| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Wniesienie odwołania do organu niewłaściwego a upływ terminu

Wniesienie odwołania do organu niewłaściwego a upływ terminu

Jednym z elementów postępowania podatkowego jest możliwość złożenia przez podatnika odwołania od decyzji organu skarbowego do organu wyższego stopnia.

Zgodnie z art. 223 § 2 ordynacji podatkowej (o.p.) odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję (art. 223 § 1 o.p.).

Zasadą jest, że właściwym do rozpatrzenia odwołania jest organ podatkowy wyższego stopnia. Należy podkreślić, iż organy podatkowe z urzędu przestrzegają swojej właściwości miejscowej rzeczowej. Zgodnie z art. 170 § 1 o.p. jeżeli organ, do którego wniesiono odwołanie, jest niewłaściwy w sprawie, powinien niezwłocznie przekazać je organowi właściwemu, zawiadamiając o tym wnoszącego odwołanie (art. 170 § 1 o.p.).

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Odwołanie od decyzji organu podatkowego wniesione do organu niewłaściwego przed upływem terminu określonego przepisami prawa uważa się za wniesione z zachowaniem terminu (por. art. 170 § 2 o.p.).

Można stwierdzić, że art. 170 o.p. daje podatnikowi ochronę zarówno przed ewentualną nieznajomością struktur organów podatkowych, jak też przed zwykłą lekkomyślnością, czy nieuwagą w składaniu odwołania od decyzji podatkowej.

Ma on bowiem zastosowanie również w przypadku, gdy strona, pomimo wynikającej z decyzji informacji o zasadach wnoszenia odwołania do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję, odwołanie wnosi bezpośrednio do organu odwoławczego lub do innego organu niewłaściwego.

Zgodnie z art. 210 § 1 pkt 7 o.p. każda decyzja od której służy odwołanie musi zawierać pouczenie o trybie odwoławczym; jest to konieczny element każdej decyzji od której zgodnie z prawem służy odwołanie; brak albo błędne pouczenie nie może szkodzić podatnikowi – por. art. 214 o.p).

Polecamy: VAT 2010

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »