| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Wniesienie odwołania do organu niewłaściwego a upływ terminu

Wniesienie odwołania do organu niewłaściwego a upływ terminu

Jednym z elementów postępowania podatkowego jest możliwość złożenia przez podatnika odwołania od decyzji organu skarbowego do organu wyższego stopnia.

Zgodnie z art. 223 § 2 ordynacji podatkowej (o.p.) odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję (art. 223 § 1 o.p.).

Zasadą jest, że właściwym do rozpatrzenia odwołania jest organ podatkowy wyższego stopnia. Należy podkreślić, iż organy podatkowe z urzędu przestrzegają swojej właściwości miejscowej rzeczowej. Zgodnie z art. 170 § 1 o.p. jeżeli organ, do którego wniesiono odwołanie, jest niewłaściwy w sprawie, powinien niezwłocznie przekazać je organowi właściwemu, zawiadamiając o tym wnoszącego odwołanie (art. 170 § 1 o.p.).

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Odwołanie od decyzji organu podatkowego wniesione do organu niewłaściwego przed upływem terminu określonego przepisami prawa uważa się za wniesione z zachowaniem terminu (por. art. 170 § 2 o.p.).

Można stwierdzić, że art. 170 o.p. daje podatnikowi ochronę zarówno przed ewentualną nieznajomością struktur organów podatkowych, jak też przed zwykłą lekkomyślnością, czy nieuwagą w składaniu odwołania od decyzji podatkowej.

Ma on bowiem zastosowanie również w przypadku, gdy strona, pomimo wynikającej z decyzji informacji o zasadach wnoszenia odwołania do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję, odwołanie wnosi bezpośrednio do organu odwoławczego lub do innego organu niewłaściwego.

Zgodnie z art. 210 § 1 pkt 7 o.p. każda decyzja od której służy odwołanie musi zawierać pouczenie o trybie odwoławczym; jest to konieczny element każdej decyzji od której zgodnie z prawem służy odwołanie; brak albo błędne pouczenie nie może szkodzić podatnikowi – por. art. 214 o.p).

Polecamy: VAT 2010

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »