reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Nieściągalne należności w kosztach uzyskania przychodu

Nieściągalne należności w kosztach uzyskania przychodu

W zakres przychodu z działalności gospodarczej wchodzą również kwoty należne, nawet te, które nie zostały uregulowane i uznane zostały za nieściągalne. Należności tego rodzaju nie powiększają majątku przedsiębiorcy, jednak w niektórych sytuacjach mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Nieściągalne należności - co to jest?

Nieściągalne należności to po prostu cena towaru lub usługi albo inne zobowiązanie pieniężne, którego kontrahent nie uiścił, mimo że upłynął już termin płatności, a wierzyciel wielokrotnie go w tej kwestii ponaglał. Ze względu jednak na to, że miała miejsce jakiegoś rodzaju transakcja, a przedsiębiorca spełnił swoje zobowiązanie, jest zobligowany odprowadzić podatek od należności, którą powinien otrzymać, a której w rzeczywistości nie odebrał - czyli właśnie od nieściągalnej należności. 

Nieściągalne należności a koszty uzyskania przychodu

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znaleźć możemy zapisy o tym, że za koszty uzyskania przychodu nie uważa się wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. Ustawa mówi też, że za przychód z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Co istotne, kosztami uzyskania przychodów nie mogą być wierzytelności przedawnione. Wynika z tego jasno, że wierzytelności nieściągalne mogą być rozliczane jako koszty podatkowe tylko do chwili, w której nastąpi ich przedawnienie.

Niezapłacona faktura w kosztach uzyskania przychodów

Udokumentowanie nieściągalnych należności

Do zaliczenia nieściągalnych należności jako kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest wykazanie, że podatnikowi z tytułu transakcji należała się zapłata i nie uzyskał jej mimo starań, a samo roszczenie nie jest przedawnione. Jako dokumenty mogące to potwierdzić ustawodawca wskazuje:

- postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego,

- postanowienie sądu o:

oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów,

umorzeniu postępowania upadłościowego, gdy zachodzi okoliczność wymieniona wyżej,

ukończeniu postępowania upadłościowego,

- protokół sporządzony przez podatnika, stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Wydatki na dokształcanie w kosztach uzyskania przychodów

Jeżeli nieściągalne należności nie są duże, wystarczy protokół sporządzony przez podatnika, w którym wskaże on, że przewidywane koszty egzekucyjne w związku z dochodzeniem wierzytelności będą równe bądź wyższe niż kwota tej wierzytelności. W przypadku większych kwot konieczne może okazać się postanowienie organu egzekucyjnego lub postanowienie sądu.

Należy pamiętać o tym, że do kwoty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej w przypadku czynnych podatników VAT można zaliczyć jedynie wierzytelności w kwocie netto - podatek VAT nie jest włączany do przychodów należnych, więc nie może być kosztem uzyskania przychodów.

Autor: Andrzej Lazarowicz, prezes wfirma.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zdjęcia

Nieściągalne należności w kosztach uzyskania przychodu/ Fot. Fotolia
Nieściągalne należności w kosztach uzyskania przychodu/ Fot. Fotolia

Andrzej Lazarowicz, prezes wfirma.pl
Andrzej Lazarowicz, prezes wfirma.pl

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama