REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wydatki na mieszkanie jako koszty uzyskania przychodu firmy
Wydatki na mieszkanie jako koszty uzyskania przychodu firmy

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy często rejestrują swoje działalności gospodarcze w swoim mieszkaniu lub domu, gdzie zamieszkują i prowadzą swoje gospodarstwa domowe. Jeśli w swoim miejscu zamieszkania prowadzi się działalność firmy tzn. pracuje i przyjmuje klientów, to w związku z tym przysługuje prawo do przeznaczenia części lokalu na siedzibę firmy. Jest wtedy możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych firmy odpowiednio wyliczonej części wydatków ponoszonych na lokal tj. czynsz, kredyt, media, wyposażenie czy remont.

Pierwszym krokiem do zaliczania wydatków lokalowych do kosztów działalności jest wydzielenie faktycznej powierzchni przeznaczonej na cele wyłącznie służbowe. Oczywiście należy mieć na uwadze, że kosztami podatkowymi nie mogą być całościowe opłaty za czynsz, energię czy wodę, ponieważ jest to lokal przede wszystkim mieszkalny, czyli prowadzi się tam prywatny ośrodek życiowy. Należy proporcjonalnie wydzielić firmową powierzchnię od prywatnej.

Autopromocja

Przedsiębiorca ma mieszkanie prywatne o powierzchni równej 50 m2. Dla celów służbowych prowadzonej firmy przeznacza jeden pokój o powierzchni 15 m2.

Procentowy udział powierzchni firmowej wynosi (15 m2 / 50 m2) * 100% = 30%.

Oznacza to, że 30% z wydatków ponoszonych na lokal to koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.

Dokumentem formalnym, który uprawni do księgowania kosztów lokalowych w odpowiedniej części jest spisane oświadczenie przez przedsiębiorcę. Oświadczenie takie powinno zawierać m.in. dane przedsiębiorcy, datę z którą decyduje się na przekazanie prywatnej powierzchni lokalu do celów służbowych, adres lokalu oraz procent który będzie powierzchnią formową.

Monitor Księgowego

Wzór oświadczenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

....................., dnia …..................

Dane firmy:

…..................................................

OŚWIADCZENIE

DOTYCZĄCE KOSZTÓW UŻYTKOWANIA PRYWATNEGO LOKALU

            Oświadczam, że wydatki związane z eksploatacją lokalu ul.…............................. w części przypadającej na działalność gospodarczą stanowią:

1. Opłaty za czynsz.........................%

2. Energię elektryczną ….........…...%

3. Wodę ….................................…. %

4. Gaz …........................................ %

5. Centralne ogrzewanie.................%

6. Odsetki od kredytu…………….…%

-  kwoty obejmującej całość opłat eksploatacyjnych za ten lokal i stanowią one w tej części koszty uzyskania przychodów.

            ................................................................(data i czytelny podpis)

                                                                                                     

W praktyce jest zazwyczaj tak, że wszystkie opłaty lokalowe naliczane są wspólnie dla całego lokalu i dotyczą całości lokalu i nie można dokładnie wydzielić, jaka ich część dotyczy jego poszczególnych części i i jaka wartość może być kosztem podatkowym firmy. W takiej sytuacji wartość wydatku mnożymy przez procent jaki ustaliliśmy dla powierzchni firmowej.

Z uwagi, że faktury dokumentujące wysokość kosztów wystawiane są na osoby fizyczne a nie na dane firmy, należy sporządzić tzw. dowody wewnętrzne, z których przejrzyście będzie wynikała kwota kosztu firmowego. Taki dokument wewnętrzny sporządza się na podstawie dokumentu źródłowego kosztu, czyli np. faktury wystawionej na właściciela lokalu - osobę fizyczną.

Wydatki na mieszkanie w kosztach firmy – jak to zrobić

Amortyzacja mieszkania

Mieszkanie lub dom w którym prowadzi się swoją działalność gospodarczą można amortyzować, czyli zaliczać w koszty podatkowe wartość - koszt związany ze stopniowym zużywaniem się lokalu. W sytuacji, gdy lokal jest własnościowy – wprowadza się go jako środek trwały działalności, jeśli lokal jest spółdzielczy – wprowadza się go jako wartość niematerialna i prawna. Najkorzystniejszą metodą wyznaczania wartości początkowej do amortyzacji jest przemnożenie ceny nabycia lokalu przez procent jaki ustalono jako firmowy. Stawka amortyzacji wynosi 1,5% lub 2,5%, w zależności od rodzaju prawa do lokalu.

Ważną informacją może okazać się fakt, że amortyzowanie mieszkania do celów firmowych nie oznacza automatycznego odprowadzenia podatku dochodowego w przypadku zbycia lokalu.

Jeżeli zbycie lokalu nastąpi po upływie 5 lat (liczonych od końca roku kalendarzowego) w którym nabyto mieszkanie lub wybudowano nieruchomość (w przypadku domu) nie wystąpi przychód podatkowy, a co za tym idzie – podatek dochodowy.

Odsetki od kredytu hipotecznego

Zazwyczaj przedsiębiorcy finansują zakup lokali z prywatnie zaciągniętych kredytów hipotecznych. W przyszłości okazuje się jednak że mieszkanie prywatne może stać się również lokalem w części firmowym.  Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby odsetki od takiego kredytu zaliczać w koszty podatkowe działalności gospodarczej, w procentowym udziale powierzchni firmowej. Należy zaznaczyć, że kosztem uzyskania przychodu mogą być jedynie zapłacone odsetki a nie kapitał kredytu, ponieważ to właśnie odsetki są kosztem kredytu, a kapitał jest „zwrotny”.

Odsetki kredytu, które zostały zapłacone przed przekazaniem lokalu na cele służbowe, zwiększają wartość początkową środka trwałego i będą kosztem działalności dopiero w momencie dokonania odpisów amortyzacyjnych.

Wyposażenie i remont lokalu

Pomieszczenie firmowe, nawet jeśli znajduje się w prywatnym lokalu każdy przedsiębiorca może wyposażać w dowolne sprzęty biurowe i meble. Wydatki tego rzędu mogą być księgowane w koszty firmy, ale tylko pod warunkiem że będą służyły celom wyłącznie firmowym, służbowym. Dodatkowo, jeśli zakupiony sprzęt spełnia definicję środka trwałego, należy ująć go w odpowiednich ewidencjach oraz zastosować właściwą stawkę amortyzacji.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na remont pomieszczenia firmowego, wydatki w związku z nim poniesione również mogą być kosztem uzyskania przychodu w działalności. Oczywiście zaznaczając, że jeśli faktura dotyczy całości remontowanego lokalu to należy ująć koszt częściowo w ustalonym procencie. W tym przypadku nie ma znaczenia czy lokal jest naszym środkiem trwałym czy nie.


Firma w mieszkaniu – trzeba wydzielić część tylko na biznes

Podsumowanie

Koszty związane z użytkowaniem lokalu prywatnego w którym mamy swoją siedzibę firmy mogą być kosztem podatkowym działalności gospodarczej w procencie który stanowi nasze biuro. Jeśli firmowe biuro ma np. 30% udziału całego lokalu, to ten procent całego wydatku będzie kosztem uzyskania przychodu. Aby przekazać na cele służbowe część lokalu prywatnego należy wypełnić oświadczenie o którym wspomniałam powyżej i dołączyć je do pozostałych dokumentów organizacyjnych firmy lub przekazać biuru rachunkowemu które prowadzi księgowość firmy.

Koszty związane z eksploatacją lokalu księgowane są w kolumnie 13 księgi przychodów i rozchodów jako pozostałe wydatki. Zgodnie z § 12-14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir, aby udokumentować poniesiony koszt związany z czynszem, energią, wodą gazem czy ratą kredytu, należy sporządzić dokument wewnętrzny z którego wynika podstawa do obciążenia wydatkiem obejmująca całość opłat (np. faktura) oraz potwierdzenie zapłaty danego kosztu. Na potwierdzeniu zapłaty warto uwzględnić sposób wyliczenia oraz procent który zastosowano do wyliczeń.

Monika Białobrzewska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA