokumencie pozostawionym przez doręczyciela oznacza zawiadomienie odbiorcy, nie można z niego jednak wywieść sposobu zawiadomienia takiego, aby mieścił się on w wymogach art. 150 Op.

Polecamy: Jak założyć firmę

Dla spełnienia wymogów tego przepisu koniecznym jest zaznaczenie przez doręczyciela na dokumentach znajdujących się w aktach sprawy, czy i w jaki sposób adresat został zawiadomiony o nadejściu przesyłki, gdzie i w jakim terminie może ją odebrać.

Organ podatkowy musi więc wykazać poprzez dokumentację w aktach sprawy, że poczta dopełniła obowiązków związanych z prawidłowym doręczeniem listu w tym poinformowaniu podatnika o adresie placówki Poczty Polskiej, w której należy odebrać list z decyzją organu podatkowego.

Piotr Kadrowski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »