| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Wynagrodzenie za przeniesienie działalności nie jest kosztem

Wynagrodzenie za przeniesienie działalności nie jest kosztem

Wynagrodzenie, które spółka wypłaca podmiotowi powiązanemu z tytułu zaprzestania działalności produkcyjnej i przeniesienia na nią funkcji i aktywów związanych z tą działalnością, nie stanowi dla tej spółki kosztu uzyskania przychodów.

Wobec powyższego wskazać należy, że fakt oczekiwania rynkowego wynagrodzenia z tytułu zaprzestania działalności produkcyjnej i związanego z tym przeniesienia funkcji i aktywów na zagraniczny podmiot powiązany wynika z praktyki stosowania przepisów o cenach transferowych i ma swoje źródło m. in. w wytycznych OECD dotyczących cen transferowych dla przedsiębiorstw międzynarodowych i administracji podatkowych.

W sytuacji, gdyby działalność przekazana została podmiotowi niezależnemu, racjonalnie działający przedsiębiorca oczekiwałby z tego tytułu bezpośredniej korzyści. W konsekwencji, dzięki przejęciu działalności produkcyjnej (zarówno funkcji, jak i aktywów) spółka polska w sposób uzasadniony mogła prognozować, iż będzie osiągać większe przychody i realizować dzięki temu wyższą zyskowność, a zatem osiągnie ekonomiczne korzyści z przedmiotowej transakcji.

Nieściągalne należności w kosztach uzyskania przychodu

Podsumowując wydaje się, że NSA w oparciu o złożony wniosek odmiennie ocenił ekonomiczny sens transakcji, aniżeli było to intencją Wnioskodawcy. Na podstawie omawianego wyroku podkreślić należy, iż podatnicy powinni precyzyjnie formułować treść wniosku o wydanie interpretacji, a w szczególności jego ekonomiczne elementy.

Źródło: Accreo

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »